• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tom Boonen  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Quick-Step Floors (Kod UCI: QST) – belgijska grupa kolarstwa zawodowego. Drużyna powstała w 2003 ze składu drużyn Domo-Farm Frites i Mapei-Quick Step, która została rozwiązana pod koniec 2002, po wycofaniu się firmy Mapei ze sponsorowania kolarstwa.Kuurne-Bruksela-Kuurne to jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii. Start wyścigu ma miejsce w zachodnioflandryjskiej miejscowości Kuurne, wiedzie przez Brukselę i z powrotem do mety w Kuurne. Odbywa się corocznie pod koniec lutego lub na początku marca, w niedzielę po innym wyścigu, Omloop Het Nieuwsblad. Kuurne-Bruksela-Kuurne jest od 2005 roku włączony do rozgrywek UCI Europe Tour i ma kategorię 1.1.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Tom Boonen (ur. 15 października 1980 w Mol, Antwerpia) – belgijski kolarz szosowy, trzykrotny mistrz świata. Zawodnik profesjonalnej grupy Quick-Step Floors. W 2017 roku zakończył sportową karierę.

  Roger de Vlaeminck (ur. 24 sierpnia 1947 w Eekloo) – były belgijski kolarz szosowy. W latach 70. XX wieku był jednym z najlepszych "łowców klasyków" w świecie kolarskim.89. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbędą się w dniach 9 - 16 października 2016 w stolicy Kataru, Dausze. Będą to pierwsze w historii kolarskie mistrzostwa świata zorganizowane w tym kraju oraz na Bliskim Wschodzie.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Od 2002 startował w zawodowym peletonie, początkowo w grupie US Postal, a od 2003 w Quick Step. Ma na koncie liczne sukcesy, m.in. cztery wygrane etapy (do 2005) Tour de France oraz zwycięstwa w wyścigach klasycznych Ronde van Vlaanderen (2005, 2006) i Paryż-Roubaix (2005, 2008, 2009, 2012); starty te zapewniły mu liderowanie przez pewien czas w premierowej edycji cyklu ProTour. We wrześniu 2005 zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego na mistrzostwach świata w Madrycie.

  73. edycja wyścigu kolarskiego Gandawa-Wevelgem odbyła się w dniu 27 marca 2011 roku i liczyła 204,5 km. Wyścig figurował w rankingu światowym UCI World Tour 2011.Wyścig Deutschland Tour - coroczna wieloetapowa impreza kolarska, w latach 2005-2008 znajdowała się w kalendarzu wyścigów tworzących cykl UCI ProTour.

  Na początku sezonu 2006, w lutym, całkowicie zdominował 5-etapowy wyścig Tour of Qatar, (Puchar Kontynentalny UCI) wygrywając 4 etapy i całą klasyfikację generalną, po czym na początku marca w wyścigu Paryż-Nicea wygrał 3 etapy finiszując z peletonu.

  10 czerwca 2008 jeden z belgijskich portali podał informację, że w organizmie mistrza świata z 2005 roku wykryto kokainę. Konsekwencją tej informacji było oświadczenie organizatorów Tour de France o braku zgody na start Belga w tym wyścigu.

  W 2010 roku także nie wystąpił w „Wielkiej Pętli”, ponieważ kilka tygodni wcześniej, podczas wyścigu Tour de Suisse doznał kontuzji w kraksie spowodowanej przez Marka Cavendisha.

  Belgowie – grupa ludzi zamieszkująca Belgię, których jest ok. 10 milionów. Składają się na dwie grupy etniczne posługujące się belgijskimi odmianami języków niderlandzkiego (55%) i francuskiego (45%). Belgowie niderlandojęzyczni mieszkają przeważnie w północnej Belgii, mówią flamandzkim dialektem języka niderlandzkiego. Belgowie francuskojęzyczni zamieszkują głownie w południowej Belgii, mówią walońskim dialektem języka francuskiego.91. Tour de France rozpoczął się 3 lipca w belgijskim Liège, a zakończył się 25 lipca 2004 roku w Paryżu. Wyścig składał się z prologu i 20 etapów, w tym 10 etapów płaskich, 3 etapów pagórkowatych, 4 etapów górskich i 4 etapów jazdy na czas. Cała trasa liczyła 3391 km.

  W 2012 r. wyrównał rekord Rogera de Vlaemincka, wygrywając po raz czwarty Paryż-Roubaix. Równocześnie stał się pierwszym kolarzem, któremu udało się zwyciężyć w Ronde van Vlaanderen, E3 Harelbeke, Gandawa-Wevelgem, Paryż-Roubaix i Paryż-Bruksela w jednym sezonie. Wystąpił także na igrzyskach olimpijskich w Londynie, zajmując 28. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego. Był to jego pierwszy start olimpijski. W tym samym roku, wspólnie z kolegami z teamu Omega Pharma-Quick Step zdobył złoty medal w drużynowej jeździe na czas na mistrzostwach świata w Valkenburgu.

  Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.
  Boonen na trasie Paryż-Roubaix 2008
  Boonen wygrywający Paryż-Roubaix


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Omega Pharma-Quick Step (Kod UCI: OPQ) – belgijska grupa kolarstwa zawodowego. Drużyna powstała w 2003 ze składu drużyn Domo-Farm Frites i Mapei-Quick Step, która została rozwiązana pod koniec 2002, po wycofaniu się firmy Mapei ze sponsorowania kolarstwa.
  Grand Prix Miguel Indurain – wyścig kolarski rozgrywany we Francji, w Fourmies w departamencie Nord, co roku we wrześniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą kategorię po UCI ProTour - 1.HC.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.
  11. edycja Eneco Tour odbywa się w dniach 10 - 16 sierpnia 2015 roku. Trasa tego siedmioetapowego wyścigu kolarskiego liczy 1126,9 km ze startem w Bolsward i metą w Geraardsbergen.
  Tour of Oman (Wyścig dookoła Omanu) – wieloetapowy wyścig kolarski, rozgrywany w lutym. Należy do cyklu UCI Asia Tour (kat. 2.HC). Organizatorem wyścigu jest Amaury Sport Organisation.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.