• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomb Raider - seria  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Shadow of the Tomb Raider – przygodowa gra akcji stworzona przez Eidos Montréal przy współpracy z Crystal Dynamics, stanowiąca trzecią odsłonę odświeżonej serii Tomb Raider i kontynuację wydanego w 2015 roku Rise of the Tomb Raider. Gra została wydana przez Square Enix 14 września 2018 na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One.

  Tomb Raider (wymowa: /tuːmɹeɪdɚ/) – seria gier komputerowych, komiksów, powieści i filmów opowiadających o przygodach fikcyjnej, brytyjskiej archeolog Lary Croft. Od ukazania się pierwszej części serii w 1996 roku seria stała się dochodową marką wykorzystującą różne media, zaś Lara stała się jedną z głównych ikon przemysłu gier komputerowych. W 2006 roku znalazła się w Księdze rekordów Guinnessa, gdzie określono ją jako „bohaterkę gry komputerowej, która odniosła największy sukces w realnym życiu” (Most Successful Human Videogame Heroine).

  Tomb Raider II, również Tomb Raider II: The Dagger of Xian i Tomb Raider II starring Lara Croft – przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Core Design i wydana przez Eidos Interactive w 1997 na platformy PlayStation i PC. Druga część serii gier komputerowych Tomb Raider. Tomb Raider (komiks) - w grudniu 1997 roku wydawnictwo Top Cow wydało pierwszy komiks z Larą, Tomb Raider/Witchblade. Jego scenarzystą i rysownikiem był Michael Turner, zaś komiks przedstawiał przygody Lary i Sary Pezzini. Zdobył sporą popularność, więc rok później pojawiła się jego kontynuacja, Witchblade/Tomb Raider. Gdy i on dobrze się sprzedał, wydawnictwo postanowiło co miesiąc wydawać komiks poświęcony przygodom samej Lary. Scenarzystą serii był Dan Jurgens, zaś rysownikiem Andy Park. Stworzyli kilkanaście komiksów, jednak później pałeczkę przejęli inni autorzy. Do 2005 wydano około pięćdziesięciu komiksów z serii Tomb Raider, dwanaście z serii Tomb Raider: Journeys oraz około dwudziestu wydań specjalnych.

  Sześć pierwszych gier z cyklu stworzonych zostało przez Core Design, kolejne pięć przez Crystal Dynamics, a dwunasta przez Eidos Montréal. Pierwsze dziewięć wydało Eidos Interactive, które posiada prawa do znaku handlowego Tomb Raider oraz związanych z serią postaci. W 2009 roku wydawca został kupiony przez Square Enix, który wydał kolejne części serii. Gry z serii sprzedały się w łącznej liczbie ponad 67 mln egzemplarzy, co czyni Tomb Raidera jedną z najlepiej sprzedających się serii gier komputerowych w historii. W okresie 1995–1997, kiedy gra miała premierę, wydawca Eidos zanotował 30,000% wzrost przychodów. Najwyższe wyniki sprzedaży osiągnął reboot serii z 2013 roku, Tomb Raider, który znalazł ponad 11 mln nabywców.

  Tomb Raider – przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Core Design i wydana przez Eidos Interactive na platformę Game Boy Color w 2000 roku. Jest to pierwsza gra z serii wydana na platformy przenośne. Lara przemierza dżunglę amazońską w Peru, aby odnaleźć tajemniczy kamień w którym zaklęty został władca Inków, Azteków i Majów – Quaxet.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Na podstawie gier stworzono trzy pełnometrażowe filmy aktorskie. W pierwszych dwóch (Lara Croft: Tomb Raider oraz Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia) w postać Lary Croft wcieliła się Angelina Jolie, a w trzecim filmie (Tomb Raider) – Alicia Vikander.

  Scenariusze[ | edytuj kod]

  Istnieją cztery różne wersje biografii Lary. Pierwsza została opowiedziana w częściach od pierwszej do szóstej. Drugi scenariusz stanowi gra Tomb Raider: Legenda i Tomb Raider: Underworld oraz dwa filmy kinowe. Chociaż Tomb Raider: Anniversary jest remakiem oryginalnego Tomb Raidera, historia opowiedziana w grze została skorygowana, aby pasowała do drugiego scenariusza, choć nie zawiera wyraźnych odwołań do fabuły Legendy. Trzeci scenariusz to wersja komiksowa z komiksów wydawanych przez Top Cow. W komiksach wspomina się, że Lara straciła rodziców i narzeczonego w katastrofie samolotu, gdy miała 21 lat, zaś w drugim scenariuszu, że jej matka zginęła w katastrofie samolotowej, gdy Lara miała dziewięć lat.

  Amanda Alicia Vikander (ur. 3 października 1988 w Göteborgu) – szwedzka aktorka i tancerka. Karierę rozpoczęła grając w szwedzkich filmach i serialach telewizyjnych. Od 2011 roku zaczęła pojawiać się w europejskich produkcjach, włączając brytyjski film Anna Karenina z 2012 roku. Została nagrodzona Złotym Żukiem.Top Cow – amerykańskie wydawnictwo komiksowe utworzone w 1992 roku, część Image Comics. Komiksy tego wydawnictwa rozwijają nurt mrocznego fantasy.

  Pierwszy scenariusz często nazywany jest „scenariuszem Core Design”, drugi zaś „scenariuszem Crystal Dynamics”. Różnice w nich są szczególnie zauważalne w przypadku postaci Lary, co tyczy się zarówno jej przeszłości, jak i osobowości. Zarówno w drugim scenariuszu, jak i w filmach podaje się, że ojciec Lary zginął w Kambodży. Gry z serii stworzone przez Crystal Dynamics w wielu aspektach powiązane są z filmami, chciano bowiem zachować pomiędzy nimi swego rodzaju spójność, stąd też np. wygląd rezydencji Croftów w Legendzie i Anniversary jest bardzo podobny do tego znanego z filmów.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

  W 2013 roku miał premierę restart serii z zupełnie nowym, czwartym scenariuszem, który został ujawniony na łamach magazynu „Game Informer”. Lara Croft (zupełnie nowa postać, niepowiązana z poprzednimi trzema) po ukończeniu studiów w wieku 21 lat wyrusza na ekspedycję na jedną z Wysp Japońskich Yamatai, aby udowodnić znajomym, że nadaje się do archeologii. Dopływając do wyspy, statek wpada w środek burzy sztormowej i tonie. Lara ratuje się i dociera na wyspę, jednakże ktoś ją ogłusza i porywa. Po ucieczce musi przetrwać w niekorzystnych warunkach, walczyć z mieszkańcami wyspy i znaleźć przyjaciół. W tym scenariuszu rodzice Lary zaginęli i są poszukiwani, a mimo ich bogactwa Lara na zapłacenie za studia pracowała sama. Nie chciała wziąć pieniędzy rodziców, gdyż w ten sposób przyznałaby, że oni nie żyją.

  PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.Alison Carroll (ur. 27 marca 1985 w Londynie) – angielska gimnastyczka i modelka, od 2008 roku będąca oficjalnym wcieleniem Lary Croft.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft – przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Core Design i wydana 15 listopada 1998 roku. Jest to trzecia gra komputerowa z serii Tomb Raider.
  Ortogonalność (z gr. ortho – prosto, prosty, gonia – kąt) – uogólnienie pojęcia prostopadłości znanego z geometrii euklidesowej na abstrakcyjne przestrzenie z określonym iloczynem skalarnym, jak np. przestrzenie unitarne (w tym przestrzenie Hilberta) czy przestrzenie ortogonalne. Pojęcie ortogonalności bywa uogólnianie również na przestrzenie unormowane w których nie ma naturalnej struktury iloczynu skalarnego (ortogonalność w sensie Pitagorasa, ortogonalność w sensie Jamesa, ortogonalność w sensie Birkhoffa, T-ortogonalność).
  Lara Croft – fikcyjna postać z serii gier komputerowych Tomb Raider. Jest przedstawiona jako podróżniczka, poszukiwaczka przygód i archeolog, która odwiedza między innymi krypty i ruiny starych cywilizacji. Została stworzona przez angielskie studio Core Design w 1996 roku, kiedy to wydano Tomb Raider. Pojawiła się także w kontynuacjach gry, serii komiksów i filmach, a także wydano różne gadżety związane z grami.
  N-Gage – konsolofon wyprodukowany przez fińską firmę Nokia. Urządzenie może pełnić rolę telefonu komórkowego i przenośnej konsoli do gier. Wyposażone jest ono w procesor ARM9 o częstotliwości taktowania 104 MHz oraz wyświetlacz o rozdzielczości 176×208 pikseli mogący wyświetlić 4096 kolorów. Nokia N-gage powstała na bazie telefonu Nokia 7650/3650; w zależności od modelu (Classic czy QD) telefon jest odpowiednio trój- i dwuzakresowy. Powstały dwa modele tego telefonu: Classic (Pierwszy) oraz QD (Następca), mimo iż QD został wypuszczony na rynek dwa lata później był dużo bardziej okrojony niż pierwowzór. Porównanie Classic z QD:
  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.
  Lara Croft and the Temple of Osiris – przygodowa gra akcji stworzona przez studio Crystal Dynamics, a wydana przez Square Enix na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One. Stanowi sequel gry Lara Croft and the Guardian of Light z 2010 roku, będąc drugą odsłoną spin-offów serii Tomb Raider.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.