• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tom Patey

  Przeczytaj także...
  Old Man of Hoy - skalna kolumna w pobliżu zatoki Rackwick na zachodnim wybrzeżu wyspy Hoy, w archipelagu Orkadów, w Szkocji. Ma 137 m wysokości. Jest popularnym celem wypraw wśród wspinaczy.Muztagh Tower lub Muztagh ("Lodowa Wieża") - szczyt o wysokości 7273 m n.p.m. w pasmie Baltoro Muztagh w łańcuchu Karakorum. Leży w północnym Pakistanie.
  Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.

  Tom Patey (ur. 20 lutego 1932, zm. 25 maja 1970), szkocki wspinacz i pisarz. Dokonał pierwszych wejść na: Old Man of Hoy, Am Buachaille w Szkocji. Wspinał się też w Alpach i Himalajach, gdzie dokonał pierwszych wejść na Rakaposhi (w wyprawie tej uczestniczył też Mike Banks) i Muztagh (w wyprawie tej uczestniczyli też John Hartog, Joe Brown i Ian McNaught-Davis).

  Michael Edward "Mike" Borg Banks (ur. 22 grudnia 1922 w Chippenham, zm. 9 lutego 2013 w Bristolu) – brytyjski wspinacz i oficer Royal Marines.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

  Zginął podczas schodzenia z kolumny na północnym wybrzeżu Szkocji. Miał 50 lat. W 1971, już po jego śmierci, wydano tom prozy jego autorstwa pt. "One Man's Mountains".

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Peter Donnelly, "Patey, Thomas Walton [Tom] (1932–1970)", Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 2004
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Joe Brown (ur. 26 września 1930 r. w Manchesterze) - brytyjski wspinacz. Jego osiągnięcia z zakresu wspinaczki obejmują zarówno góry w Wielkiej Brytanii np. Park Narodowy Snowdonia, Old Man of Hoy; oraz najwyższe pasma świata - Himalaje (między innymi Kanczendzonga) i Karakorum (między innymi Muztagh).
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Am Buachaille – kolumna skalna w pobliżu zatoki Sandwood, hrabstwie Sutherland, w Szkocji. Ma wysokość 65 m. Pierwszego wejścia na wierzchołek dokonali dwaj brytyjscy wspinacze: Tom Patey i Ian Clough w 1968 r.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ian McNaught-Davis - brytyjski wspinacz, alpinista i himalaista. W latach 1980. stał się szerzej znany jako prezenter trzech serii edukacyjnych w telewizji BBC, dotyczących nauki programowania i komputerów. Do niedawna był prezydentem Międzynarodowej Federacji Związków Alpinistycznych (UIAA).
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.