• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomasz Woodstock

  Przeczytaj także...
  Pałac Woodstock – rezydencja królów Anglii istniejąca w Woodstock w hrabstwie Oxfordshire od czasów średniowiecznych do XVII wieku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Tomasz Woodstock (ur. 7 stycznia 1355 w Oxfordshire, zm. 8 lub 9 września 1397 w Calais) – angielski 1. książę Gloucester, 1. hrabia Buckingham i 1. hrabia Essex.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Tomasz Woodstock urodził się 7 stycznia 1355 roku w Pałacu Woodstocku w Oxfordshire. W 1376 roku ożenił się z Eleanor de Bohun i odziedziczył tytuł hrabiego Essex. W 1377 w wieku 22 lat został mianowany hrabią Buckinghamu. W 1385 roku otrzymał tytuł księcia Aumale i w tym samym czasie tytuł księcia Gloucester. Był liderem grupy wpływowych arystokratów Lords, za co był więziony w Calais, gdzie oczekiwał na proces za zdradę. Został zamordowany, prawdopodobnie przez grupę mężczyzn Thomasa de Mowbray 1. księcia Norfolka i Nicholasa Colfox.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Potomstwo[ | edytuj kod]

  W 1376 roku poślubił Eleanor de Bohun miał z nią pięcioro dzieci.

 • Humphrey, 2. hrabia Buckingham (ok. 1381-2 września 1399)
 • Anne Gloucester (30 kwietnia 1383-16 października 1438)
 • Joan (1384-16 sierpnia 1400) poślubiła Gilberta Talbota. Zmarła przy porodzie
 • Isabel (12 marca 1385/1386-kwiecień 1402)
 • Philippe (ok. 1388), zmarł młodo.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. THOMAS OF WOODSTOCK, 1ST DUKE OF GLOUCESTER (ang.). [dostęp 2015-07-19].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.673 sek.