• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomasz Olejnik

  Przeczytaj także...
  Piersi (Kukiz i Piersi) – polski zespół rockowy powstały w 1984 roku w Jarocinie. Pierwszy skład Piersi to Paweł Kukiz (śpiew), Rafał "Jezioro" Jezierski (gitara), Zbigniew "Dziadek" Moździerski (gitara basowa) oraz Andrzej "Oli" Olszewski (perkusja).Pabianice – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. Drugie co do liczby mieszkańców miasto aglomeracji łódzkiej. Pabianice należą do Związku Miast Polskich. Pod względem liczby ludności są trzecim (po Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim) miastem w województwie łódzkim a 59. w Polsce. Pod względem powierzchni miasto znajduje się na 9. pozycji w województwie łódzkim a 150. w Polsce. Były miastem duchownym.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Tomasz "Oley" Olejnik (ur. 11 stycznia 1965) – polski wokalista i autor tekstów. Wieloletni członek rockowej grupy muzycznej Proletaryat.

  W 1987 roku w Pabianicach Olejnik wraz z Dariuszem Kacprzakiem i Jarosławem Siemienowiczem założył grupę Proletaryat. W 1988 roku ukazała się pierwsza kaseta zespołu pt. Revolt, która wzbudziła zainteresowanie publiczności, jak i krytyków muzycznych. Rok później zespół wystąpił na festiwalu w Jarocinie, gdzie otrzymał trzy główne nagrody – publiczności, dziennikarzy i organizatorów.

  Revolt – kaseta zespołu Proletaryat wydana pierwotnie w 1989 przez wytwórnię RIT. Reedycja materiału na CD została zrealizowana w 2003 jako REVOLT (Special Edition 2003), uzupełniona dodatkowymi utworami.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  W latach późniejszych mimo częstych zmian składu Olejnik i Kacprzak pozostający jedynymi stałymi członkami nagrali szereg albumów m.in. Proletariat, Czarne Szeregi, IV czy Zuum, na którym stopniowo była rozwijana formuła muzyki prezentowanej przez Proletaryat.

  Dyskografia[]

   Zobacz więcej w artykule Proletaryat, w sekcji Dyskografia.
  Gościnne występy
 • Piersi - 60/70 Piersi i przyjaciele (1994)
 • Dżem - List do R. na 12 głosów, vol.2 (1995)
 • Filmografia[]

 • Historia polskiego rocka: Teoria hałasu (2008, film dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota)
 • Przypisy

  1. Proletaryat - Biografia (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-28].
  2. Przemysław Szubartowicz: Przegląd: Obudziłem się z ręką w nocniku (pol.). muzyka.onet.pl, 1 marca 2007. [dostęp 2010-11-04].
  3. Proletaryat - Biografia (pol.). www.bielsko.biala.pl. [dostęp 2009-10-28].
  4. o zespole: Proletaryat (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-28].
  5. Piersi - 60/70 Piersi i przyjaciele (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-28].
  6. Dżem - List do R. na 12 głosów, vol.2 (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-28].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna Proletaryat (pol.)
 • Czarne Szeregi – trzeci studyjny album polskiego zespołu rockowego Proletaryat. Został wydany w 1993 roku. W 2004 miała miejsce jego reedycja.IV – czwarty album polskiej grupy rockowej Proletaryat, nie licząc albumów koncertowych oraz kasety Revolt. Wydany w 1994. Album osiągnął status złotej płyty.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Proletariat – debiutancki album zespołu Proletaryat wydany pierwotnie w 1990 przez wytwórnię Arston. Wersja CD wydana w 2004 przez Metal Mind Productions została uzupełniona dodatkowo utworami pochodzącymi z koncertów.
  Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.
  Teoria hałasu – polski film dokumentalny z 2008 roku, w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty, z serii Historia polskiego rocka.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Zuum – album grupy rockowej Proletaryat wydany w 1996. Nagrań dokonano w studiu Andrzeja Puczyńskiego w Izabelinie. Teksty piosenek napisał Tomasz Olejnik, a muzykę Jarosław Siemienowicz i Dariusz Kacprzak.
  Dżem – polski zespół grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa założony w 1973 roku przez braci Adama i Beno Otrębów oraz Pawła Bergera. Zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.