• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tommaso Salini

  Przeczytaj także...
  Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571, zm. 18 lipca 1610) – włoski malarz działający w latach 1593–1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W swoich obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych. W celu ukazania realizmu wprowadził do swych dzieł ostry światłocień. Malowidła Caravaggia cechuje połączenie fizycznej formy i psychologicznej treści. Jego styl stał się wzorem dla malarzy epoki baroku. Caravaggio był zapomniany w wiekach XVIII i XIX, został na nowo odkryty dopiero w XX stuleciu. Obecnie jest uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Chłopiec z bukłakiem i kapustą, ok. 1610, Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie

  Tommaso Salini znany jako Mao (ur. ok. 1575 w Rzymie, zm. 13 września w 1625 tamże) – włoski malarz barokowy.

  Brak dokładnych informacji na temat życia artysty, również obrazy jego uległy rozproszeniu i obecnie ich atrybucja jest bardzo utrudniona. Był przyjacielem malarza i biografa Giovanniego Baglione, w 1603 wzmiankowano go jako świadka w procesie o zniesławienie przeciwko Caravaggio. W 1605 wstąpił do Akademii Świętego Łukasza, którą musiał jednak później opuścić ze względu na gwałtowny charakter i konflikt z Antiveduto Gramatica. Za życia cieszył się uznaniem i był nagradzany.

  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.Giovanni Baglione (ur. ok. 1566 w Rzymie, zm. w 1643 tamże) – włoski malarz, rysownik i historyk sztuki okresu baroku.

  Obecnie Salliniemu przypisuje się obrazy o tematyce religijnej, sceny rodzajowe i martwe natury. Jednak Giovanni Baglione w swojej pracy Żywoty malarzy, rzeźbiarzy i architektów (wł. Le vite de pittori, scultori et architetti) z 1642 wspomina jedynie, że malował kwiaty i owoce. Być może malarz współpracował z innymi artystami malującymi dla niego postacie.

  Akademia Świętego Łukasza (wł. Accademia Nazionale di San Luca) – włoska akademia nauk w Rzymie, założona w 1577 przez Federico Zuccaroego jako akademia sztuk pięknych. Powstała z inicjatywy papieża Grzegorza XIII.Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.

  Przypisy

  1. Biografia w Cartage.org.lb (ang.). [dostęp 11.05.2010].
  2. Web Gallery of Art – biografia i galeria (ang.). [dostęp 11.05.2010].

  Linki zewnętrzne[]

 • Tommaso Salini w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 11.05.2010].
 • 13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.Atrybucja – przypisanie (stwierdzenie) autorstwa dzieła sztuki, dokonywane w sytuacji, kiedy dzieło nie jest podpisane lub istnieją wątpliwości co do autentyczności podpisu autora.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Antiveduto Gramatica lub Grammatica (ur. w 1571 w Sienie, zm. w 1626 w Rzymie) – włoski malarz okresu baroku, caravaggionista.
  Martwa natura – gatunek malarski obejmujący kompozycje, zwykle malarskie lub rysunkowe, składające się ze stosunkowo niewielkich, nieruchomych, najczęściej nieożywionych przedmiotów, dobranych ze względów kompozycyjno-estetycznych lub symbolicznych.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.