• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomasz Stańko  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  From the Green Hill – album nagrany przez polskiego muzyka jazzowego Tomasza Stańko, przewodzącego grupie znanych muzyków związanych z wytwórnią ECM.Lontano – album nagrany przez polskiego trębacza jazzowego Tomasza Stańko i pozostałych muzyków tworzących Tomasz Stańko Quartet.
  Podczas koncertu „Dzień Szakala” w Warszawie, listopad 2010

  Tomasz Ludwik Stańko (ur. 11 lipca 1942 w Rzeszowie) – polski trębacz jazzowy, kompozytor.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Wczesne lata i edukacja
 • 1.2 Rozwój kariery – współpraca z Komedą
 • 1.3 Stańko jako lider – lata 70.
 • 1.4 Lata 80.
 • 1.5 Lata 90.
 • 1.6 Lata 2000
 • 1.7 Nowy Jork i Wisława
 • 2 Dyskografia (wybór)
 • 2.1 Albumy, które nagrał jako lider lub współlider
 • 2.2 Albumy nagrane z Krzysztofem Komedą
 • 2.3 Albumy z udziałem Tomasza Stańko
 • 3 Muzyka filmowa
 • 4 Filmografia
 • 5 Publikacje
 • 6 Odznaczenia i wyróżnienia
 • 7 Nagrody
 • 7.1 Muzyczne
 • 7.2 Filmowe
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Poniedziałek – polski obyczajowy film sensacyjny wyreżyserowany przez Witolda Adamka (debiut reżyserski) z 1998 roku.Zbigniew Seifert (ur. 6 czerwca 1946 w Krakowie, zm. 15 lutego 1979) – polski skrzypek jazzowy, absolwent klasy skrzypiec Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie.

  Życiorys[]

  Wczesne lata i edukacja[]

  Syn Józefa, prawnika i Eleonory z domu Jakubiec, nauczycielki. Edukację muzyczną rozpoczął w 1949, w podstawowej Krakowskiej Szkole Muzycznej, w klasie skrzypiec. W latach 1957–1964 uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. Od 1959 uczył się też w II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Państwowej Średniej Szkole Muzycznej, w klasie trąbki. W 1964 rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, na Wydziale Instrumentalnym, w klasie trąbki, pod kierunkiem prof. Ludwika Lutaka. W 1969 obronił pracę dyplomową.

  II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, dawniej Państwowe III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego – szkoła średnia działająca w Krakowie od 1883 roku.Joachim-Ernst Berendt (ur. 20 lipca 1922 w Berlinie, zm. 4 lutego 2000 w Hamburgu) – niemiecki dziennikarz muzyczny, autor książek i producent specjalizujący się w muzyce jazzowej.

  Młodzieńcze plany o karierze plastyka (Stańko dużo rysował i malował) uległy zmianie po pierwszych doświadczeniach jazzu na żywo – koncercie Dave’a Brubecka w 1958 roku, w krakowskiej Rotundzie. Stańko stał się częstym gościem krakowskiego klubu jazzowego Helikon, biorąc udział w jazzowych jamach. Tam poznał pianistę Adama Makowicza, z którym – jesienią 1962 – postanowił założyć zespół Jazz Darings, do którego zaprosili jeszcze Jacka Ostaszewskiego (kontrabas) i Wiktora Perelemuttera (perkusja). Zespół szybko został doceniony: wygrał Konkurs Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej, a Tomasz Stańko – kategorię instrumentalistów. Sukces spowodował jednak zmianę składu – Makowicz odszedł do zespołu Andrzeja Kurylewicza. Stańko, inspirowany kwartetem Ornette'a Colemana, zrezygnował z fortepianu i w 1963 uzupełnia skład o grającego na saksofonie tenorowym Janusza Muniaka. Jazz Darings został uznany przez Joachima-Ernsta Berendta za jedną z pierwszych formacji free jazzowych w Europie.

  Arild Andersen (ur. 27 października 1945) – norweski muzyk jazzowy, kompozytor i kontrabasista. Działalność artystyczną rozpoczał od współpracy z Janem Garbarkiem, występując z nim w latach 1967-1973. Andersen współpracował ponadto z takimi muzykami jak: Karin Krog, Marilyn Mazur, Phil Woods, Dexter Gordon, Hampton Hawes, Johnny Griffin, Sonny Rollins, Chick Corea oraz Apostolis Anthimos, Janusz Skowron, Krzysztof Dziedzic i Tomasz Szukalski.Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

  Rozwój kariery – współpraca z Komedą[]

  W latach 1963–1967 kariera Stańki przyspieszyła. W tym czasie koncertował z Jazz Darings, jednocześnie współpracował i towarzyszył na scenie znanym składom i osobowościom polskiej sceny jazzowej, takim jak Michał Urbaniak czy Andrzej Trzaskowski. W roku 1963 rozpoczął się ważny dla Stańki okres współpracy z Krzysztofem Komedą: Stańko zadebiutował z nowym kwintetem Komedy na Jazz Jamboree '63.

  Jacek Ostaszewski (ur. 1944 w Krakowie) – polski muzyk (kontrabasista i flecista), kompozytor, reżyser teatralny. Współzałożyciel (wraz z Markiem Jackowskim) i lider powstałej na początku lat 70. XX wieku grupy Osjan określanej mianem prekursora world music.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  Od roku 1964 Trzaskowski zapraszał Stańkę na zagraniczne koncerty swojego kwintetu (w Belgii i krajach skandynawskich). W tym samym roku trębacz dwukrotnie grał na Jazz Jamboree: z Trzaskowskim i Komedą. Pod koniec 1965 powstał album Komedy Astigmatic, z udziałem Tomasza Stańki. W 1967 powtórzył się podwójny występ na Jazz Jamboree: Stańko koncertował z grupą Krzysztofa Komedy, ale i z własnym kwartetem, w którym grał z Januszem Muniakiem (saksofon tenorowy), Janem Gonciarczykiem (kontrabas) i Januszem Stefańskim (perkusja).

  III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie (popularnie nazywane "Trójką") – jedno z krakowskich liceów ogólnokształcących znajdujące się na osiedlu Wysokim, w dzielnicy Bieńczyce w Nowej Hucie.Michał Miśkiewicz (ur. 1977) - polski perkusista jazzowy, od 1993 związany z zespołem Simple Acoustic Trio. Pochodzi z muzycznej rodziny Miśkiewiczów. Jego ojcem jest saksofonista Henryk Miśkiewicz, a siostrą wokalistka Dorota Miśkiewicz.

  Stańko jako lider – lata 70.[]

  Na początku 1968 Komeda wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a Stańko działał jako lider zespołu, który powiększył się o skrzypka i saksofonistę altowego Zbigniewa Seiferta. Na Jazz Jamboree '68 zaprezentował już Tomasz Stańko Quintet, który szybko zdobywał uznanie i sławę. Najpierw w Polsce, a po debiucie na scenie międzynarodowej – występie na berlińskim festiwalu Berliner Jazztage’70 – był rozpoznawany także w Niemczech i reszcie Europy. Po odejściu Gonciarczyka basistą grupy został w 1969 roku Bronisław Suchanek i od tego czasu – aż do zakończenia działalności w roku 1973 – skład kwintetu nie uległ już zmianie. Muzyka tworzona przez kwintet Tomasza Stańki zarejestrowana została na trzech płytach: nagranej w Polsce Music for K (1970) oraz Jazz message from Poland (1972) i Purple Sun (1973), które powstały w Niemczech.

  Jazz Jamboree Festival – jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree.ECM (pełna nazwa: Editions of Contemporary Music) – wytwórnia fonograficzna założona w 1969 roku w Monachium. Założycielem był niemiecki producent Manfred Eicher. Firma jest znana głównie z wydawnictw jazzowych, lecz nie ogranicza się tylko do tego stylu.

  „Zespół ten do dziś uważany jest za jeden z kamieni milowych rozwoju sztuki i kultury jazzu w Polsce i Europie”.

  W roku 1970 Stańko dołączył do Globe Unity Orchestra Alexandra von Schlippenbacha co, z uwagi na skład grupy, skutkowało nawiązaniem bezpośrednich kontaktów z czołowymi przedstawicielami europejskiej awangardowej sceny jazzowej. 1971 to rok zaznaczony współpracą z Krzysztofem Pendereckim i Donem Cherrym, których kompozycje wykonywane były podczas Donaueschingen Music Festival.

  Janusz Muniak (ur. 3 czerwca 1941 w Krakowie) – polski muzyk jazzowy, saksofonista, flecista, aranżer i kompozytor. Zadebiutował w Lublinie w 1960 roku. Lata 60. i 70. XX wieku to okres współpracy m.in. z Tomaszem Stańką, Andrzejem Trzaskowskim, Janem Jarczykiem... Od roku 1976 grał z własnymi zespołami.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.

  W latach 70. największe znaczenie dla kariery Stańki miała współpraca z fińskim perkusistą Edwardem Vesalą. Począwszy od roku 1974 aż do początku lat osiemdziesiątych, Vesala był nie tylko partnerem twórczym, ale i przyjacielem Stańki. Wspólnie utworzyli szereg różnych formacji i koncertowali w Europie. W 1975 roku kwartet Stańki, Vessala, Tomasz Szukalski i Dave Holland nagrał album Balladyna. Był to pierwszy autorski album Stańki, a jednocześnie pierwszy album polskiego muzyka wydany przez cenioną wytwórnię ECM. Balladyna była początkiem całej serii płyt nagranych przez powyższy kwartet dla ECM. Dokumentowały one nowe kierunki rozwoju zespołu: odkrywanie i wykorzystywanie możliwości tak specyficznej formy jak freejazzowa ballada, której bazą były surowe, szorstkie dźwięki trąbki Stańki.

  Muzyka z filmu Poniedziałek – album ze ścieżką dźwiękową do filmu Poniedziałek z 1998 roku w reżyserii Witolda Adamka.Wybory prezydenckie w Polsce w 2015 roku - zgodnie z art 128. Konstytucji RP odbędą się w dzień wolny przypadający 75-100 dni do końca kadencji urzędującego Prezydenta. 5-letnia kadencja prezydenta Bronisława Komorowskiego kończy się 6 sierpnia 2015 r., więc I tura odbędzie się między 3 a 17 maja. II tura - w wypadku gdy żaden kandydat nie uzyska minimalnej większości głosów - będzie miała miejsce między 17 a 31 maja 2015 r. Będą to pierwsze wybory prezydenckie przeprowadzone na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego.

  Lata 80.[]

  W latach osiemdziesiątych Stańko improwizował, uczestnicząc w wielu różnych projektach. Wraz z Edwardem Vesalą wyjechał do Indii, aby zagrać we wnętrzu, które daje niespotykany pogłos: w Taj Mahal. Także w towarzystwie Vesali spotykał się z Chico Freemanem i Howardem Johnsonem w Nowym Jorku. Sporo pracował z Cecilem Taylorem w formacjach big-bandowych. W roku 1981, na zaproszenie Gary'ego Peacocka, uczestniczył w nagraniu jego albumu Voice From The Past – Paradigm (ECM). Równocześnie prowadził kilka własnych grup. W 1983 roku założył zespół C.O.C.X. w składzie: Stańko, Antymos Apostolis, Vitold Rek, José Antonio Torres i nagrał album pod tym samym tytułem. W 1984 roku powstał album Lady Go…, na którym towarzyszyli mu Antymos Apostolis, Vitold Rek i Tomasz Hołuj. W tym samym roku rozpoczął pracę nad projektem Witkacy Peyotl. Album pod tym tytułem ukazał się w roku 1987.

  Dave Holland (ur. 1 października 1946 w Wolverhampton) – brytyjski basista jazzowy oraz kompozytor, który jest znaczącym przedstawicielem jazzu awangardowego (ang. avant-garde jazz).Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 w Warszawie) – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera - Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną "Kołysanką" jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz laryngolog.

  W 1985 roku powstał jeden z najbardziej nowatorskich składów Stańki: Freelectronic. Formacja wyprzedzała swoje czasy w wykorzystaniu nowych technologii i elektroakustycznych rozwiązań w swojej twórczości. Oprócz trębacza zespół tworzyli: Witold Rek, Janusz Skowron i Tadeusz Sudnik. Koncertowali w Polsce i w Europie. W 1987 roku grali na Montreaux Jazz Festival, w 1988 – na festiwalu Le Mans we Francji. W 1988 koncert z Montreaux został wydany na płycie Switzerland.

  José Torres (ur. 19 września 1958 w Hawanie) – kubański muzyk, perkusista, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, założyciel pierwszej w Polsce orkiestry salsowej pod nazwą José Torres y Salsa Tropical. Od samego początku pobytu w Polsce (poza kilkuletnim okresem) mieszka we Wrocławiu. Ma żonę Izę (z d. Morawska) i synów: Tomka (perkusistę zespołu Afromental) i Filipa. Autor autobiografii Salsa na wolności (Wydawnictwo Dolnośląskie 2006).Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

  Lata 90.[]

  Początek lat dziewięćdziesiątych to projekty Tales for a Girl, 12, and a Shaky Chica i Bluish, album nagrany w trio z Arildem Andersenem i Jonem Christensenem. W roku 1993 powstał międzynarodowy kwartet: Stańko, Bobo Stenson, Anders Jormin, Tony Oxley. W tym samym roku zespół nagrywa album Bosonossa and Other Ballads.

  Leosia – album nagrany przez polskiego muzyka jazzowego Tomasza Stańko i jego międzynarodowy kwartet (grali w nim dwaj Szwedzi, Anglik i Polak).Dave Brubeck, właśc. David Warren Brubeck (ur. 6 grudnia 1920 w Concord, zm. 5 grudnia 2012 w Norwalk) – amerykański pianista i kompozytor jazzowy.

  W latach 90. Stańko współpracował intensywnie z firmą ECM. W 1994 nagrał album Matka Joanna, a w 1997 Leosia. Prawdziwym przebojem stała się w 1997 jego kolejna płyta: Litania, zawierająca kompozycje Krzysztofa Komedy. Sukcesem były także koncertowe wykonania utworów z Litanii podczas różnych występów festiwalowych. W 1998 producent ECM, Manfred Eicher, zorganizował sesję From the Green Hill, zespół-projekt którym kierował Stańko, a który zgromadził gwiazdy wytwórni. W nagraniach uczestniczyli Dino Saluzzi, John Surman, Michelle Makarski, Anders Jormin i Jon Christensen. Większość kompozycji zarejestrowanych na płycie to utwory Tomasza Stańki. Album otrzymał Nagrodę Krytyków Niemieckich (Deutscher Schallplattenpreis) – został uznany „Płytą roku 2000”.

  Wisława – album studyjny Tomasza Stańko nagrany w słynnym kompleksie Avatar Studios w Nowym Jorku z nowo powołanym przez jazzmana zespołem muzyków, nazwanym Tomasz Stańko New York Quartet. Ukazał się w lutym 2013 r. w formie podwójnej płyty CD (numer katalogowy: ECM 2304_05). Album inspirowany jest poezją Wisławy Szymborskiej i dedykowany poetce. Płyta została objęta honorowym patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej. Stańko trzykrotnie miał okazję spotkać się z Wisławą Szymborską na scenie - podczas organizowanych przez wydawnictwo Znak spotkań autorskich (ostatnie miało miejsce w styczniu 2009 roku w Operze Krakowskiej). Prapremierowe wykonanie na żywo odbyło się 9 lutego 2013 r. w muzeum sztuki Haus der Kunst w Monachium. Koncert utworów z albumu "Wisława", zagrany dnia 11 lutego 2013 r. w Operze Krakowskiej, zwieńczył obchody pierwszej rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej.Bosonossa and Other Ballads – album polskiego trębacza jazzowego Tomasza Stańko nagrany z jego międzynarodowym kwartetem.

  W roku 1994 Stańko realizował również nagrania dla potrzeb filmu i teatru. Zaprosił wtedy na sesje pianistę Marcina Wasilewskiego, basistę Sławomira Kurkiewicza i perkusistę Michała Miśkiewicza. Rezultatem było powstanie kwartetu, który w 2001 roku nagrał dla ECM album Soul of Things. Płyta ukazała się w roku 2002, a zawartą na niej muzykę uznano za modelowy wzorzec stylu i niepowtarzalnego, mrocznego i intensywnego, brzmienia trąbki Tomasza Stańki.

  Mała matura 1947 – częściowo autobiograficzny dramat z 2010 roku w reżyserii Janusza Majewskiego. Podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film ten nagrodzono Nagrodą Specjalną Jury. Zdjęcia powstawały w okresie wrzesień – grudzień 2009.Apostolis Anthimos właśc. Apostolos Anthimos, znany również jako Antymos Apostolis (ur. 25 września 1954 w Siemianowicach Śląskich) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, m.in. gitarzysta rockowy i jazzowy.

  Lata 2000[]

  Stańko wkroczył w XXI wiek jako jedna z flagowych osobowości ECM. Nie ograniczyło to jednak jego skłonności do poszukiwań, nowych formacji i brzmień. Te lata to czas intensywnego koncertowania z kwartetem po obu stronach Atlantyku. Wspólne trasy i spędzone razem godziny sprawiły, że zespół wypracował własny język komunikacji muzycznej. Słychać to na nagranym w 2004 roku albumie Suspended Night (ECM), gdzie zżyty i zgrany kwartet odważnie improwizował. Billboard Magazine odnotował wtedy Suspended Night jako jeden z najlepiej sprzedających się albumów jazzowych na rynku amerykańskim. Rozgłos ten wykorzystała ECM, wydając antologię nagrań Stańki sprzed Soul of Things: w serii „Rarum/Selected Recordings” jako Volume XVII ukazał się przegląd jego dorobku. W komentarzu zamieszczonym na płycie, Stańko określił uniwersalnego ducha swych kompozycji oraz zakres ich ekspresji: „Od chaosu ku ładowi, od furii do liryzmu”.

  Fryderyki 2010 - 17. edycja największych nagród polskiej branży muzycznej za dokonania pomiędzy 01.12.2008 a 30.11.2009. Gala nagród odbyła się dnia 19 kwietnia 2010 roku równocześnie w dwóch miejscach: w Teatrze Polskim zostały wręczone laury za muzykę rozrywkową oraz tradycyjnie w Bazylice ojców Salezjanów w Warszawie - nagrody zostały przydzielone w kategoriach muzyki jazzowej i poważnej.Akademia Muzyczna w Krakowie (daw. Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie) – państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą w Krakowie, kształcąca artystów muzyków na studiach pierwszego (dyplom licencjata), drugiego (tytuł magistra sztuki) oraz trzeciego (doktor sztuki) stopnia. Wywodzi swoją historię od założonego w 1888 roku krakowskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.

  Zmiany, jakie w ciągu 10 lat współpracy z wytwórnią ECM nastąpiły w muzyce Stańki, opisał Stephen Graham z brytyjskiego magazynu „Jazzwise”, omawiając album Suspended Nights: „He has managed to make his music more accessible without removing the grit and verve that has always been his trademark. And so it is with this his latest disc for ECM and the second with his regular working Polish band (...)It's a strong group characterized by Wasilewski's ringing impressionistic style influenced by Bill Evans and even more than on Soul of Things, the group's last outing together, Kurkiewicz's carefully executed bass figure make his presence felt and anchor the strong melodies that Stanko provides”.

  Lady Go… – album polskiego trębacza jazzowego Tomasza Stańko, nagrany w Warszawie w czerwcu 1984. Muzyka z tego wydawnictwa to, obok albumów C.O.C.X. i Witkacy Peyotl / Freelectronic, dowód na zainteresowanie muzyka stylem fusion i brzmieniami elektronicznymi. Wszystkie kompozycje (oprócz zaznaczonych) są autorstwa Tomasza Stańko.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  W 2005 roku kwartet nagrał płytę Lontano (album ukazał się w 2006 nakładem ECM). W 2005 roku zespół odbył też pierwszą trasę po Azji i Australii.

  Od lat 2000. Stańko jest regularnie notowany w ankiecie magazynu „DownBeat”, w pierwszej dziesiątce najlepszych trębaczy na świecie (w 2013 było to miejsce 7.).

  W 2003 roku został laureatem przyznanej po raz pierwszy Europejskiej Nagrody Jazzowej (European Jazz Prize), przyznawanej przez austriackie władze państwowe i miasto Wiedeń. W 2004 otrzymał wysokie polskie odznaczenie państwowe: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  W 2005 roku skomponował i nagrał muzykę dla Muzeum Powstania Warszawskiego (Wolność w sierpniu, wydana na CD w 2006). Druga połowa pierwszej dekady lat 2000. to czas poszukiwań i nowych składów, czas nowej młodości w karierze Stańki: rozdział eksperymentów, tworzenia nowych projektów, poszukiwania i próbowania nowych brzmień. W wyniku tych doświadczeń, w 2007 zaczyna formować się nowy zespół, skandynawski kwintet w składzie: Alexi Tuomarila, Jakob Bro, Aders Christensen i Olavi Louhivuori, z którymi w 2009 Stańko nagrał album Dark Eyes (ECM).

  Pożegnanie z Marią – polski film dramatyczny z 1993 roku w reżyserii Filipa Zylbera. Film jest swobodną adaptacją opowiadania Tadeusza Borowskiego o tym samym tytule. Kompozytorem (i współwykonawcą) muzyki do filmu był Tomasz Stańko. Muzyka wydana została na CD A Farewell to Maria (Pożegnanie z Marią).Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.

  Nowy Jork i Wisława[]

  Koniec pierwszej dekady XXI wieku to początek okresu nowojorskiego w życiu trębacza. Formalnym otwarciem tego rozdziału jest zamieszkanie na Manhattanie oraz regularne koncerty w nowojorskich salach i klubach, takich jak Birdland(ang.), Jazz Standard i Merking Hall. Stańko korzystał z okazji do spotkań z tamtejszymi muzykami oraz chłonął nowe idee i bogactwo brzmień. Kariera i muzyka Stańko nabrały tempa. Spontanicznie powstawały nowe projekty, m.in. z Lee Konitzem, Craigiem Tabornem, Thomasem Morganem, Geraldem Cleaverem, Chrisem Potterem i innymi. Zawiązała się idea New York Quartet, który – przechodząc przez fazy różnych wcieleń – ostatecznie sformował się w 2012 roku.

  Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej – festiwal jazzowy, odbywający się z końcem listopada lub z początkiem grudnia w Bielsku-Białej.Wisława Szymborska, według dokumentu chrztu Maria Wisława Anna Szymborska (ur. 2 lipca 1923 na Prowencie, który obecnie należy do Kórnika, zm. 1 lutego 2012 w Krakowie) – polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka; członkini oraz założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), odznaczona Orderem Orła Białego (2011).

  W jednym z wywiadów Stańko tak mówił o wpływie Nowego Jorku na swoją muzykę: „Generalnie to moja własna aktywność, wrażliwość tworzy dźwięki. Ale w Nowym Jorku łatwo znaleźć inspirację. Na Ziemi zawsze był jakiś punkt centralny – starożytne Ur, Babilon, Ateny, Rzym czy Aleksandria. Nowy Jork jest punktem centralnym dzisiejszego świata, gdzie Chiny i inne kultury wschodnie spotykają się z afrykańskimi, wszystko się w tym tyglu przewraca. To miasto wibruje, tętni, a człowiek automatycznie czuje w sobie większą energię”.

  Michał Urbaniak (ur. 22 stycznia 1943 w Warszawie) – polski muzyk jazzowy i kompozytor, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Współtwórca tzw. polskiej szkoły jazzu. Były mąż wokalistki Urszuli Dudziak, ojciec piosenkarki Miki Urbaniak.Jazz Forum – polskie czasopismo poświęcone głównie jazzowi, założone w roku 1965 przez Jana Byrczka. Obecnie wydawane jest przez spółkę FOR JAZZ, w której znaczny udział ma Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.

  W 2010 ukazała się w Polsce autobiografia artysty, Desperado, zapis wieloczęściowego wywiadu przeprowadzonego przez Rafała Księżyka.

  W 2011 Instytut Smithsona wydał sześciopłytową kompilację Jazz: The Smithsonian Anthology, odzwierciedlenie historii jazzu. Najstarsze, pierwsze nagranie antologii pochodzi z 1917, ostatnie z 2003. Jest to utwór Tomasza Stańko: Suspended Night Variation VIII. Stańko jest jednym z niewielu Europejczyków wyróżnionych umieszczeniem w tym wydawnictwie.

  Andrzej Kurylewicz (ur. 24 listopada 1932 we Lwowie, zm. 12 kwietnia 2007 w Konstancinie-Jeziornie) – polski muzyk, kompozytor, pianista, puzonista, trębacz i dyrygent. Autor muzyki poważnej, kameralnej i symfonicznej, teatralnej, filmowej, baletowej, jazzowej. Uformowany w tradycji klasycznej i poważnej, pionier jazzu w Polsce, uprawiał równolegle te dwa obszary muzyki.Dino Saluzzi, właśc. Timoteo Saluzzi (ur. 20 maja 1935 w Campo Santo w argentyńskiej prowincji Salta) – argentyński instrumentalista, kompozytor i aranżer, wirtuoz gry na bandoneonie.

  W 2011 prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Tomasza Stańkę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

  Druga dekada XXI wieku to nowy, poetycki projekt Stańki. Jego początki sięgają roku 2009, kiedy to Jerzy Illg, redaktor naczelny Wydawnictwa Znak, zaprosił go na jeden z ostatnich wieczorów poetyckich Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania w Operze Krakowskiej poetka czytała swoje utwory, a Stańko grał, splatając słowa z muzyką. Płyta z nagraniem z tego koncertu została dołączona do kolejnego wydania tomiku wierszy poetki pt. Tutaj (2012). Wydarzenie to stało się początkiem nowego etapu w karierze trębacza. Nowe kompozycje Stańki inspirowane były wierszami Szymborskiej, np. „Tutaj – Here”, „Assassins”, „Mikrokosmos”, „Metafizyka”. Utwory „Faces” i „A Shaggy Vandal” (są to zapożyczenia z wiersza Szymborskiej „Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach”). „Lekturze słów Wisławy Szymborskiej zawdzięczam wiele pomysłów i inspiracji. Spotkania z Nią i współgranie z Jej poezją nadały rozmach także i tej muzyce, którą chciałbym z szacunkiem dedykować Jej pamięci.” – napisał Stańko w książeczce wydanego na początku 2013 podwójnego albumu Wisława (ECM), nagranego z Thomasem Morganem, Geraldem Cleaverem i Davidem Virellesem.

  De Mono -"Wszystko jest na sprzedaż", Edyta Górniak i Mietek Szcześniak - "Dumka na dwa serca", Anna Maria Jopek - "Ja wysiadam", Kayah i Goran Bregović - "Prawy do lewego", Myslovitz - "Długość dźwięku samotności",Astigmatic – czwarta płyta autorska Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego wydana w 1966 roku. Jest uważana za jedno z największych dokonań muzycznych zarówno Komedy jak i całej polskiej szkoły jazzowej. Według czytelników magazynu Jazz Forum zdobyła tytuł "najlepszego albumu polskiego jazzu wszech czasów". "Astigmatic" został doceniony przez słuchaczy radiowej Dwójki: zajął 2. miejsce w plebiscycie "Najlepsze płyty jazzowe wszech czasów" oraz 1. miejsce wśród "Najlepszych nagrań w historii polskiego jazzu".

  14 stycznia 2014 Tomasz Stańko otrzymał „Paszport Polityki” jako kreator kultury. Tego samego dnia, w Paryżu, Akademia Jazzu – l’Académie du jazz – pod przewodnictwem François Lacharme, przyznała mu Prix du Musicien Européen – Nagrodę Europejskiego Muzyka Roku – za obecne osiągnięcia i całokształt pracy.

  Instytut Smithsona (ang. Smithsonian Institution) – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, mieszczący się głównie w Waszyngtonie; powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona; finansuje i organizuje badania naukowe, wydawanie książek i czasopism, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Na cześć instytutu jedną z planetoid nazwano (3773) Smithsonian.Wydawnictwo Literackie (WL) - wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).

  15 stycznia 2014 otrzymał jedną z trzech honorowych nagród Preis der deutschen Schallplattenkritik (PdSK), przyznanych przez niezależne stowarzyszenie ponad 140. dziennikarzy muzycznych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

  Tomasz Stańko jest organizatorem i dyrektorem festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej.

  Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku.

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Bobo Stenson, właśc. Bo Gustav Stenson (ur. 1944) – szwedzki pianista jazzowy. Lider Bobo Stenson Trio, które tworzy wraz z basistą Andersem Jorminem i perkusistą Jonem Fältem.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Litania. Music of Krzysztof Komeda – album septetu Tomasza Stańki, wydany 11 listopada 1997. Na album składa się dziesięć utworów autorstwa Krzysztofa Komedy w nowych aranżacjach. Album uzyskał status złotej płyty 21 lutego 2001
  Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny, wydawany w latach 1945-2002 w Krakowie, następnie w Warszawie (2002-2009). Po kolejnej sprzedaży ponownie wydawany był w Krakowie, a jego ostatni numer ukazał się 30 września 2013. Obecnym właścicielem pisma jest Tomasz Niewiadomski.
  Vitold Rek, właściwie Witold Eugeniusz Szczurek (ur. 18 października 1955 w Rzeszowie) – polski muzyk mieszkający na stałe w Niemczech, kontrabasista, kompozytor i pedagog. Łączy w swojej grze tradycje jazzową z elementami muzyki poważnej i ludowej.
  Reich – polski film sensacyjny z 2001 roku w reżyserii i na podstawie scenariusza Władysława Pasikowskiego. Film zgromadził w kinach 150 tys. widzów w Polsce.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.