• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomasz Lenz

  Przeczytaj także...
  Demokracja – ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).Wybory parlamentarne w Polsce w 2011 roku – wybory do Sejmu i Senatu, zarządzone 4 sierpnia 2011 przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na 9 października 2011 roku. Wybory odbyły się według zasad wprowadzonych przez Kodeks wyborczy z 5 stycznia 2011.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Tomasz Lenz (ur. 8 grudnia 1968 w Mogilnie) – polski polityk, poseł na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jest absolwentem inowrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 2011 ukończył studia magisterskie na kierunku historia. Działał w Izbie Przemysłowo-Handlowej. Pełnił funkcję konsultanta i wykładowcy National Democratic Institute for International Affairs, organizacji prowadzącej działania na rzecz umacniania demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej m.in. na Ukrainie, w Gruzji, Kirgistanie, Kazachstanie. Odbył praktyki w Parlamencie Europejskim w Brukseli w biurze szkockiego posła Nirja Devy oraz staż w Westminster Foundation for Democracy w Wielkiej Brytanii.

  Europa Środkowa – region położony pomiędzy różnie definiowanymi Europą Zachodnią i Europą Wschodnią. Europa Północna, Południowa i Południowo-Wschodnia również wpływają na zakres tego pojęcia, w zależności od ujęcia ich granic. Pojęcie rozumiane jest różnie w zależności od okresu historycznego.Niranjan Joseph "Nirj" De Silva Deva-Aditya (ur. 11 maja 1948 w Kolombo) – brytyjski polityk lankijskiego pochodzenia, były poseł do Izby Gmin, deputowany do Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji.

  Od 1991 należał kolejno do Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 2001 został działaczem Platformy Obywatelskiej. Objął funkcję przewodniczącego regionu kujawsko-pomorskiego, po zmianie statutu tego ugrupowania został członkiem zarządu krajowego PO. W wyborach parlamentarnych w 2005 z listy PO został wybrany do Sejmu V kadencji w okręgu toruńskim. W wyborach w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 34 545 głosów. Został przewodniczącym polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej oraz przewodniczącym Podkomisji stałej ds. Partnerstwa Wschodniego. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 28 998 głosów. Wszedł w skład Komisji Spraw Zagranicznych oraz w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, został także wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego PO.

  Wybory parlamentarne w Polsce, odbyły się 25 września 2005 roku na terenie Polski oraz w 166 obwodowych komisjach ulokowanych poza Polską. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, nie zostały one przeprowadzone razem z wyborami prezydenckimi i referendum 2005 w sprawie traktatu konstytucyjnego UE.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  W 2015 został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując 21 323 głosy. W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, pracował też w Komisji Gospodarki i Rozwoju (2015–2016) oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji (2015–2016). W 2018 był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia w wyborach samorządowych, zajmując 2. miejsce z wynikiem niespełna 24% głosów (wybory zakończyły się na I turze). W wyborach w 2019 z ramienia KO z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję, otrzymując 26 044 głosy.

  Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.Koalicja Obywatelska (KO) – koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, powołana przed wyborami samorządowymi w 2018 (komitet nosił wówczas nazwę Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), następnie w różnych formach kontynuowana (na wybory parlamentarne w 2019 komitet przyjął nazwę Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Serwis PKW – Wybory 2011. [dostęp 2015-06-02].
  2. Serwis PKW – Wybory 2015. [dostęp 2015-10-27].
  3. Tomasz Lenz kandydatem na prezydenta Torunia. rp.pl, 19 maja 2018. [dostęp 2018-09-11].
  4. Serwis PKW – Wybory 2018. [dostęp 2019-01-28].
  5. Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-10-14].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strona sejmowa posła VIII kadencji. [dostęp 2018-07-30].
 • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. VII kadencja. Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2012, s. 238.
 • Partnerstwo Wschodnie – program określający wymiar wschodni polityki Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Projekt Partnerstwa został zapoczątkowany działaniami dyplomacji polskiej, wspieranymi przez Szwecję. Program zainaugurowano w Pradze w 2009 roku, podczas prezydencji czeskiej.Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki (skrót: KFS) – stała komisja sejmowa zajmująca się sprawami kultury fizycznej i sportu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Kirgistan, Republika Kirgiska (kirgiski Кыргызстан, Кыргыз Республикасы trl. i trb. Kyrgyzstan, Kyrgyz Respublikasy; ros. Киргизия, Киргизская Республика trl. Kyrgyzstan, Kyrgyzskaâ Respublika, trb. Kyrgyzstan, Kyrgyzskaja Riespublika; w okresie radzieckim w języku polskim pod nazwą Kirgizja, po ogłoszeniu niepodległości przejściowo również jako Kyrgystan) – państwo w Azji Środkowej. Graniczy z Chinami (dł. granicy 858 km), Kazachstanem (1051 km), Tadżykistanem (870 km) i Uzbekistanem (1099 km).
  Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.
  Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.
  Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 – wybory do Sejmu i Senatu. Na mocy postanowienia prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 17 lipca 2015, zmienionego postanowieniem z dnia 3 sierpnia 2015 odbyły się 25 października 2015.
  Komisja Spraw Zagranicznych (skrót SZA) – stała komisja sejmowa zajmująca się sprawami polityki zagranicznej Polski.
  Posłowie na Sejm RP VII kadencji zostali wybrani podczas wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniu 9 października 2011.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.61 sek.