• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tommie Smith

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.National Football League (skrót: NFL, Narodowa Liga Futbolowa) – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona z 32 zespołów. Liga powstała w roku 1920, jako American Professional Football Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego) i zmieniła nazwę na obecną dwa lata później.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Thomas C. "Tommie" Smith (ur. 5 czerwca 1944 w Clarksville) – amerykański lekkoatleta, sprinter, mistrz olimpijski i rekordzista świata oraz futbolista.

  Jego koronną konkurencją był bieg na 200 m. W 1967 podczas uniwersjady oraz w 1968 na igrzyskach olimpijskich w Meksyku zdobył na tym dystansie złoty medal. Uzyskał wówczas rekordowy czas 19,83 sek. – jako pierwszy osiągnął w biegu na 200 m czas poniżej 20 sekund. W trakcie ceremonii wręczenia medali, gdy odgrywano hymn Stanów Zjednoczonych Tommie Smith oraz jego rodak John Carlos, zdobywca brązowego medalu, wznieśli w górę ręce przyodziane w czarne rękawice. Gest ten symbolizować miał solidarność z ruchem Black Power. Władze MKOl-u, a zwłaszcza jego przewodniczący Avery Brundage, uznali ich gest za zachowanie polityczne niezgodne z zasadami olimpijskimi. Smith i Carlos zostali wykluczeni z amerykańskiej ekipy olimpijskiej i zmuszeni do powrotu do kraju. Przez środowisko walczące o prawa Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych gest lekkoatletów uznany został za jedno z ważniejszych wydarzeń w historii ruchu.

  Rekordy świata w lekkoatletyce – najlepsze rezultaty uzyskane w historii lekkoatletyki i oficjalnie zatwierdzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych.Black Power (Czarna siła) - slogan odnoszący się do aspiracji wielu Afrykanów (zarówno w samej Afryce, jak i poza nią) do samookreślenia - idei, że Afrykanie powinni mieć swoją własną władzę, a nie być poddani władzy obcego rządu. Termin "obcy rząd" dotyczy rządów składających się z nie-Afrykanów, których instytucje są zbudowane na obcych Afrykanom tradycjach.

  W czasie swojej kariery sportowej Smith 11 razy poprawiał rekordy świata - 7 w konkurencjach indywidualnych (200 m, 200 m na prostej, 220 jardów) oraz 4 w sztafetach (4 x 200 m, 4 x 400 m).

  Po skończeniu college'u San Jose State grał w futbol amerykański przez trzy lata na poziomie profesjonalnym w Cincinnati Bengals. Został wybrany w NFL draft w 1967, grał na pozycji wide receiver.

  Linki zewnętrzne[]

 • Sylwetka zawodnika w serwisie sports-reference.com (ang.) [dostęp 18 października 2010].
 • Maciej Petruczenko: Irena Szewińska uznaje protest Tommiego Smitha za niedopuszczalny (pol.). Sports.pl. [dostęp 18 października 2010].
 • Przypisy

  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Cincinnati Bengals - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Cincinnati, w stanie Ohio. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Północnej konferencji AFC ligi NFL.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.
  Wide receiver (WR) (skrzydłowy) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku a jego zadaniem jest odbiór piłki podawanej przez rozgrywającego i jak najdalszy bieg z nią. Najczęściej skrzydłowy biegnie w wyznaczonym w zagrywce kierunku i w odpowiednim momencie odwraca się lub wyciąga ręce i łapie piłkę. Z tego powodu bywają najczęściej jednymi z najszybszych i najzwinniejszych zawodników w drużynie.
  The Star-Spangled Banner (ang. Gwieździsty Sztandar) – hymn państwowy Stanów Zjednoczonych. Tekst do melodii Johna Stafforda Smitha z 1780 roku napisał Francis Scott Key.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  5. Letnia Uniwersjada - międzynarodowe zawody sportowców - studentów, które odbyły się w stolicy Japonii - Tokio. Impreza została zorganizowana między 27 sierpnia, a 4 września 1967 roku. W uniwersjadzie wzięło udział 1179 zawodników ze 23 krajów. Sportowcy rywalizowali w 10 dyscyplinach. Nad organizacją zawodów czuwała FISU. W Uniwersjadzie nie wzięli udziału reprezentanci Polski.
  Rękawiczka - zaliczane do galanterii okrycie na dłonie, czasem także przedramiona, noszone dla ozdoby lub ochrony przed chłodem. Rękawiczki najczęściej zakrywają dłoń, rzadziej sięgają wyżej. Chronią przed chłodem oraz brudzącymi lub szkodliwymi substancjami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.