• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomaszów Mazowiecki  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – wyższa szkoła akademicka o profilu techniczno-humanistycznym w Radomiu.Opoczno – miasto w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Opoczno. Położone nad rzeką Wąglanką, na krańcu Wyżyny Przedborskiej, historycznie w Małopolsce. Stare Opoczno i Nowe Opoczno były miastami królewskimi Korony Królestwa Polskiego.

  Tomaszów Mazowiecki (do 1926 Tomaszów) – miasto w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim. Szóste co do wielkości, a czwarte co do ludności miasto w województwie łódzkim.

  Tomaszów Mazowiecki leży w Dolinie Białobrzeskiej, nad Pilicą, Wolbórką, Czarną i Piasecznicą, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego, na skraju Puszczy Pilickiej.

  Według danych z 2015 r. miasto miało 64 289 mieszkańców.

  Ratusz w Tomaszowie Mazowieckim – budynek zaprojektowany przez Aleksandra Ranieckiego, wybudowany w latach 1925-1927, piętrowy; fasada zdobiona attyką, wewnątrz hall wsparty na kolumnach i piękna sala posiedzeń z galerią dla publiczności. Kamień węgielny pod budowę ratusza poświęcił prezydent RP, Stanisław Wojciechowski.Łowicz – miasto, gmina miejska w województwie łódzkim, w powiecie łowickim (siedziba władz powiatu) nad rzeką Bzurą, na północnym skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Był miastem duchownym.

  Miasto położone jest na styku trzech regionów historyczno-kulturowych. Centrum Tomaszowa Mazowieckiego i jego południowe dzielnice należą do ziemi sieradzkiej, dzielnice na północ od rzeki Wolbórki należą do ziemi łęczyckiej, natomiast część miasta po prawej stronie rzeki Pilicy to Małopolska.

  Duży ośrodek przemysłu ceramicznego, spożywczego, włókienniczego, maszynowego, odzieżowego, metalowego, skórzanego oraz usług.

  Społeczność Chrześcijańska TOMY w Tomaszowie Mazowieckim – zbór Kościoła Chrystusowego w RP działający w Tomaszowie Mazowieckim.Skansen Rzeki Pilicy – tworzony jest w Tomaszowie Mazowieckim od 1999 roku. Przedsięwzięcie to jest realizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza z Andrzejem Kobalczykiem na czele, i przez władze samorządowe. Ma na celu prowadzenie edukacji historycznej i ekologicznej, oraz zachowanie pamiątek z przeszłości.

  Tomaszów Mazowiecki znajduje się w czołówce rankingu polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 1.1 Części miasta i osiedla mieszkaniowe
 • 2 Historia
 • 3 Rezerwaty przyrody
 • 4 Ochrona środowiska
 • 5 Demografia
 • 6 Zabytki
 • 7 Edukacja
 • 8 Transport
 • 8.1 Komunikacja międzymiastowa i miejska
 • 9 Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej
 • 10 Ludzie związani z Tomaszowem Mazowieckim
 • 11 Sport
 • 12 Media lokalne
 • 13 Wspólnoty wyznaniowe
 • 14 Miasta partnerskie
 • 15 Zobacz też
 • 16 Przypisy
 • 17 Linki zewnętrzne
 • Polska Partia Socjalistyczna (PPS) – polska partia polityczna o charakterze niepodległościowym, socjalistycznym i pracowniczym (klasyfikowana w grupie partii lewicowych), założona w listopadzie 1892 podczas tzw. zjazdu paryskiego jako Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich, jedna z najważniejszych w Polsce sił politycznych aż do 1948. W czasach PRL jako samodzielna partia działała jedynie na emigracji.Pilica – sztucznie mrożony tor łyżwiarski służący do uprawiania sportu łyżwiarstwa szybkiego, położony w Tomaszowie Mazowieckim.

  Położenie[]

  Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 41,30 km². Miasto stanowi 4,03% powierzchni powiatu.

  Według danych z roku 2002 Tomaszów Mazowiecki ma obszar 48,3 km², w tym: użytki rolne 45%. użytki leśne 13%.

  Osiedle mieszkaniowe przy ul Oskara Lange
  Osiedle mieszkaniowe "Niebrów"

  Miasto sąsiaduje z gminą Lubochnia oraz wiejską gminą Tomaszów Mazowiecki.

  W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa piotrkowskiego.

  Parafia NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim – parafia rzymskokatolicka leżąca na terenie archidiecezji łódzkiej w dekanacie tomaszowskim.Dawid Bornstein (Bornsztajn) (ur. 20 sierpnia 1876 w Nasielsku koło Sochaczewa, zm. 17 listopada 1942 w getcie warszawskim), rabin tomaszowski i sochaczewski, propagator chasydyzmu.

  Części miasta i osiedla mieszkaniowe[]

  Części miasta Białobrzegi, Bocian, Brzustówka, Duże Nagórzyce, Józefów, Kaczka, Karpaty, Kępa, Laski, Ludwików, Łąki Henrykowskie, Małe Nagórzyce, Michałówek, Nagórzyce, Niebrów, Nowy Port, Podgórze, Podoba, Rolandówka, Siedmiodomki, Starzyce, Tomaszówek, Utrata, Wilanów, Zapiecek. Osiedla mieszkaniowe osiedle 1000-lecia, osiedle Browarna, osiedle Górna, osiedle mjr. Hubala, osiedle Kanonierów, osiedle Obrońców Tomaszowa z 1939 r., osiedle Strzelecka, osiedle Śródmieście, osiedle Wyzwolenia I, osiedle Wyzwolenia II, os. Zapiecek, osiedle Zielone.

  Historyczne części miasta: Gustek, Henryków, Kuźnice Tomaszowskie.

  Kraj Warty (niem. Wartheland), Okręg Rzeszy Kraj Warty (niem. Reichsgau Wartheland lub Warthegau) – nazwa regionu administracyjnego utworzonego podczas II wojny światowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej anektowanym przez III Rzeszę.Radogoszcz – Rozszerzone Więzienie Policyjne (niem. Erweitertes Polizeigefangnis, Radegast), utworzone 1 lipca 1940 w fabryce włókienniczej Samuela Abbego, położonej u zbiegu obecnych ulic Zgierskiej i gen. J. Sowińskiego w Łodzi, na bazie zlokalizowanego w pobliżu obozu przejściowego w fabryce Michała Glazera przy obecnej ul. Liściastej. Miejsce największej niemieckiej zbrodni wojennej w styczniu 1945 r., dokonanej na obszarze Polski pomiędzy Bugiem a Odrą w okresie działań frontowych, poprzez spalenie budynku więzienia wraz z więźniami w liczbie co najmniej 1500 osób.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Linares – miasto w południowej Hiszpanii, w andaluzyjskiej prowincji Jaén, centrum górnicze rud srebra i ołowiu. W 2006 r. miasto liczyło ponad 61 tys. mieszkańców.
  Mittlerer Schützenpanzerwagen Sd.Kfz.251 (m.SPW SdKfz.251) – podstawowy półgąsienicowy transporter opancerzony armii niemieckiej w czasie II wojny światowej, na bazie którego budowano też liczne inne pojazdy bojowe. Budowany był w czterech modelach produkcyjnych, od A do D, oraz 22 wersjach, z których podstawową i najliczniejszą stanowił transporter opancerzony Sd.Kfz.251/1.
  Droga ekspresowa S8 – budowana polska droga ekspresowa przebiegająca od Wrocławia do Białegostoku. Łączy aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Trasa na odcinku Wrocław – Ostrów Maz. stanowi polską część trasy E67, natomiast odcinek Warszawa – Ostrów Maz. to polski odcinek trasy Via Baltica.
  Filia UŁ w Tomaszowie Mazowieckim powstała na mocy uchwały podpisanej w dniu 8 lipca 1998 roku pomiędzy Uniwersytetem Łódzkim a władzami samorządowymi Tomaszowa Mazowieckiego.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła – krajobrazowy rezerwat przyrody, położony w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim.
  Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości (WSBiP) - Uczelnia niepubliczna w Ostrowcu Świętokrzyskim, utworzona na podstawie decyzji Ministerstwa Edukacji z 19 marca 1996 r. W rejestrze niepaństwowych uczelni wyższych została zapisana pod numerem 82.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.