• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Todd Woodbridge

  Przeczytaj także...
  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Todd Andrew Woodbridge (ur. 2 kwietnia 1971 w Sydney) – australijski tenisista, wielokrotny mistrz rozgrywek wielkoszlemowych w deblu i mikście, lider rankingu ATP deblistów, złoty medalista igrzysk olimpijskich z Atlanty (1996) w grze podwójnej i srebrny medalista igrzysk olimpijskich z Sydney (2000), zdobywca Pucharu Davisa.

  Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy (ang. International Tennis Hall of Fame) – instytucja zajmująca się upowszechnianiem tenisa, prezentacją tradycji tenisowych kolejnym pokoleniom graczy i kibiców oraz honorowaniem wybitnych zawodników i zawodniczek.Adelaide International – męski turniej tenisowy zaliczany do cyklu ATP World Tour. Rozgrywany w latach 1974–2008 na kortach twardych w pierwszym tygodniu stycznia w australijskiej Adelaide.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Woodbridge jako junior był czołowym deblistą, wygrywając łącznie siedem turniejów wielkoszlemowych. Grając już jako zawodowiec, w grze pojedynczej Australijczyk ma w swoim dorobku dwa tytuły singlowe zawodów kategorii ATP World Tour, najpierw w 1995 roku w Coral Springs, a następnie w 1997 w Adelaide. Dodatkowo Woodbridge był uczestnikiem siedmiu finałów. W 1997 roku awansował do półfinału Wimbledonu, eliminując m.in. Patricka Raftera, a ponosząc porażkę z Petem Samprasem. Tuż po zakończeniu turnieju Australijczyk został sklasyfikowany na 19. miejscu w klasyfikacji singlowej ATP, najwyższym w karierze.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

  W grze podwójnej Woodbridge zwyciężył w 16 turniejach wielkoszlemowych. Łącznie w przeciągu swojej kariery triumfował w 83 turniejach rangi ATP World Tour, a w dalszych 31 był finalistą. Od 1991 do 2000 roku tworzył jedną z najsłynniejszych par deblowych wraz z Markiem Woodforde. Duet nosił przydomek „The Woodies” i wywalczyli razem 61 tytułów deblowych, w tym 11 wielkoszlemowych turniejów oraz mistrzostwo olimpijskie w Atlancie (1996) i wicemistrzostwo w Sydney (2000). W latach 1992, 1995, 1996, 1997 i 2000 para była wybierana deblem roku. Po zakończeniu kariery przez Woodforda, Woodbridge kontynuował starty z Jonasem Björkmanem, z którym to wygrał 5 wielkoszlemowych imprez. Dnia 6 lipca 1992 roku Woodbridge został sklasyfikowany na pozycji lidera rankingu deblistów.

  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.Wimbledon – tenisowy turniej zaliczany do turniejów Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest on od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – The Championships. Rozgrywany jest w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu (w London Borough of Merton), położonej na południowy zachód od centrum miasta. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.

  Występując w grze mieszanej Woodbridge siedmiokrotnie zwyciężał w zawodach wielkoszlemowych i ośmiokrotnie dochodził do finałów.

  Jako reprezentant Australii w Pucharze Davisa, w 1999 i 2003 roku przyczynił się do końcowego zwycięstwa. W 1999 roku Australijczycy pokonali w finale Francuzów, a w 2003 roku Hiszpanię.

  W 2005 roku, po zakończeniu Wimbledonu Woodbridge zakończył tenisową karierę, w trakcie której jego zarobki przekroczyły kwotę 10 milionów dolarów. W 2010 roku, wraz Markiem Woodforde, został przyjęty do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.

  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.Pete Sampras (ur. 12 sierpnia 1971 w Waszyngtonie) – amerykański tenisista pochodzenia greckiego, zwycięzca 14 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej.

  Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (2–7)[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (83–31)[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Woodbridge to retire (ang.). theage.com.au, 30 czerwca 2005. [dostęp 12 lutego 2012].
  2. Woodbridge, Woodforde lead nominees (ang.). W: The Associated Press [on-line]. espn.com, 11 września 2009. [dostęp 14 kwietnia 2017].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 22 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 22 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 22 sierpnia 2013].
 • Todd Woodbridge Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 17 lutego 2012].
 • Delray Beach Open, właściwie Delray Beach Open by The Venetian® Las Vegas – męski turniej tenisowy kategorii ATP World Tour 250 zaliczany do cyklu ATP World Tour. Rozgrywany na kortach twardych w amerykańskim Delray Beach od 1999 roku. W latach 1993–1998 zawody odbywały się w Coral Springs.Mark Raymond Woodforde (ur. 23 września 1965 w Adelaide), tenisista australijski, specjalista gry podwójnej, zwycięzca dwunastu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i pięciu w grze mieszanej mieszanej, lider rankingu ATP deblistów, zdobywca Pucharu Davisa, mistrz olimpijski z Atlanty w deblu w 1996 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Patrick Rafter (ur. 28 grudnia 1972 w Mount Isa) – australijski tenisista, były lider rankingu ATP, zwycięzca wielkoszlemowych US Open w latach 1997 i 1998. Był również dwukrotnym finalistą Wimbledonu (2000, 2001).
  Jonas Lars Björkman (ur. 23 marca 1972 w Växjö) – tenisista szwedzki, czołowy deblista świata, zwycięzca turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.445 sek.