• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomasz Dziubiński - menadżer muzyczny

  Przeczytaj także...
  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.Cmentarz przy ul. Francuskiej w Katowicach powstał w 1870 roku w związku z budową kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej wartościowych pod względem historycznym nekropolii w Katowicach.
  Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.

  Tomasz Dziubiński, ps. Dziuba (ur. 14 września 1961, zm. 16 grudnia 2010 w Gliwicach) – menadżer muzyczny, animator sceny muzycznej, producent muzyczny.

  Życiorys[]

  Z muzyką rockową i metalową związał się na początku lat 80., pracując jako dziennikarz, a później menedżer i animator sceny muzycznej. Był organizatorem festiwali Metalmania, a także ponad 1000 koncertów w Polsce, w tym m.in. Monsters of Rock z udziałem AC/DC, Metalliki oraz Queensrÿche w 1991 roku.

  Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".

  Organizator i współtwórca festiwalu muzyki hard rockowej i heavy metalowej Metalmania. Założyciel (1989) firmy Metal Mind Productions, współtwórca i redaktor naczelny (od 1990) polskiej edycji miesięcznika Metal Hammer. Był wieloletnim członkiem Zarządu Związku Producentów Audio Video.

  Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.Metal Hammer – zachodnioeuropejskie pismo zajmujące się muzyką heavymetalową. Edycja polskojęzyczna dostępna jest od 1990 roku w nakładzie kilkunastu tysięcy egzemplarzy. Redaktorem pisma był Tomasz Dziubiński, menedżer wielu polskich zespołów metalowych (np. Acid Drinkers) i krytyk muzyczny Roman Rogowiecki. Przez pierwszy rok pismo zamieszczało wyłącznie przedruki z niemieckiej edycji, a następnie materiały promocyjne Metal Mind Productions, m.in. zmyślony wywiad z Acid Drinkers. Obecnie stałymi współpracownikami magazynu są m.in. Marek Krukowski, Maciej Krzywiński, Rafał Monastyrski, Cyprian Łakomy i Karolina Rokita, zaś rolę redaktora naczelnego pełni Darek Świtała. Anglojęzyczna wersja pisma ukazywała się w latach 80. i po przerwie – od połowy lat 90. i koncentrowała się na głównym nurcie rocka i heavy metalu. Obok Kerrang! i Terrorizer należy do najbardziej opiniotwórczych brytyjskich pism.

  Tomasz Dziubiński zmarł w gliwickim szpitalu. Przyczyną śmierci był nowotwór. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 23 grudnia 2010 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Francuskiej.

  Filmografia[]

 • Historia polskiego rocka: Teoria hałasu (2008, film dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota)
 • Zobacz też[]

 • Albumy wyprodukowane przez Tomasza Dziubińskiego
 • Przypisy

  1. Żegnaj Dziuba (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-12-26].
  2. Tomasz Dziubiński (pol.). wyborcza.pl. [dostęp 2015-12-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-13)].
  3. Tomasz Dziubiński nie żyje (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-12-26].
  4. T. Dziubiński nie żyje (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-12-22].
  5. Żegnaj Dziuba (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-20)].
  6. Pożegnanie Tomasza Dziubińskiego. onet.pl, 23-12-2010.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Historia polskiego rocka – sześciodocinkowy serial stworzony przez Discovery Historia. Ten cykl filmów dokumentalnych przedstawia dzieje muzyki rockowej w Polsce od 1959 roku do czasów współczesnych.
  Metal Mind Productions (MMP, Metal Mind Records) – jedna z największych niezależnych polskich wytwórni płytowych. Została założona w 1987 roku w Katowicach.
  Metalmania – coroczny festiwal muzyki metalowej i hardrockowej odbywający się od 1986, zainaugurowany przez Tomasza Dziubińskiego, przy udziale następujących instytucji: WPWS Spodek, Śląski Jazz Klub i Klub Miłośników Heavy Metal. Obecnie festiwal organizuje wytwórnia muzyczna Metal Mind Productions, której Dziubiński jest założycielem.
  Queensrÿche – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w 1981 roku w Seattle w stanie Waszyngton. Grupa nieprzerwanie do 1997 roku występowała w oryginalnym składzie, kiedy to z zespołu odszedł gitarzysta Chris DeGarmo (ten powrócił ponownie w 2001 oraz zrezygnował z udziału w grupie w 2003 roku).
  Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach – zbudowana w latach 1927−1955 w stylu klasycyzującym według projektu architektów Z. Gawlika i F. Mączyńskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.