• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tomás Luis de Victoria

  Przeczytaj także...
  A cappella (wł. w dosłownym tłumaczeniu: "jak w kaplicy", w dalszym – "w stylu kościelnym") – termin określający styl muzyczny polegający na wykonywaniu przez chór utworów wielogłosowych bez towarzyszenia instrumentów. Ów styl wykształcił się na gruncie muzyki kościelnej XVI wieku, a jego teoretyczne dookreślenie dokonało się na kanwie teorii muzyki w I połowie XVII wieku.Pontificium Collegium Germanicum et Hungaricum de Urbe – nazwa założonej w roku 1580 w Rzymie szkoły dla duchownych katolickich. Nauczanie było prowadzone w języku niemieckim i węgierskim.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Tomas Luis de Victoria

  Tomás Luis de Victoria (ur. 1548, zm. 27 sierpnia 1611) – jeden z najwybitniejszych hiszpańskich kompozytorów przełomu XVI/XVII w, tworzący w stylu późnego renesansu.

  Życie[]

  Studiował w Rzymie w jezuickim Collegium Germanicum (razem z Giovanni da Palestrina), gdzie spędził większość swego życia. W latach 1578–85 był duchownym przy kościele San Girolamo della Carità; wydał wówczas wiele swoich utworów. Ponadto od 1569 był organistą i śpiewakiem w kościele Santa Maria di Monserrato. W 1585 r. powrócił do Hiszpanii, jednak wielokrotnie odwiedzał Rzym (m.in. w związku z pogrzebem Palestriny). Lata 1587–1603 spędził w madryckim klasztorze. Od 1603 r. był muzykiem córki cesarzowej, Margarity.

  Giovanni Pierluigi da Palestrina (ur. prawdopodobnie 27 grudnia 1525 w Palestrinie, zm. 2 lutego 1594 w Rzymie) – kompozytor włoski epoki renesansu.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Twórczość[]

  Komponował przede wszystkim religijną muzykę chóralna a capella. Jego styl był bliski stylowi Palestriny, był jednak w muzyce bardziej mistyczny i emocjonalny od swego klasycznego mistrza. Twórczość de Victorii charakteryzuje się większą od Palestriny swobodą harmoniczną, czytelniejszą retoryką i chętniejszym sięganiem po brzmienia dysonansowe (sekundy i kwarty). Ponadto bardzo często operował wyraźnymi motywami i imitacjami. Powoduje to, że w jego muzyce odczuwalne są już wczesne zasady baroku.

  Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Główne dzieła[]

 • Caligaverunt
 • Ne timeas Maria
 • Ave Maria
 • O quam gloriosum est regnum
 • Officium defunctorum
 • Officium Hebdomadae Sanctae (na Wielki Tydzień)
 • Popule meus
 • Zobacz też[]

 • Requiem 1583: Agnus Dei w wykonaniu Olgi Mysłowskeij (S), Piotra Olecha (A), Aleksandra Kunacha (T), Marcina Sobczyka (B), Piotra Wilczyńskiego (pozytyw), Marka Nawrockiego (dyr.)
 • Requiem 1583: Communio (Lux aeterna) w wykonaniu Olgi Mysłowskiej (C), Macieja Gocmana (A), Marcina Trzcińskiego (T), Marcina Sobczyka (B), Barbary Świderskiej (pozytyw), Mareka Nawrockiego (dyr.)
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Kościół św. Hieronima della Carità (wł.: San Girolamo della Carità) – świątynia przy Via Monserrato 62A w rzymskiej dzielnicy Regola, obok Palazzo Farnese. Obecnie należy do Papieskiego Uniwersytetu św. Krzyża, którego biblioteka mieści się w przyległym budynku, i jest administrowany przez księży prałatury personalnej Opus Dei.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.