• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomasz Hołuj

  Przeczytaj także...
  Tadeusz Hołuj (ur. 23 listopada 1916 w Krakowie, zm. 23 października 1985 w Krakowie) – polski pisarz, publicysta i polityk.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Milo Kurtis właśc. Dimitrios Kourtis (ur. 5 sierpnia 1951 roku w Zgorzelcu) - multiinstrumentalista, grający na wszelkiego rodzaju instrumentach etnicznych, pochodzących z różnych stron świata. Grek z pochodzenia, syn uchodźców politycznych z Grecji.

  Tomasz Hołuj (ur. 22 października 1947 w Krakowie) - polski malarz, poeta, muzyk. Syn pisarza, Tadeusza Hołuja.

  Publikował poezję zanim zaczął wystawiać obrazy. Zamieszczało je Życie Literackie a potem Młoda Kultura. Był członkiem oraz współzałożycielem grupy muzycznej Osjan. Uczestniczył w niej aktywnie od początku lat 70' do 1983 roku. W tym czasie również wydawał swoją poezję.

  Wojciech Waglewski (ur. 21 kwietnia 1953 w Nowym Sączu) – polski gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Polskiej Akademii Filmowej.22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.

  Po Liceum Plastycznym w Krakowie przyszedł czas na Akademie Sztuk Pięknych, wydział malarstwa i pracownie profesora Nowosielskiego. Pasją jednak, już od lat licealnych, była perkusja. Spotkanie Marka Jackowskiego i Jacka Ostaszewskiego zaowocowało założeniem tria Osjan, gdzie Hołuj grał od pierwszego występu grupy przez 12 lat, dając około 1000 koncertów. Trio po roku 1975 stało się duetem Ostaszewski - Hołuj. W 1976 roku pojawili się muzycy, Dimitrios "Milo" Kurtis i Zygmunt Kaczmarski. Obaj zostali zaproszeni do wspólnej gry przez Hołuja, który w 1979 roku opuścił zespół z powodu wyjazdu na intensywny trening Zen do USA.

  Marek Jackowski (ur. 11 grudnia 1946 w Starym Olsztynie, zm. 18 maja 2013 w San Marco (Castellabate)) – polski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor.Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

  Po powrocie ze Stanów Tomasz Hołuj został wybrany przewodniczącym Związku Buddystów Zen i w tej roli organizował, wbrew woli SB i władz PRL, osadnictwo buddystów Zen i ośrodki medytacyjne w Przesiece i Zachełmiu, pod Jelenią Górą, pomimo utrudnień Stanu Wojennego.

  W 1982 Hołuj powrócił do Osjan, którego szeregi zasilił Wojciech Waglewski. Jako kwartet Osjan dał kilkaset koncertów w PRL i w Zachodniej Europie. W roku 1983 Tomasz Hołuj ostatecznie opuścił grupę Osjan aby stać się częścią trio Tomasza Stańki (Stańko, Szczurek, Hołuj). W 1984 roku wyjechał na stałe do Szwecji, gdzie intensywnie zajął się malarstwem oraz wystawianiem swoich prac. Zajął się również organizowaniem buddyjskich grup medytacyjnych Chan i Zen .

  Służba Bezpieczeństwa (SB) – organ bezpieczeństwa państwa działający w strukturach resortu spraw wewnętrznych, działający w PRL w latach 1956–1990, powołany m.in. do zapewniania porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnątrz kraju, zdobywania informacji i kreowania pozytywnych dla interesu państwa zdarzeń na zewnątrz. W końcowej fazie swojego istnienia, w sierpniu 1989, SB zatrudniała 24,3 tys. funkcjonariuszy, którzy kontrolowali 90 tys. tajnych współpracowników. Oznacza to, że na jednego funkcjonariusza przypadało statystycznie 1564 obywateli, a TW stanowili 0,2 % ogółu ludności.Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.

  Od 30 lat w związku z Ewą Hołuj (2013).

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Tomasza Hołuja • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.
  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.
  Tomasz Ludwik Stańko (ur. 11 lipca 1942 w Rzeszowie) – polski trębacz jazzowy. Dyrektor artystyczny festiwalu „Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej”.
  Osjan (Ossian lub Ossjan) – polski zespół muzyczny grający muzykę z pogranicza muzyki improwizowanej, folku i world music.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.