• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomasz Percy - 1528-1572

  Przeczytaj także...
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Petworth - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie South East England, w hrabstwie West Sussex. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 2 775 osób.
  Anna Boleyn (ur. 1501/1507, zm. 19 maja 1536) – druga żona króla Henryka VIII Tudora, koronowana w 1533 r. na królową Anglii i Irlandii, matka Elżbiety I Tudor. Córka Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard.

  Thomas Percy (ur. w 1528 w Petworth, zm. 22 sierpnia 1572 w York) – siódmy earl hrabstwa Northumberland, błogosławiony Kościoła katolickiego, ofiara przesladowań antykatolickich.

  Biografia[]

  Był najstarszym synem sir Thomasa Percy'ego. Gdy Percy miał 8 lat, jego ojciec został stracony. Był bratankiem Henry'ego Percy (szóstego earla Northumberland), który miał romans z Anną Boleyn. Thomas Był żonaty z Lady Anne Somerse, z którą miał pięcioro dzieci. Stracony przez ścięcie.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.

  Został beatyfikowany przez papieża Leona XIII 13 maja 1895 roku. Otaczany jest szczególnym kultem w diecezji Hexham, Leeds i Middlesborough.

  Wspomnienie liturgiczne przypada w dies natalis.

  Zobacz też[]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy

  1. Niccolò Del Re: Beato Tommaso Percy Conte di Northumbria, martire (wł.). 2009-03-02. [dostęp 2012-11-27].

  Bibliografia[]

 • Beato Tommaso Percy (wł.). santiebeati. [dostęp 2012-05-27].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Diecezja Leeds – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Anglii, w metropolii Liverpoolu. Powstała w 1840 jako wikariat apostolski dystryktu Yorkshire. W 1850 uzyskała status diecezji pod nazwą diecezja Beverley. W 1878 diecezja znacznie zmieniła granice oraz przyjęła obecną nazwę. W 1980 uzyskała swoje obecne granice. Siedzibą biskupów jest Leeds. Diecezja anglikańska nazywa się "Ripon i Leeds".Diecezja Hexham i Newcastle - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Anglii, w metropolii Liverpoolu. Geneza współczesnej diecezji wywodzona jest od wikariatu apostolskiego Dystryktu Północnego, który powstał w 1688. Kiedy w 1850 papież Pius IX zdecydował o przywróceniu w Anglii i Walii normalnych struktur kościelnych (zlikwidowanych w czasie reformacji), wikariat został przekształcony w diecezję Hexham. Tym samym przywrócono do użytku nazwę diecezji istniejącej w okresie przedreformacyjnym. Na siedzibę biskupów zostało jednakże wybrane Newcastle upon Tyne. W 1861 fakt ten został podkreślony w nazwie diecezji, która odtąd miała nazywać się diecezją Hexham i Newcastle.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ścięcie (lub dekapitacja) – metoda zadawania śmierci poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Zazwyczaj jest to sposób wykonania wyroku śmierci lub morderstwa, choć znany jest przypadek z Wielkiej Brytanii (2003), gdy mężczyzna popełnił samobójstwo na własnoręcznie wykonanej domowej gilotynie.
  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.
  Earl, hrabia – najstarszy i pierwotnie najwyższy brytyjski tytuł feudalny, następnie arystokratyczny. Samo słowo wywodzi się ze skandynawskiego jarl (pierwotnie znaczyło to po prostu człowiek możny, potężny, bogaty, później było tytułem wodzów drużyny zbrojnej, namiestników królewskich, zarządców prowincji. W XIII wieku w Szwecji był to tytuł najwyższego urzędnika państwa). Encyclopædia Britannica wywodzi ten tytuł również od starofrancuskiego eorl, oznaczającego szlachcica, wojownika. Wprowadzony w Anglii w XI w. po najeździe duńskim w miejsce wcześniej używanego tytułu Ealdormana.
  York – miasto w północnej Anglii w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire, powstałe u zbiegu rzek Ouse i Foss. Liczba mieszkańców w jednostce administracyjnej City of York wynosi ponad 180 tys.
  Diecezja Middlesbrough – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Anglii, w metropolii Liverpoolu. Obejmuje hrabstwa East Riding of Yorkshire oraz North Yorkshire. Powstała 20 grudnia 1878 roku, po tym jak istniejąca wówczas diecezja Beverley została podzielona na dwie (drugą była diecezja Leeds). Siedzibą biskupa jest Middlesbrough.
  Leon III, (ur. w 750 w Rzymie, zm. 12 czerwca 816) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie od 26 grudnia 795 do 12 czerwca 816.
  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.