• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomasz Alkuschi

  Przeczytaj także...
  Wincenty Pallotti SAC, wł. Vincenzo Pallotti (ur. 21 kwietnia 1795 w Rzymie, zm. 22 stycznia 1850 tamże) – włoski ksiądz katolicki, założyciel Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, którego integralną częścią są pallotyni (SAC) i pallotynki, tercjarz franciszkański (OFS), święty Kościoła katolickiego, apostoł Rzymu.Stolica Apostolska, Stolica Święta (łac. Sancta Sedes, wł. Santa Sede) – siedziba papieży (także papiestwo, władza zwierzchnia papieża w Kościele katolickim wraz z jej instancjami wykonawczymi, stanowiąca suwerenny podmiot prawa międzynarodowego) mieszcząca się w państwie Watykan, który jest z nią połączony unią personalną i funkcjonalną i nad którym sprawuje ona wyłączne zwierzchnictwo oraz suwerenną władzę i jurysdykcję.
  Kościół chaldejski – jeden z katolickich Kościołów wschodnich, działający głównie na terenie historycznej Mezopotamii – dzisiejszego Iraku i wschodniej Syrii.

  Tomasso Alkusci lub Alkuschi właściwie Tomasz z Alkosz (ur. w 1783 w Alkosz koło Mosulu, zm. 22 grudnia 1843 w Rzymie) – świecki działacz Kościoła chaldejskiego, jego przedstawiciel przy Stolicy Apostolskiej; współpracownik św. Wincentego Pallottiego, współzałożyciel Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego.

  Alkusz (Alqosh lub Alqush, syriacki: ܐܠܩܘܫ, arab.: القوش) – miejscowość w Iraku, położona 30 km od Mosulu; znana ze starożytnej i istniejącej do dziś wspólnoty wiernych Kościoła chaldejskiego. Stąd pochodzi Emil Shimoun Nona, arcybiskup Mosulu od 2009 r.Kongregacja Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary (łac. Congregatio pro Gentium Evangelizatione), do 1988 - Kongregacja Rozkrzewiania Wiary (Congregatio de Propaganda Fide), - urząd watykański zajmujący się misyjną działalnością Kościoła katolickiego.

  Tomasz, syn Marco z rodziny Maqdassi, pochodził z ubogiej rodziny chaldejskiej, mocno przywiązanej do swego Kościoła. Jego siostrzeniec – Józef Audo – został później patriarchą chaldejczyków (jako Mar Józef VI). Przed 1804 Tomasz przybył do Rzymu, wysłany przez dominikanów pracujących w Mosulu. W Rzymie pracował jako tłumacz przy reformie ksiąg liturgicznych obrządku chaldejskiego. w 1822 podjął wykłady języków wschodnich w Kolegium Kongregacji Rozkrzewiania Wiary i w czasie tej pracy zapoznał się z ks. Wincentym Pallottim. W 1835 bierze razem z Pallottim udział w pierwszej akcji wspierającej Kościół chaldejski, zorganizowanej przez tworzące się w tym czasie Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego. Po śmierci żony, gdy córka wstąpiła do Sióstr Urszulanek, 4 kwietnia 1840 Tomasz wprowadził się do mieszkania przy kościele Santo Spirito, gdzie razem z Pallottim mieszkał do swojej śmierci. W tym samym roku złożył w Kongregacji Rozkrzewiania Wiary memoriał o stanie Kościoła chaldejskiego.

  Mosul (kurd. Mûsil, arab. موصل, al Mawsil) – miasto w północnym Iraku, położone nad Tygrysem ok. 350 km na północny zachód od Bagdadu. Jest stolicą muhafazy Niniwa.

  Tomasz Alkusci zmarł 22 grudnia 1843 na rękach Wincentego Pallottiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Spotykana jest jeszcze inna pisownia: Alcusci.
  2. Rok urodzenia niepewny.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Kaim, Tomasz Alkusci świecki współpracownik Pallottiego, w "Annuntianda. Biuletyn Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAK", 9 (2002) nr 97, s. 6-13. (fragmenty książki Kościół chaldejski dziedzic objawienia i źródło charyzmatu, Poznań 2001.)
 • Jan Kupka, Wincenty Pallotti i jego pierwsi współpracownicy: księża, bracia, siostry i świeccy, "Św. Wincenty Pallotti – życie, dzieło, charyzmat", 2(4)2007, s. 33-59.
 • Wincenty Pallotti, Wybór pism t. I, Poznań-Warszawa 1978, s. 44-45.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.642 sek.