• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toho

  Przeczytaj także...
  Rashōmon (jap. 羅生門, Rashōmon) – film w reżyserii Akiry Kurosawy z 1950 roku. Zapoczątkował międzynarodową popularność reżysera i przyczynił się do spopularyzowania na świecie kina japońskiego. Akcję filmu stanowi opowieść o napadzie na samuraja i jego żonę, dokonanego przez rozbójnika Tajōmaru. Wydarzenie relacjonowane jest przez cztery osoby, z których każda przedstawia je zupełnie inaczej, a dotarcie do prawdy okazuje się być niemożliwe.Sazae-san (jap. サザエさん, Sazae-san) – najdłuższe anime, emitowane od 1969 roku. Serial jest nadawany raz w tygodniu. Do listopada 2012 doczekał się 2181 odcinków. Wiek bohaterów anime pozostaje niezmienny. Jest ono przeznaczone dla młodej widowni.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Tōhō (jap. 東宝株式会社 Tōhō Kabushiki-gaisha)japońska wytwórnia filmowa z siedzibą w tokijskiej dzielnicy Chiyoda. Na Zachodzie znana jest przede wszystkim z wielu filmów kaijū i tokusatsu, seriali telewizyjnych o superbohaterach oraz dystrybucji dzieł Akiry Kurosawy i Studia Ghibli. Jednym z najbardziej znanych filmów wyprodukowanych w wytwórni jest Godzilla (1954) i liczne jego kontynuacje. Seria o Godzilli to także wiele innych potworów: Mothra, King Ghidorah, Mechagodzilla, czy Rodan, stanowiących wraz z nim niejako wizytówkę wytwórni. Tōhō odpowiada również za dystrybucję w Japonii filmów z pokémonami.

  Mothra (jap. モスラ, Mosura) – filmowy potwór japońskiej wytwórni Toho. Mothra to wielka ćma i w każdym z filmów występuje jako obrończyni Ziemi i ludzi.Studio Ghibli (jap. 株式会社スタジオジブリ, Kabushiki-kaisha Sutajio Jiburi) – japońskie studio animacyjne. W logo firmy znajduje się tytułowa postać z filmu Hayao Miyazakiego Mój sąsiad Totoro. Siedziba studia mieści się w Koganei (prefektura Tokio).

  Historia[]

  Wytwórnia została założona w 1932 roku przez koleje Hankyū pod nazwą Tōkyō Takarazuka Gekijō Kabushiki-kaisha (jap. 東京宝塚劇場株式会社), początkowo związana była z teatrami kabuki i Takarazuka Revue.

  Gdy w latach 50. kilka filmów wytwórni odniosło sukces w USA, Tōhō otworzyło w Los Angeles kino, w którym wyświetlało swoje filmy, nie musząc sprzedawać ich amerykańskim dystrybutorom. Do lat 70. kino znane było jako Toho Theatre. Wytwórnia otworzyła również swoje kina w San Francisco i Nowym Jorku.

  Tokusatsu (jap. 特撮, tokusatsu, dosł "efekty specjalne") – termin używany w Japonii odnoszący się do wszelkich kinowych lub telewizyjnych filmów live-action, czy dram, które odznaczają się znacznym wykorzystaniem efektów specjalnych (tokusatsu dosłownie tłumaczy się jako "efekty specjalne").Takarazuka Revue (jap. 宝塚歌劇団, Takarazuka Kageki-dan) – japoński teatr kobiecy z siedzibą w Takarazuka (prefektura Hyōgo, Japonia). Kobiety grają wszystkie role w wystawnych broadwayowskich produkcjach musicali w stylu zachodnim, a czasem wystawiane historie są zaczerpnięte z mang shōjo i japońskiego folkloru. Trupa wzięła swoją nazwę od linii kolejowej Hankyū Takarazuka z przedmieści Osaki. Jest to oddział firmy Hankyū – wszystkie członkinie trupy są przez nią zatrudnione. Jest to pierwsza trupa, która przedstawiła rewię Japonii.

  Wytwórnia otworzyła również swoje studia filmowe, m.in. Shintōhō (jap. 新東宝, Nowe Tōhō), tworzące filmy w innej niż dotychczas konwencji, m.in. exploitation. Shintōhō zbankrutowało jednak w 1961 roku, niedługo po premierze swojego ostatniego filmu, Piekło (Jigoku).

  Tōhō jest zaangażowane również w koprodukcję filmów amerykańskich, m.in. Prostego planu Sama Raimiego. Swego czasu wytwórnia produkowała również gry komputerowe, m.in. związane z Godzillą.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Godzilla: Król potworów (jap. ゴジラ, Gojira) – japoński film science fiction z 1954 roku, wyreżyserowany przez Ishira Hondę. Wyprodukowany został przez wytwórnię Toho, a za efekty specjalne odpowiadał Eiji Tsuburaya. Choć nie był to pierwszy z filmów o wielkich potworach wyprodukowanych w Japonii (wcześniej powstały takie filmy jak Wasei Kingu Kongu z 1933 r. czy dwuczęściowy Edo ni Arawareta Kingu Kongu z 1938 r.), to właśnie powstanie tego filmu zainicjowało żywiołowy rozwój tego gatunku w Japonii; gatunek takich filmów otrzymał także swoją nazwę – kaijū eiga. Godzilla: Król potworów to pierwszy film z serii o Godzilli; przez większość fanów uważany jest za najlepszy z serii.

  Ważniejsze filmy stworzone bądź dystrybuowane przez wytwórnię[]

 • 1943: Saga o dżudo (Sanshirō Sugata)
 • 1948: Pijany anioł (Yoidore tenshi)
 • 1949: Zbłąkany pies (Nora inu)
 • 1950: Rashōmon
 • 1954: Siedmiu samurajów (Shichinin no samurai)
 • 1954: Godzilla: Król potworów (Gojira)
 • 1956: Rodan (Sora no daikaijū Radon)
 • 1956: Sazae-san
 • 1957: Tron we krwi (Kumonosu-jō)
 • 1961: Mothra (Mosura)
 • 1974: Lupin III (Rupan Sansei)
 • 1980: Doraemon
 • 1988: Mój sąsiad Totoro (Tonari no Totoro); wraz ze Studiem Ghibli
 • 1998: The Ring: Krąg (Ringu)
 • 1998: Pokémon: Film pierwszy (Poketto monsutā: Myūtsū no gyakushū)
 • 2001: Metropolis (Metoroporisu)
 • 2001: Spirited Away: W krainie bogów (Sen to Chihiro no kamikakushi); wraz ze Studiem Ghibli
 • 2004: Ruchomy zamek Hauru (Hauru no ugoku shiro); wraz ze Studiem Ghibli
 • 2004: Steamboy (Suchīmubōi)
 • 2005: Densha otoko
 • 2005: Lorelei: Ostatni u-boot (Rorerei)
 • 2005: NANA
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona wytwórni (jap.)
 • Toho Kingdom (ang.)
 • Exploitation movie – przeważnie niskobudżetowe, amatorskie filmy kręcone przez pasjonatów lub początkujących artystów na tematy uznawane za prymitywne, wulgarne i niemoralne czyli seks, zboczenia, przemoc, krew, okrucieństwo, wynaturzenia. Jednak także w tym gatunku pojawiały się pozycje uznane przez krytykę, czy takie które uzyskały status filmów kultowych.Metropolis (jap. メトロポリス, Metoroporisu) – manga i anime powstałe w oparciu o film science fiction Metropolis Fritza Langa z 1926 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Akira Kurosawa (jap. 黒澤明, Kurosawa Akira, ur. 23 marca 1910 w Tokio, zm. 6 września 1998 w Tokio) – japoński reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Steamboy (jap. スチームボーイ, Suchīmubōi) – japoński film anime wyprodukowany w 2004 r. przez Sunrise, wyreżyserowany i współtworzony przez Katsuhiro Ōtomo. Film został wydany w Japonii 17 lipca 2004 roku. Steamboy jest jednym z najdroższych pełnometrażowych japońskich filmów animowanych wykonanych do tej pory. Film był tworzony przez dziesięć lat, wykorzystano ponad 180 000 rysunków i 440 CG cut scenek.
  Siedmiu samurajów (jap. 七人の侍, Shichinin no samurai) – film w reżyserii Akiry Kurosawy, powstały w 1954 roku. W jednej z głównych ról wystąpił Toshirō Mifune.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  Kabuki (jap. 歌舞伎, Kabuki) – jeden z rodzajów tradycyjnego teatru japońskiego, wywodzący się z XVII wieku. Teatr kabuki jest znany z bogatej oprawy przedstawień, silnej ekspresji i wyszukanej charakteryzacji aktorów.

  Reklama