• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tokyo Electric Power Company

  Przeczytaj także...
  Tsunami (jap. 津波, tsunami, pol. fala portowa (tsu – port, przystań; nami – fala) – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi (lub cieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu.Prefektura Yamanashi (jap. 山梨県, Yamanashi-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Kōfu.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Siedziba główna TEPCO

  Tokyo Electric Power Company, Incorporated (jap. 東京電力株式会社 Tōkyō Denryoku Kabushiki-kaisha, TYO: 9501), znane także jako Toden (jap. 東電 Tōden) lub TEPCO, to firma zajmująca się produkcją, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej na terenie Wielkiego Tokio, regionu Kantō, prefektury Yamanashi oraz wschodniej części prefektury Shizuoka. Jej główna siedziba znajduje się w Uchisaiwai-chō, w tokijskiej dzielnicy Chiyoda. Firma posiada swoje biura przedstawicielskie w Waszyngtonie i Londynie.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Elektrownia jądrowa – obiekt przemysłowo-energetyczny (elektrownia cieplna), wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu (uranu naturalnego lub nieco wzbogaconego w izotop U), w której ciepło konieczne do uzyskania pary wodnej, jest otrzymywane z reaktora jądrowego.

  Firma jest czwartą na świecie pod względem wielkości w swojej branży, a największą w Azji. Posiada 3 elektrownie jądrowe (17 reaktorów), 26 cieplnych i 160 elektrowni wodnych. Całkowita ilość energii elektrycznej, sprzedawanej przez nią rocznie, jest równa ilości zużywanej w ciągu roku przez Włochy. Jej udział w japońskim rynku elektryczności wynosi ok. 1/3 i choć w kraju działa jeszcze 10 firm z tej branży, TEPCO ma w niej wiodącą pozycję.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu (także ogólniej: Katastrofa w Czarnobylu) – wypadek jądrowy, mający miejsce 26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 elektrowni atomowej w Czarnobylu. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru, oraz rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczych.

  W 2007 roku w wyniku trzęsienia ziemi firma została zmuszona do wyłączenia elektrowni atomowej Kashiwazaki-Kariwa (największej siłowni jądrowej na świecie), co skutkowało ogłoszeniem pierwszych od 28 lat strat. W 2008 roku elektrownia nie została ponownie uruchomiona i firma ogłosiła drugi rok strat. Trzy niedziałające reaktory elektrowni uruchomiono na przełomie lat 2009/2010.

  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).Elektrownia atomowa Kashiwazaki-Kariwa (jap. (柏崎刈羽原子力発電所, Kashiwazaki-Kariwa genshiryoku-hatsudensho) – japońska elektrownia atomowa. Znajduje się w miastach Kashiwazaki i Kariwa, w prefekturze Niigata.

  W 2011 roku w następstwie dużego trzęsienia ziemi i tsunami nastąpiła awaria w elektrowni atomowej Fukushima I należącej do TEPCO. Awaria została zaklasyfikowana na poziomie 7 - najgroźniejszym w skali zdarzeń jądrowych, podobnie jak katastrofa w Czarnobylu. Zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa ewakuowano mieszkańców w promieniu 20 km od elektrowni. Dodatkowo, rząd japoński zarządził dobrowolną ewakuację ludności w odległości między 20 a 30 kilometrem od elektrowni.

  Katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima I (jap. 福島第一原子力発電所事故, Fukushima Dai-Ichi Genshiryoku Hatsudensho Jiko) – seria wypadków jądrowych w elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii, do których doszło w 2011 roku w wyniku tsunami spowodowanego przez trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu, w tym jedna awaria stopnia 7. w siedmiostopniowej międzynarodowej skali INES (łącznie sklasyfikowane awarie reaktorów jądrowych nr 1, 2 i 3), połączona z emisją substancji promieniotwórczych do środowiska, związaną m.in. z przedostaniem się do środowiska skażonej wody morskiej stosowanej do chłodzenia reaktorów. W reaktorach nr 1, 2 i 3 doszło do stopienia rdzeni. Z powodu obaw o bezpieczeństwo elektrowni jądrowych starszego typu, 8 z nich zamknięto w Niemczech. Wiele społeczeństw nastawiło się negatywnie do energetyki jądrowej. 14 kwietnia 2011 roku Junichi Matsumoto, pełniący obowiązki prezesa firmy TEPCO, właściciela elektrowni Fukushima I, stwierdził na konferencji prasowej, że z punktu widzenia emisji materiałów radioaktywnych katastrofa była równa katastrofie jądrowej w Czarnobylu lub od niej większa; jednocześnie Japońska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego oceniała, że ilość uwolnionego materiału promieniotwórczego wynosiła ok. 10 procent tego, co zostało uwolnione w trakcie katastrofy w Czarnobylu.Region Kantō (jap. 関東地方, Kantō-chihō) jest krainą geograficzną we wschodniej Japonii na wyspie Honsiu. Region ten obejmuje następujące prefektury: Gunma, Tochigi, Ibaraki, Saitama, Tokio, Chiba i Kanagawa.

  Jak poinformowały później japońskie media okazało się, że TEPCO wiedziało dużo wcześniej o zagrożeniu ze strony wielkiego tsunami, ale nie podwyższyło osłony przed tsunami. Firma potwierdziła medialne doniesienia i przyznała, że ponosi winę za katastrofę jądrową. TEPCO tłumaczyło, że nie wprowadziło zabezpieczeń "żeby nie szerzyć poczucia zagrożenia co do energetyki jądrowej w społeczeństwie". Kolejną powodem rezygnacji z poprawy zabezpieczeń były wysokie koszty, których operator nie chciał ponieść.

  Tokijska Giełda Papierów Wartościowych (jap.: 東京証券取引所 Tōkyō Shōken Torihikijo) – to największa giełda w Japonii i w Azji Wschodniej.Trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w 2011 roku (jap. 東北地方太平洋沖地震, Tōhoku-chihō Taiheiyō-oki jishin, pol. trzęsienie ziemi u wybrzeża Pacyfiku w regionie Tōhoku) – trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera, które nastąpiło 11 marca 2011 roku o 5:46 UTC (14:46 JST), w północno-wschodniej części Japonii, na wschód od miasta Sendai. Spowodowana trzęsieniem fala tsunami uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, powodując najdroższą katastrofę naturalną w historii.

  Przypisy

  1. Tokyo Electric Has First Loss in 28 Years on Shutdown (ang.). Bloomberg. [dostęp 2011-03-16].
  2. Tokyo Electric stays in red in FY 2008 (ang.). Trading Markets. [dostęp 2011-03-16].
  3. NISA, Tepco knew in ’06 of Fukushima tsunami threat. The Japan Times, 2012-05-16. [dostęp 2013-04-21].
  4. John Hofilena: TEPCO admits it deserves blame for Fukushima nuclear meltdown (ang.). japandailypress.com, 2013-04-01. [dostęp 2013-04-21].
  5. Japan Utility Says Crisis Avoidable (ang.). wsj.com, 2012-10-12. [dostęp 2013-04-21].
  6. Japan's TEPCO admits downplaying tsunami risk. Phys.org, 2013-10-12. [dostęp 2013-04-21].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona firmy TEPCO
 • Trzęsienie ziemi u wybrzeży Chūetsu w 2007 roku (jap. 新潟県中越沖地震, Niigata-ken Chūetsuoki jishin) – trzęsienie ziemi o sile 6.6 stopni w skali Richtera, które nastąpiło 16 lipca 2007 roku o 1:13 UTC (10:13 JST), w północno-zachodniej części Japonii, w pobliżu miasta Kashiwazaki w prefekturze Niigata.Elektrownia atomowa Fukushima nr 1 (jap. (福島第一原子力発電所, Fukushima Dai-Ichi Genshiryoku Hatsudensho) – japońska elektrownia atomowa, jedna z największych na świecie. Znajduje się w mieście Ōkuma, powiecie Futaba, prefekturze Fukushima. W odległości około 11 km od tej elektrowni znajduje się elektrownia atomowa Fukushima nr 2.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prefektura Shizuoka (jap. 静岡県, Shizuoka-ken) – prefektura w regionie Chūbu w Japonii nad zatoką Suruga. Jej stolicą jest miasto Shizuoka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.