• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomislav Rukavina

  Przeczytaj także...
  Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją kraju. Jest stolicą administracyjną żupanii osijecko-barańskiej.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Serie A – najwyższa liga piłkarska we Włoszech. Oficjalna nazwa rozgrywek to Serie A TIM – od nazwy głównego sponsora ligi Telecom Italia Mobile. Od sezonu 2004/2005 w Serie A gra 20 zespołów, które rozgrywają łącznie po 38 spotkań.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Tomislav Rukavina (ur. 14 października 1974 w Osijeku) – chorwacki piłkarz grający na pozycji obrońcy.

  Foot Ball Club Unione Venezia (wcześniej SSC Venezia) - włoski klub piłkarski, założony w 1907 roku, mający siedzibę w mieście Wenecja. Obecnie gra w Serie D, gdzie w sezonie 2009/2010 zajął 3. miejsce.Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

  Rukavina pochodzi z Osijeku i zaczynał karierę w tamtejszym NK. W lidze zadebiutował w 1992 roku i już w wieku 18 lat stał się podstawowym graczem klubu z Osijeku. W sezonie 1992/1993 rozegrał 22 mecze ligowe i strzelił swojego premierowego gola w pierwszej lidze. W kolejnym sezonie w Osijeku zagrał 7 meczów w rundzie jesiennej i zrobił dobre wrażenie na działaczach NK Zagreb i zimą 1993 był już zawodnikiem stołecznego klubu. W NK od razu trafił do pierwszego składu i przez 2 lata był praktycznie niezastąpiony w obronie drużyny z Zagrzebia. Grał na tyle dobrze, że w zimowym oknie transferowym w 1995 podpisał kontrakt z lokalnym rywalem NK Zagrzeb, Dinamem Zagrzeb. Już w pierwszym sezonie gry Rukavina mógł czuć się mistrzem Chorwacji, jak i zdobywcą tamtejszego pucharu. Oba te sukcesy Rukavina powtórzył w barwach Dinama także w kolejnych dwóch sezonach – 1996/1997 i 1997/1998. Latem 1998 Rukavina skorzystał z propozycji włoskiej AC Venezii. W Serie A Rukavina rozegrał 23 mecze i pomógł klubowi z Wenecji w utrzymaniu w lidze. Venezia zajęła wówczas 11. miejsce. Na rundę jesienną Rukavina nieoczekiwanie wrócił do Dinama, które wiosną zostało mistrzem kraju, ale właśnie w rundzie wiosennej Rukavina ponownie był graczem Venezii, ale jego 3 rozegrane w Serie A mecze nie pomogły drużynie w utrzymaniu w lidze. Venezia zajęła 16. miejsce i spadła do Serie B. Jednak w sezonie 2000/2001 Venezia powróciła w szeregi ekstraklasy, przy pewnym wkładzie Rukaviny, który zdobył 2 bramki w 17 meczach na drugim froncie. Sezon 2001/2002 to w zasadzie kolejny nieudany w karierze Rukaviny w Venezii, która była najsłabszą drużyną Serie A i spadła znów do Serie B. W sezonie 2002/2003 Rukavina praktycznie w ogóle na włoskich boiskach nie zaistniał – rozegrał tylko 1 mecz, a po sezonie wrócił do ojczyzny. Tym razem został graczem Hajduka Split, w barwach którego zagrał przez 2 sezony w 38 meczach ligowych i dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Chorwacji. Od lipca 2005, gdy skończył mu się kontrakt, jest wolnym zawodnikiem.

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej – Po raz pierwszy zasady gry w futbol i sam mecz piłkarski zaprezentowali na terenie dzisiejszej Chorwacji angielscy robotnicy, którzy w 1873 roku budowali fabrykę w Rijece.

  W reprezentacji Chorwacji Rukavina zadebiutował 28 lutego 1996 roku w wygranym 2:1 meczu w Rijece z reprezentacją Polski. W reprezentacji Rukavina grał tylko przez krótki okres i rozegrał w niej tylko 5 meczów nie zdobywając gola.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb]; niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji; jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia.
  14 października jest 287. (w latach przestępnych 288.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 78 dni.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Rijeka (chorw. „rzeka”; wł. Fiume - „rzeka”, niem. St. Veit am Flaum, także Pflaum) – miasto w północno-zachodniej Chorwacji, nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego. Leży na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak. Liczy 128 tys. mieszkańców. Stolica i największe miasto Primorsko-goranskiej županiji.
  Serie B jest drugą po Serie A w kolejności ligą piłkarską we Włoszech. Grają w niej 22 zespoły. Pierwsze trzy zespoły awansują do Serie A, natomiast zespoły z miejsc 19-22 spadają do Serie C1.
  Nogometni Klub Osijek – klub piłkarski z Chorwacji, mający siedzibę w Osijku, grający w chorwackiej pierwszej lidze.
  Puchar Chorwacji w piłce nożnej (chor. Hrvatski nogometni pokal) – coroczne rozgrywki piłkarskie w Chorwacji, w których mogą brać udział wszystkie zespoły zarejestrowane w Chorwackim Związku Piłki Nożnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.816 sek.