• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tom Gullikson

  Przeczytaj także...
  US Open 1984 – ostatni, czwarty w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się pomiędzy 28 sierpnia a 9 września, na twardych kortach nowojorskiego USTA Billie Jean King National Tennis Center. Była to 104. edycja rozgrywek. Pula nagród wyniosła 2 582 686 dolarów amerykańskich. Tim Gullikson, właśc. Timothy Ernest Gullikson (ur. 8 września 1951 w La Crosse; zm. 3 maja 1996 w Wheaton) – amerykański tenisista i trener tenisa.
  Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są grupą nowotworów rozwijających się w tkankach mózgowia i rdzenia kręgowego. Mogą to być nowotwory pierwotne i przerzutowe, nowotwory pierwotne dzielą się na łagodne i złośliwe. Inaczej niż w innych lokalizacjach, nowotwory łagodne ośrodkowego układu nerwowego również nierzadko wiążą się z poważnym rokowaniem, ponieważ mogą wywierać objawy uciskowe.

  Tom Gullikson (ur. 8 września 1951 w La Crosse) – amerykański tenisista i trener tenisa, zwycięzca US Open 1984 w grze mieszanej.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Jest bratem bliźniakiem Tima Gulliksona, który zmarł w maju 1996 na nowotwór mózgu. Po śmierci brata założył fundację The Tim & Tom Gullikson Foundation (TTGF), która wspiera osoby i rodziny dotknięte nowotworami mózgu.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.La Crosse jest stolicą hrabstwa La Crosse w stanie Wisconsin. Miasto położone jest wzdłuż rzeki Missisipi będąc znanym miastem akademickim i centrum biznesowo-handlowym dla całej okolicy. W La Crosse działają dwa uniwersytety: (University of Wisconsin - La Crosse oraz Viterbo University) oraz wyższa szkoła techniczna (Western Technical College). W latach 90. ubiegłego stulecia na University of Wisconsin studiowało podyplomowo (dzięki programowi stypendialnemu) wielu Polaków, którzy później objęli w kraju wysokie funkcje w administracji państwowej oraz biznesie (m.in. Sławomir Skrzypek, Andrzej Modrzejewski, Elżbieta Kruk).

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Zawodowym tenisistą Gullikson był w latach 1976–1986. W tym czasie wygrał jeden turniej rangi ATP World Tour w grze pojedynczej i osiągnął cztery finały. W grze podwójnej triumfował w piętnastu imprezach ATP World Tour oraz awansował do czternastu finałów, w tym finału Wimbledonu 1983 razem ze swoim bratem. Startując w zawodach gry mieszanej jest mistrzem US Open 1984 wspólnie z Manuelą Maleewą.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Andre Kirk Agassi (ur. 29 kwietnia 1970 w Las Vegas, Nevada) − amerykański tenisista pochodzenia irańskiego, ormiańskiego i asyryjskiego, mistrz ośmiu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej (Karierowy Wielki Szlem), jednokrotny triumfator Mistrzostw ATP, na pozycji lidera rankingu ATP w grze pojedynczej spędził łącznie 101 tygodni, mistrz olimpijski z Atlanty (1996) w grze pojedynczej, dwukrotny zdobywca Pucharu Davisa wraz z drużyną Stanów Zjednoczonych, członek Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław. Syn irańskiego pięściarza, olimpijczyka Emanoula Aghasiego. Mąż tenisistki Steffi Graf. Tenisista praworęczny z oburęcznym backhandem.

  W rankingu gry pojedynczej Gullikson najwyżej był na 34. miejscu (30 kwietnia 1984), a w klasyfikacji gry podwójnej na 4. pozycji (12 września 1983).

  Finały w turniejach wielkoszlemowych[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (0–1)[ | edytuj kod]

  Gra mieszana (1–0)[ | edytuj kod]

  Kariera trenerska[ | edytuj kod]

  Po zakończeniu kariery, od 1988 do 2017 pracował w programie rozwojowym młodzieży w Amerykańskim Związku Tenisowym (United States Tennis Association, USTA), a w latach 1997–2001 był dyrektorem programu. Pracę tę łączył z innymi funkcjami – w 1996 był trenerem męskiej kadry olimpijskiej (Andre Agassi zdobył złoty medal), a w latach 1994–1999 był kapitanem reprezentacji USA w Pucharze Davisa. W tym czasie Amerykanie sięgnęli po trofeum w 1995, a w 1997 zostali finalistami. Od grudnia 2001 do lutego 2002 trenował Pete’a Samprasa.

  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Robin Finn, Tim Gullikson, 44, Tennis Coach and Player, „The New York Times”, 4 maja 1996, ISSN 0362-4331 [dostęp 2018-03-03] (ang.).
  2. Gullikson Foundation Fights Brain Tumors, www.southern.usta.com [dostęp 2018-03-03] (ang.).
  3. ABC News, Gullikson retires as full-time USTA player development coach, „ABC News” [dostęp 2018-03-03] (ang.).
  4. Tom Gullikson- Lead National Coach, Men's Tennis, www.playerdevelopment.usta.com [dostęp 2018-03-03] (ang.).
  5. LAUREN PETERSON, Tom Gullikson to Coach Sampras, „Los Angeles Times”, 7 grudnia 2001, ISSN 0458-3035 [dostęp 2018-03-03] (ang.).
  6. Lisa Dillman, Sampras Lets Higueras Go, „Los Angeles Times”, 16 lipca 2002, ISSN 0458-3035 [dostęp 2018-03-03] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 3 marca 2018].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 3 marca 2018].
 • Pete Sampras (ur. 12 sierpnia 1971 w Waszyngtonie) – amerykański tenisista pochodzenia greckiego, zwycięzca 14 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej.Manuela Maleewa-Fragniere (ur. 14 lutego 1967 w Sofii) – bułgarska tenisistka, reprezentantka Bułgarii i Szwajcarii w Pucharze Federacji, medalistka olimpijska, zwyciężczyni wielkoszlemowego US Open w grze mieszanej oraz dziewiętnastu turniejów zawodowych w grze pojedynczej.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Wielkoszlemowy turniej tenisowy Wimbledon w 1983 rozegrano w dniach 20 czerwca – 3 lipca, na kortach londyńskiego All England Lawn Tennis and Croquet Club.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.909 sek.