• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tobey Maguire  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Cudowni chłopcy (ang. Wonder Boys) – komediodramat w reżyserii Curtisa Hansona z 2000, będący adaptacją filmową książki Michaela Chabona pod tym samym tytułem. 25. godzina (ang. 25th Hour) – dramat produkcji amerykańskiej, nakręcony w 2002 roku, wyreżyserowany przez Spike’a Lee.

  Tobey Maguire, właśc. Tobias Vincent Maguire (ur. 27 czerwca 1975 w Santa Monica) – amerykański aktor i producent filmowy, występował w roli Petera Parkera w serii filmów o Spider-Manie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Santa Monica, w stanie Kalifornia jako syn Wendy (z domu Brown), sekretarki, i Vincenta Maguire’a, kucharza. Jego rodzice mieli wtedy 20 i 18 lat, a ich związek trwał jeszcze tylko dwa lata, przez co był głównie wychowywany przez swoją matkę. Nie mieli stałych środków utrzymania, dlatego przeprowadzali się z miasta do miasta. Miał przyrodnie rodzeństwo: ze związku ojca dwóch braci - Vincenta Jr. (ur. 1973) i Timothy’ego (ur. 1984) oraz ze związku matki dwóch braci: Jopaula Van Eppa (ur. 1991) i Westona Eppa (ur. 1994).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Niepokonany Seabiscuit (ang. Seabiscuit) – amerykański dramat z 2003 roku w reżyserii Gary’ego Rossa na podstawie książki Laury Hillenbrand.

  Pierwotnie Tobey Maguire chciał zostać szefem kuchni jak jego ojciec, lecz za namową matki, która zaoferowała mu 100 dolarów wybrał ostatecznie aktorstwo. Zadebiutował w programie On Location with Rodney Dangerfield, gdzie wygłosił dwie linijki tekstu. Podczas kręcenia zdjęć do filmu Spokojnie, tatuśku poznał Leonardo DiCaprio, z którym się zaprzyjaźnił i ponownie spotkał go na planie dramatu Michaela Catona-Jonesa Chłopięcy świat (This Boy's Life, 1993).

  Strażnik Teksasu (Walker, Texas Ranger) – amerykański serial telewizyjny produkowany w latach 1993-2001. Emitowany był w USA przez CBS, a w Polsce przez Polsat oraz TV 4. Obecnie, serial nadawany jest na kanale Universal Channel. Tytułową rolę w serialu grał Chuck Norris jako Cordell Walker, a towarzyszyli mu Clarence Gilyard Jr. oraz Sheree J. Wilson.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przełomem w jego karierze okazał się serial Great Scott!, dzięki któremu zyskał uznanie widzów i krytyków. Po raz pierwszy zagrał główną rolę w komedii fantasy Zemsta Czerwonego Barona (Revenge of the Red Baron, 1994) obok Mickey'ego Rooney'ego, Laraine Newman i Cliffa De Younga. Maguire kojarzy się większości jako odtwórca głównej roli w filmie Spider-Man (2002) i jego dwóch kontynuacjach.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Clifford Tobin DeYoung (ur. 12 lutego 1945 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia, USA) – amerykański aktor charakterystyczny i wokalista.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wbrew regułom – amerykański dramat obyczajowy z 1999 roku, na podstawie powieści Johna Irvinga Regulamin tłoczni win.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Przejażdżka z diabłem - amerykański film fabularny z 1999 roku w reżyserii Anga Lee. Zdjęcia do filmu zrealizowano w Doniphan, Leavenworth i Miami, Kansas City i Lexington (Missouri).
  Wielki Gatsby (ang. The Great Gatsby) – australijsko-amerykański melodramat z 2013 roku w reżyserii Baza Luhrmanna. Wyprodukowany przez Warner Bros. Film powstał na podstawie powieści Francisa Scotta Fitzgeralda pod tym samym tytułem.
  Spider-Man – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Sam Raimi na podstawie scenariusza Davida Koeppa. Tytułową rolę zagrał Tobey Maguire, a obok niego w głównych rolach wystąpili: Willem Dafoe, Kirsten Dunst, James Franco, Cliff Robertson i Rosemary Harris.
  Miasteczko Pleasantville (ang. Pleasantville) – amerykański film z 1998 r., w którym rodzeństwo David i Jennifer żyjące w latach 90. w niespodziewany sposób przenosi się do świata popularnego serialu z lat 50., stając się głównymi bohaterami serialu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.