• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tobe Hooper  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films (pl. Akademia filmów SF, fantasy i hororu) to organizacja założona w 1972 w USA w celu propagowania produkcji z gatunków science fiction, fantasy i horror w filmie, telewizji i wideo.Krwawa masakra w Hollywood (Toolbox Murders) – amerykański horror filmowy w reżyserii Tobe’a Hoopera. Premiera filmu miała miejsce 1 listopada 2003 w Hollywood w stanie Kalifornia (USA). Remake thrillera The Toolbox Murders z 1978 roku.

  Tobe Hooper, właśc. William Tobe Hooper (ur. 25 stycznia 1943 w Austin, zm. 26 sierpnia 2017 w Los Angeles) – amerykański reżyser filmowy, twórca Teksańskiej masakry piłą mechaniczną (1974).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Hooper urodził się w Austin w Teksasie, jako syn Lois Belle i Normana Williama Raya Hoopera. Gdy był małym chłopcem, ojciec często zabierał go do lokalnego kina, co wzbudziło w nim miłość do filmów. Jako nastolatek kręcił filmy, w których obsadzał szkolnych kolegów. Za debiut Hoopera uznaje się krótkometrażowy projekt The Abyss z 1959 roku, choć wiele źródeł jako debiutancki projekt reżysera podaje późniejszy The Heisters (1964), który zdobył pre-nominację do Nagrody Akademii Filmowej. Dramat Eggshells z roku 1969 uchodzi za prymarne dzieło fabularne reżysera. Przez dekady Eggshells był filmem zaginionym; jego kopię odkryto w 2009.

  McCall (ang. The Equalizer, 1985-1989) – amerykański serial sensacyjny stworzony przez Michaela Sloana i Richarda Lindheima.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Pierwszym spektakularnym projektem Hoopera była klasyczna dziś Teksańska masakra piłą mechaniczną. Film zadebiutował na ekranach kin w 1974 roku i otworzył Hooperowi drogę do kariery. Przez następne lata swojej aktywności, reżyser stworzył ponad dwa tuziny filmów kinowych, telewizyjnych i wideo, głównie horrorów i dreszczowców science-fiction, z których najpopularniejszymi są: Miasteczko Salem (1979), Lunapark (1981), Duch (1982), Siła witalna (1985), Teksańska masakra piłą mechaniczną 2 (1986) i Krwawa masakra w Hollywood (2004). Ostatni obraz Hoopera, Djinn, powstał w 2013 roku jako produkcja Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kostnica (ang. Mortuary) – film fabularny produkcji amerykańskiej, powstały w 2005 roku. Blisko dwudziesty horror w reżyserii Tobe’a Hoopera.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.
  Mroczne Niebo (ang. Dark Skies) – amerykański serial science-fiction opowiadający o agresji obcych na Ziemię. Jego premiera odbyła się 21 września 1996 w kanale NBC. Mottem serialu jest zdanie "Historia jaką znamy jest kłamstwem".
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Walka o przetrwanie (znany również jako Polowanie na człowieka, ang. Prey, 1998) - amerykański serial telewizyjny, emitowany w USA w okresie od stycznia do lipca 1998 roku. Od lata 1999 wyświetlany także w Polsce. Serial nie odniósł jednak sukcesu i został przerwany po nakręceniu trzynastu odcinków.
  Lunapark (tytuł oryg. The Funhouse) – amerykański horror filmowy z 1981 roku, wyreżyserowany przez Tobe’a Hoopera do scenariusza Lawrence’a Blocka, opartego na powieści Deana R. Koontza pod tytułem Tunel Strachu, opublikowanej w roku 1980.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.