• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tom Cribb

  Przeczytaj także...
  Thomas Molineaux (ur. 23 marca 1784 w Georgetown, zm. 4 sierpnia 1818 w Galway, Irlandia) – afroamerykański bokser z okresu walk na gołe pięści.William "Bill" Richmond (ur. 5 sierpnia 1763 w Richmondtown, Staten Island, zm. 29 grudnia 1829 w Londynie) – brytyjski bokser afroamerykańskiego pochodzenia z okresu walk na gołe pięści.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Thomas Cribb (ur. 8 lipca 1781 w Hanham, zm. 11 maja 1848 w Woolwich) – angielski bokser z okresu walk na gołe pięści.

  Po zakończeniu służby w Marynarce Brytyjskiej w 1805 rozpoczął karierę bokserską. W tym samym roku spotkał się z przybyłym z Ameryki czarnoskórym, byłym niewolnikiem Billem Richmondem. Wygrał po trwającym 90 minut pojedynku. W 1807 stoczył walkę z byłym mistrzem Anglii w wadze ciężkiej Jemem Belcherem. Po dramatycznym pojedynku, w którym w 18. rundzie był bliski porażki, odniósł zwycięstwo wygrywając po 55 minutach w 41. rundzie. Tytuł mistrza Anglii w wadze ciężkiej zdobył rok później zwyciężając 25 października 1808 w Mouslehy Hurst po 45 minutach w 23 rundzie Boba Gregsona. W 1809 doszło do rewanżu z Jemem Belcherem. Tym razem wygrał zdecydowanie po 40 minutach w 31 rundzie.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Pojedynek Cribba z Molineaux w 1811

  W latach 1810 i 1811 stoczył w obronie tytułu mistrzowskiego dwa zwycięskie pojedynki z Tomem Molineaux, cieszącym się dużą popularnością kolejnym czarnoskórym przybyszem z Ameryki. Pierwszy odbył się 18 grudnia 1810 w Copthall Common. Był dramatyczny, ze zmieniającą się sytuacją i wieloma kontrowersjami nie rozstrzygniętymi do dziś. Trwał 55 minut i zakończył się w 44. rundzie (według części źródeł w 33.) kiedy Molineaux nie miał siły go wznowić. Rewanż w Thistleton Gap, 28 września 1811, zakończony już po 19 minutach w jedenastej rundzie toczył się z wyraźną przewagą Cribba. Mistrzem pozostał do 18 maja 1822, kiedy ogłosił zakończenie kariery i rezygnację z tytułu.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.International Boxing Hall of Fame (IBHOF) - Międzynarodowa Bokserska Galeria Sławy znajduje się obecnie w mieście Canastota w stanie Nowy Jork i jest jedną z dwóch uznawanych bokserskich galerii sławy obok World Boxing Hall of Fame. Pierwsza Boxing Hall of Fame została stworzona przez The Ring i znajdowała się w Madison Square Garden jednakże w 1990 roku z inicjatywy Eda Brophy by uczcić dwóch mistrzów bokserskich Carmena Basilio oraz jego bratanka Billy Backusa którzy pochodzą właśnie z miasteczka Canastota jego władze otwarły nowe muzeum które pokazuje bogatą historię boksu. W ceremoniach odbywających się każdego roku bierze udział bardzo wiele byłych jak i obecnych wielkich pięściarzy oraz wielu innych słynnych ludzi z różnych branż. Nominacja boksera do Hall of Fame może odbyć się dopiero po upływie pięciu lat po zakończeniu kariery sportowej.

  W roku 1991 został przyjęty do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sław.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biografia Toma Cribba (IBHoF.com) [dostęp 12-02-2012]
 • Lista walk Toma Cribba (The Cyber Boxing Zone Encyclopedia) [dostęp 12-02-2012]
 • Biografia Toma Cribba (BoxRec.com) [dostęp 12-02-2012]
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Woolwich - część Londynu, leżąca w gminie London Borough of Greenwich. Woolwich jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Hulviz.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jem Belcher (ur. 15 kwietnia 1781 w Bristolu, zm. 30 lipca 1811 w Londynie) – angielski bokser z okresu walk na gołe pięści.
  Hanham – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Gloucestershire, w dystrykcie (unitary authority) South Gloucestershire. Leży 5 km na wschód od miasta Bristol i 166 km na zachód od Londynu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.