• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toei Animation


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Lu Lu i cudowny kwiat (jap. 花の子ルンルン, Hana no Ko Runrun) – japoński serial anime wyprodukowany w latach 1979-1980 przez Toei Animation w reżyserii Hiroshi Shidara. W Polsce serial był emitowany na kanale Polsat 2 z japońskim dubbingiem i polskim lektorem.Rycerze Zodiaku (jap. 聖闘士星矢, Rycerze Zodiaku ang. Saint Seiya) – manga autorstwa Masamiego Kurumady oraz serial anime.
  Hallo Sandybell / Sandybell (jap. ハロー!サンディベル, Haro! Sandiberu , ang. Hello! Sandybell) – japoński serial anime.

  Toei Animation (jap. 東映アニメーション株式会社 Tōei Animēshon Kabushiki-gaisha)japońskie studio produkujące filmy i seriale anime założone 23 stycznia 1948 w dzielnicy Nakano w Tokio jako Nihon Dōga Eiga (jap. 日本動画映画).

  Tygrysia Maska (jap. タイガーマスク, Tiger Mask Nisei) – anime wyprodukowane w 1969 roku przez Toei Animation w reżyserii Takeshi Tamiya. W Polsce serial nadawany na kanale Polonia 1 z włoskim dubbingiem i polskim lektorem (wymiennie Jerzy Rosołowski i Jacek Brzostyński).Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Od 31 lipca 1956 Toei Animation jest częścią holdingu Toei Company, które tegoż dnia zakupiło akcje w Nihon Dōga Eiga i zmieniło nazwę na obecną.

  Toei Animation wyprodukowało wiele serii anime opartych na znanych mangach, między innymi autorstwa Akiry Toriyamy czy Naoko Takeuchi.

  Wybrane produkcje[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Toei Animation (ang.). Anime News Network. [dostęp 2011-09-04].
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 企業情報 (jap.). Toei Animation Co., Ltd.. [dostęp 2019-01-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa studia
 • Hela Superdziewczyna (jap. さるとびエッちゃん, Sarutobi Ecchan) – japoński serial anime wyprodukowany w 1971 roku przez Toei Animation w reżyserii Yugo Serikawa. W Polsce emitowany był na kanale Polonia 1 z włoskim dubbingiem i polskim lektorem.Kabushiki-gaisha (jap. 株式会社, KK) – spółka akcyjna z ograniczoną odpowiedzialnością występująca w prawie japońskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lampa Aladyna (jap. アラジンと魔法のランプ, Arajin to mahō no ranpu, Aladin to mahō no lamp) – japoński film anime wyprodukowany w 1982 roku przez Toei Animation w reżyserii Hiroyuki Ikeda i Tadao Ōkubo. W Polsce nadawany był na kanałach ATV Smyk i Porion z japońskim dubbingiem i polskim lektorem.
  Bobobo-bo Bo-bobo (jap. ボボボーボ・ボーボボ, Bobobōbo Bōbobo, znany też jako Bo x 7 lub Bo-Bobo) – japońskie anime powstałe na bazie mangi autorstwa Yoshio Sawai. Bobobo-bo Bo-bobo wyśmiewa wszystkie dotychczasowe konwencje jak i styl bohaterów anime.
  Małe Kobietki (jap. 若草物語より 若草の四姉妹, Wakakusa monogatari yori Wakakusa no yon shimai, ang. Little Women) – japoński serial anime z 1981 roku. Adaptacja powieści Louisy May Alcott o tym samym tytule.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.