• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tom Tykwer

  Przeczytaj także...
  Przypadek (ang. Blind Chance, niem. Der Zufall möglicherweise) – dramat psychologiczno-polityczny produkcji polskiej z 1981 roku, w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Tom Tykwer (ur. 23 maja 1965 w Wuppertalu) – niemiecki reżyser, scenarzysta, producent filmowy oraz kompozytor muzyki filmowej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Filmem fascynował się już jako nastolatek – w wieku 14 lat pracował w kinie jako bileter. Na początku lat 90. kręcił filmy krótkometrażowe. W 1994 był jednym ze współzałożycieli firmy producenckiej X-Filme Creative Pool, która wyprodukowała jego kolejne filmy.

  Krzysztof Marek Piesiewicz (ur. 25 października 1945 w Warszawie) – polski prawnik, adwokat, polityk, scenarzysta filmowy, były wieloletni senator (II, IV, V, VI i VII kadencji).Niebo – film fabularny z roku 2002, produkcji niemiecko-francusko-włoskiej w reżyserii Toma Tykwera. Scenariusz został napisany przez Krzysztofa Kieślowskiego oraz Krzysztofa Piesiewicza.

  Międzynarodowe uznanie zyskał po premierze Biegnij Lola, biegnij (1998) z Franką Potente w roli tytułowej. Film składał się z trzech wariantów tej samej historii, a przebieg opowiedzianych wydarzeń był zależny od pozornie nieistotnych szczegółów. Budową film Tykwera przypominał Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego, a do twórczości tego reżysera Tykwer będzie się często odwoływał.

  Atlas chmur (ang. Cloud Atlas) – film fantastycznonaukowy w reżyserii oraz według scenariusza Lany i Andy’ego Wachowskich oraz Toma Tykwera. Scenariusz filmu opiera się na książce pod tym samym tytułem napisanej przez angielskiego pisarza Davida Mitchella.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Franka Potente, z którą był wówczas w związku, zagrała też w jego kolejnym dziele – nakręconej w rodzinnym mieście Tykwera Księżniczce i wojowniku (2000). W 2002 powstało Niebo z Cate Blanchett w roli głównej, powstałe na podstawie scenariusza Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza.

  Biegnij Lola, biegnij (niem. Lola rennt) – niemiecki film z 1998 roku w reżyserii Toma Tykwera, w którym główne role zagrali Franka Potente i Moritz Bleibtreu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Tykwer był także reżyserem Pachnidła (2006), filmowej adaptacji bestsellerowej powieści swego rodaka Patricka Süskinda, rozgrywającej się pod koniec XVIII w. we Francji.

  Przewodniczący jury konkursu głównego na 68. MFF w Berlinie w 2018.

  Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

  Reżyser[ | edytuj kod]

 • Zabójcza Maria (Die tödliche Maria 1993)
 • Sen zimowy (Winterschläfer 1997)
 • Biegnij Lola, biegnij (Lola rennt 1998)
 • Księżniczka i wojownik (Der Krieger und die Kaiserin 2000)
 • Niebo (Heaven 2002)
 • Zakochany Paryż (Paris, je t’aime 2006, segment)
 • Pachnidło (Das Parfum – Die Geschichte eines Mörders 2006)
 • The International, alternatywny tytuł Bank (2009)
 • Trzy (Drei 2010)
 • Atlas chmur (Cloud Atlas 2012)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Berlinale 2018: Tom Tykwer przewodniczącym jury (pol.). Filmweb, 2018-02-15. [dostęp 2018-12-30].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Tom Tykwer w bazie IMDb (ang.)
 • Tom Tykwer w bazie IMDb (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Catherine Élise Blanchett (ur. 14 maja 1969 w Melbourne) – australijska aktorka, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Aviator.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach od 15 lutego do 25 lutego 2018 roku. Imprezę otworzyła amerykańska animacja Wyspa psów w reżyserii Wesa Andersona. W konkursie głównym zaprezentowano 19 filmów pochodzących z 13 różnych krajów.
  Pachnidło (ang. Perfume: The Story of a Murderer), francusko-hiszpańsko-niemiecki film fabularny z 2006 roku w reżyserii Toma Tykwera. Film powstał na podstawie powieści Pachnidło Patricka Süskinda. Za sprzedaż praw autorskich Pachnidła Patrick Süskind otrzymał około 10.000.000 Euro. Film kręcono m.in. w Barcelonie, Monachium, Gironie i we Francji.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Zabójcza Maria (niem. Die tödliche Maria) – niemiecki film z 1993 roku w reżyserii Toma Tykwera, w którym główną rolę zagrała Nina Petri. Jest to pierwszy pełnometrażowy film Toma Tykwera.
  Wuppertal – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Leży na południe od Zagłębia Ruhry i w okolicy dużych miast: Düsseldorfu, Kolonii oraz Essen. Największe miasto regionu Bergisches Land. Liczy 349 721 mieszkańców (2010).
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.