Tobramycyna (łac. tobramycinum) – organiczny związek chemiczny, antybiotyk aminoglikozydowy o działaniu bakteriobójczym szczególnie wobec Pseudomonas aeruginosa. Jest wytwarzany przez promieniowiec Streptomyces tenebrarius.
Spektrum działania[ | edytuj kod]
Pseudomonas aeruginosa
Enterobacteriaceae – szczególnie Serratia
Staphylococcus
Mechanizm działania[ | edytuj kod]
Mechanizm działania tobramycyny, podobnie jak innych aminoglikozydów, polega na blokowaniu syntezy białek bakteryjnych. Antybiotyk ten, wiąże się nieodwracalnie z miejscem A rybosomu uniemożliwiając bakterii włączanie nowych aminokwasów do powstającego białka. Działanie jest uzależnione od wniknięcia leku do wnętrza komórki bakteryjnej, w którym znajdują się rybosomy.
Kreatynina (z gr. kreas − mięso, nazwa systematyczna: 2-imino-1-metyloimidazolidyn-4-on) − organiczny związek chemiczny, pochodna kreatyny. Jest bezwodnikiem kreatyny, występuje we krwi i moczu. Stanowi produkt metabolizmu, jest wydalana z organizmu przez nerki z moczem stanowiąc oprócz mocznika jeden z głównych związków azotowych. Powstaje w organizmie w wyniku nieenzymatycznego rozpadu fosforanu kreatyny. Ilość wydalanej w ciągu doby kreatyniny zależy od masy mięśni i jest charakterystyczna dla danego organizmu. Średnio z moczem wydala się ok. 14-26 mg kreatyniny na kilogram masy ciała.Dyhydrogenaza mleczanowa (LDH) – enzym z klasy oksydoreduktaz, obecny w wątrobie, mięśnach i jelitach. Katalizuje ostatni etap szlaku glikolitycznego – przejście pirogronianu w mleczan i odwrotnie. Cząsteczka LDH jest tetramerem, złożonym z dwóch różnych podjednostek – H ("sercowej") i M ("mięśniowej"), co daje możliwość występowania w postaci pięciu izoenzymów o następującej budowie:
sepsa
zakażenia dolnych dróg oddechowych
zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
zapalenie otrzewnej
zakażenia skóry, kości i tkanek miękkich
powikłane i nawracające zakażenia układu moczowego
zakażenia Pseudomonas aeruginosa u chorych ze mukowiscydozą
leczenie przewlekłych zapaleń płuc u chorych na mukowiscydozę po 6. roku życia
okulistyka:
zapalenie brzegów powiek, woreczka łzowego
ostre i przewlekłe zapalenie spojówek
zapalenie i owrzodzenie rogówki
profilaktyka okołooperacyjna
Przeciwwskazania[ | edytuj kod]
nadwrażliwość na tobramycynę lub inne aminoglikozydy
ostrożnie u chorych:
z uszkodzeniem nerek
w podeszłym wieku
z myasthenia gravis
z chorobą Parkinsona
Tobramycyna, według Klasyfikacji FDA ryzyka stosowania leków w czasie ciąży, należy do kategorii C. Oznacza to, że w badaniach na zwierzętach wykazano szkodliwe działanie dla płodu, jednak jej wpływ na ciążę człowieka nie jest potwierdzony w badaniach klinicznych. W związku z tym tobramycyna jest przeciwwskazana w czasie ciąży.
Deksametazon – organiczny związek chemiczny, syntetyczny glikokortykosteroid o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym (około 30-krotnie przewyższającym hydrokortyzon) i immunosupresyjnym. Ma silne działanie przeciwobrzękowe w obrzęku mózgu pochodzenia naczynioruchowego, w nowotworach mózgu, po urazach głowy, a także po zabiegach neurochirurgicznych. Przeciwzapalne i przeciwalergiczne działanie ujawnia się już po kilku minutach po podaniu dożylnym, jak i domięśniowym.Hipokalcemia - stan obniżonego poziomu wapnia we krwii, charakteryzujący się stężeniem wapnia całkowitego w surowicy krwi nieprzekraczającym 2,25 mmol/l.
Działania niepożądane[ | edytuj kod]
neurotoksyczność:
zaburzenia słuchu i równowagi
zawroty głowy
szumy w uszach
głuchota – zazwyczaj nieodwracalna, objawiająca się początkowo utratą słuchu w zakresie tonów wysokich
nefrotoksyczność:
uszkodzenie nerek
zwiększenie stężenia azotu pozabiałkowego oraz kreatyniny
białkomocz
skąpomocz
wałeczkomocz
niedokrwistość
granulocytopenia
małopłytkowość
eozynofilia
gorączka
osutka
złuszczające zapalenie skóry
świąd
pokrzywka
nudności, wymioty
biegunka
bóle głowy
senność
ból w miejscu wstrzyknięcia
zaburzenia świadomości
zaburzenia orientacji
zwiększenie aktywności AspAT, AlAT, LDH i bilirubiny
zmniejszenie stężenia Ca, Mg, Na i K
po zastosowaniu miejscowym do worka spojówkowego:
pieczenie
zaczerwienie spojówek i powiek
reakcje nadwrażliwości
po podaniu w postaci inhalacji:
chrypka
kaszel
podrażnienie gardła
Stosowanie w trakcie ciąży i karmienia[ | edytuj kod]
Kategoria C (nie stosować w okresie karmienia piersią).
Zapalenie otrzewnej (łac. peritonitis) – proces chorobowy przebiegający w jamie otrzewnej wywołany najczęściej infekcją bakteryjną (w wyniku perforacji przewodu pokarmowego i rozsiewu flory bakteryjnej) aczkolwiek czasami do powstania zapalenia mogą przyczynić się czynniki chemiczne (np. krew, żółć, mocz, sok żołądkowy i trzustkowy). Bywa powikłaniem pooperacyjnym przy resekcji wyrostka robaczkowego, leczeniu interwencyjnym wrzodów żołądka lub dwunastnicy, itp.Biegunka (łac. diarrhoea; potocznie rozwolnienie) – objaw kliniczny polegający na zwiększonej częstotliwości wypróżnień (według WHO ≥3/24h) lub zwiększonej ilości stolca (≥200g/24h), wraz ze zmianą konsystencji na płynną bądź półpłynną. Biegunce może towarzyszyć stan ogólnego osłabienia, gorączka czy też kurczowe bóle brzucha. Objaw ten trwający do 14 dni określany jest jako biegunka ostra, natomiast utrzymanie się objawów chorobowych ponad 4 tygodnie kwalifikuje do rozpoznania biegunki przewlekłej (niektórzy autorzy wyróżniają biegunkę uporczywą – trwającą 2-4 tygodnie).
preparaty proste:
Brulamycin
Tobi
Tobrex
preparaty złożone:
Tobradex – tobramycyna + deksametazon
Indeks leków Medycyny Praktycznej 2006, Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2006, s. 615–616, ISBN 83-7430-060-4 .
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.
Wałeczki – znajdujące się w osadzie moczu cylindryczne agregaty substancji białkowych, w większej części utworzone przez białko Tamma-Horsfalla wydzielane do światła cewki nerkowej w ramieniu wstępującym pętli Henlego. Obecność wałeczków w osadzie moczu określa się jako wałeczkomocz.Aminotransferaza asparaginianowa, AST, AspAT, GOT (glutamic oxoloacetic transaminase) – narządowo niespecyficzny enzym (EC 2.6.1.1) indykatorowy, biorący udział w przemianach białek. Należy do transferaz przenoszących grupy aminowe z aminokwasów na α-ketokwasy. Przyczyną wzrostu aktywności AspAT jak i AlAT mogą być: