• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tom Molineaux

  Przeczytaj także...
  William "Bill" Richmond (ur. 5 sierpnia 1763 w Richmondtown, Staten Island, zm. 29 grudnia 1829 w Londynie) – brytyjski bokser afroamerykańskiego pochodzenia z okresu walk na gołe pięści.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Thomas Molineaux (ur. 23 marca 1784 w Georgetown, zm. 4 sierpnia 1818 w Galway, Irlandia) – afroamerykański bokser z okresu walk na gołe pięści.

  Bokserskie pojedynki rozpoczął toczyć jako niewolnik. Zwycięstwami wywalczył sobie wolność oraz środki finansowe umożliwiające podróż do Anglii, gdzie przybył w roku 1809. Trenowany był przez innego byłego niewolnika, czarnoskórego boksera Billa Richmonda, który przybył do Anglii w 1777.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.International Boxing Hall of Fame (IBHOF) - Międzynarodowa Bokserska Galeria Sławy znajduje się obecnie w mieście Canastota w stanie Nowy Jork i jest jedną z dwóch uznawanych bokserskich galerii sławy obok World Boxing Hall of Fame. Pierwsza Boxing Hall of Fame została stworzona przez The Ring i znajdowała się w Madison Square Garden jednakże w 1990 roku z inicjatywy Eda Brophy by uczcić dwóch mistrzów bokserskich Carmena Basilio oraz jego bratanka Billy Backusa którzy pochodzą właśnie z miasteczka Canastota jego władze otwarły nowe muzeum które pokazuje bogatą historię boksu. W ceremoniach odbywających się każdego roku bierze udział bardzo wiele byłych jak i obecnych wielkich pięściarzy oraz wielu innych słynnych ludzi z różnych branż. Nominacja boksera do Hall of Fame może odbyć się dopiero po upływie pięciu lat po zakończeniu kariery sportowej.
  Pojedynek Cribba z Molineaux w 1811

  Sławę przyniosły mu dwa pojedynki stoczone w latach 1810 i 1811 z mistrzem Anglii w wadze ciężkiej Tomem Cribbem. Pierwszy odbył się 18 grudnia 1810 w Copthall Common. Był dramatyczny ze zmieniającą się sytuacją i wieloma kontrowersjami nierozstrzygniętymi do dziś. Trwał 55 minut i zakończył się w 44 rundzie (według części źródeł w 33) kiedy Molineaux nie miał siły go wznowić. Rewanż w Thistleton Gap, 28 września 1811 w obecności 15 tysięcy widzów, zakończony już po 19 minutach w jedenastej rundzie toczył się z wyraźną przewagą Cribba. Karierę bokserską zakończył w 1815. Uzależniony od alkoholu, zmarł na niewydolność wątroby w wieku 34 lat.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Thomas Cribb (ur. 8 lipca 1781 w Hanham, zm. 11 maja 1848 w Woolwich) – angielski bokser z okresu walk na gołe pięści.

  W roku 1997 został przyjęty do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sław.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biografia Toma Molineaux (IBHoF.com) [dostęp 18-02-2012]
 • Lista walk Toma Molineaux (The Cyber Boxing Zone Encyclopedia) [dostęp 18-02-2012]
 • Galway (wym. [ˈgɔlweɪ]; irl. Gaillimh [ˈɡalʲɪvʲ]) – miasto w zachodniej Irlandii, stolica hrabstwa Galway. Liczy 75 529 mieszkańców (2011). Według spisu ludności z 2006 roku, w latach 2002–2007 było to najszybciej rozwijające się miasto Irlandii. Jest to jedyne miasto regionu Connacht mające status city.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.