• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomb Raider

  Przeczytaj także...
  Tomb Raider (komiks) - w grudniu 1997 roku wydawnictwo Top Cow wydało pierwszy komiks z Larą, Tomb Raider/Witchblade. Jego scenarzystą i rysownikiem był Michael Turner, zaś komiks przedstawiał przygody Lary i Sary Pezzini. Zdobył sporą popularność, więc rok później pojawiła się jego kontynuacja, Witchblade/Tomb Raider. Gdy i on dobrze się sprzedał, wydawnictwo postanowiło co miesiąc wydawać komiks poświęcony przygodom samej Lary. Scenarzystą serii był Dan Jurgens, zaś rysownikiem Andy Park. Stworzyli kilkanaście komiksów, jednak później pałeczkę przejęli inni autorzy. Do 2005 wydano około pięćdziesięciu komiksów z serii Tomb Raider, dwanaście z serii Tomb Raider: Journeys oraz około dwudziestu wydań specjalnych.Tomb Raider – przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Core Design i wydana przez Eidos Interactive na platformę Game Boy Color w 2000 roku. Jest to pierwsza gra z serii wydana na platformy przenośne. Lara przemierza dżunglę amazońską w Peru, aby odnaleźć tajemniczy kamień w którym zaklęty został władca Inków, Azteków i Majów – Quaxet.
  Top Cow – amerykańskie wydawnictwo komiksowe utworzone w 1992 roku, część Image Comics. Komiksy tego wydawnictwa rozwijają nurt mrocznego fantasy.

  Tomb Raider (z ang. grabieżca/łupieżca/rabuś grobowców) – wyrażenie mogące oznaczać:

  Lara Croft – fikcyjna postać z serii gier komputerowych Tomb Raider. Jest przedstawiona jako podróżniczka, poszukiwaczka przygód i archeolog, która odwiedza między innymi krypty i ruiny starych cywilizacji. Została stworzona przez angielskie studio Core Design w 1996 roku, kiedy to wydano Tomb Raider. Pojawiła się także w kontynuacjach gry, serii komiksów i filmach, a także wydano różne gadżety związane z grami.Tomb Raider – seria gier komputerowych, komiksów, powieści i filmów opowiadających o przygodach fikcyjnej, brytyjskiej archeolog Lary Croft. Od ukazania się pierwszej części serii w 1996 roku seria stała się dochodową marką wykorzystującą różne media, zaś Lara stała się jedną z głównych ikon przemysłu gier komputerowych. W 2006 roku znalazła się w Księdze rekordów Guinnessa, gdzie określono ją jako „bohaterkę gry komputerowej, która odniosła największy sukces w realnym życiu” (Most Successful Human Videogame Heroine).
 • Tomb Raider – seria gier, w tym noszące ten sam tytuł:
 • Tomb Raider – gra komputerowa z 1996 roku,
 • Tomb Raider – gra na konsolę przenośną Game Boy Color wydana w 2000 roku,
 • Tomb Raider – gra komputerowa z 2013 roku.
 • Tomb Raider – serie komiksów opartych na serii gier komputerowych Tomb Raider wydane przez wydawnictwa Top Cow i Dark Horse Comics.
 • Tomb Raider – film z 2018 roku oparty na serii gier komputerowych Tomb Raider.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lara Croft: Tomb Raider – film z 2001 roku
 • Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia – film z 2003 roku
 • Lara Croft – fikcyjna postać
 • Game Boy Color (jap. ゲームボーイカラー, Gēmu Bōi Karā, w skrócie GBC) – przenośna konsola gier wideo wyprodukowana i wydana w 1998 roku przez Nintendo, będąca następcą konsoli Game Boy. Nowością w stosunku do poprzednika było wprowadzenie kolorowego wyświetlacza.Tomb Raider – przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Crystal Dynamics i wydana 5 marca 2013 roku na platformy Microsoft Windows, Xbox 360 i PlayStation 3 przez Square Enix. Jest to dziesiąta część serii Tomb Raider. Gra jest drugim rebootem serii, który opowiada historię przemiany Lary w zaprawioną podróżniczkę. Nowa odsłona jest mroczniejsza niż wcześniejsze gry. Ponadto jest w niej obecny tryb dla wielu graczy opracowywany przez Eidos Montreal. Głosu głównej bohaterce w wersji angielskiej użyczyła Camilla Luddington, a polskiej Karolina Gorczyca.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tomb Raider – amerykańsko-brytyjski film przygodowy z 2018, w reżyserii Roara Uthauga do scenariusza Genevy Robertson-Dworet i Alastaira Siddonsa. Stanowi adaptację gry produkcji Crystal Dynamics z 2013 roku pod tym samym tytułem, zawierając również elementy fabularne z jej kontynuacji, Rise of the Tomb Raider.
  Tomb Raider – pierwsza gra z serii komputerowych przygodowych gier akcji. Została stworzona przez studio Core Design i wydana na świecie przez Eidos Interactive w 1996 roku.
  Dark Horse Comics – amerykańskie wydawnictwo komiksowe działające od 1986 roku publikujące licencjonowane komiksy oraz amerykańskie wydanie mangi i komiksów europejskich. Największy niezależny amerykański wydawca komiksowy i mangowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.