• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomasz - kardynał S. Vitale

  Przeczytaj także...
  Innocenty II (łac. Innocentius II, właśc. Gregorio Paparone lub Papareschi; ur. w Rzymie – zm. 24 września 1143 tamże) – papież w okresie od 14 lutego 1130 do 24 września 1143.Papieska elekcja 15 lutego 1145 – zakończyła się wyborem pierwszego cysterskiego papieża Eugeniusza III, który zastąpił zmarłego Lucjusza II.
  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.

  Tomasz (zm. w październiku 1146) – kardynał.

  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.Diecezja rzymska (łac. Dioecesis Urbs seu Romana, wł. Diocesi di Roma) - rzymskokatolicka diecezja (o statusie archidiecezji) z katedrą w Rzymie, na Lateranie. Drugą, starożytną i uroczystą nazwą diecezji (w znaczeniu kościoła partykularnego) jest Święty Kościół Rzymski (łac. Sancta Romana Ecclesia). Diecezja Rzymu wchodzi w skład rzymskiej prowincji kościelnej. Ordynariuszem diecezji a także zwierzchnikiem prowincji jest Biskup rzymski - papież, głowa Kościoła katolickiego, prymas Włoch, metropolita prowincji rzymskiej i głowa Państwa Watykan. Do 2006 do papieża należał tytuł patriarchy zachodu, lecz Benedykt XVI zrezygnował z tego tytułu. Rzeczywiste obowiązki ordynariusza (ze względu na zbyt szeroki zakres obowiązków papieża) pełni wikariusz generalny diecezji rzymskiej w randze kardynała.

  O jego życiu przed nominacją kardynalską wiadomo tylko tyle, że uzyskał tytuł magistra. W historiografii od XVI wieku jest podawane, że był członkiem mediolańskiej kongregacji kanoników regularnych S. Maria de Crescenzago, nie ma jednak na to dowodów w źródłach mu współczesnych. Do Świętego Kolegium powołał go papież Innocenty II prawdopodobnie w marcu 1140 roku. Między 16 kwietnia 1140 a 3 marca 1141 podpisywał bulle papieskie jako diakon Świętego Kościoła Rzymskiego, a między 11 kwietnia 1141 a 16 czerwca 1145 jako kardynał prezbiter S. Vitale. Uczestniczył w papieskich elekcjach 1143, 1144 i 1145. W 1145-1146 był legatem papieskim w Niemczech.

  Papieska elekcja 25-26 września 1143 – odbyła się po śmierci Innocentego II i zakończyła się wyborem papieża Celestyna II.Papieska elekcja 8 marca 1144 – elekcja, która odbyła się w roku 1144 i zakończyła się wyborem Lucjusza II na następcę papieża Celestyna II.

  Bibliografia[]

 • J. M. Brixius, Die Mitglieder des Kardinalkollegiums von 1130-1181, Berlin 1912, s. 47 i 96 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.