• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • To the Faithful Departed

  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Dolores Mary Eileen O’Riordan Burton (irl. Dolores Ní Ríordáin) (ur. 6 września 1971 w Ballybricken) – irlandzka piosenkarka i wokalistka zespołu The Cranberries.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  To the Faithful Departed – album zespołu The Cranberries wydany w roku 1996. Powstał dla uczczenia pamięci Danny'ego Cordella - przyjaciela zespołu oraz Joe O'Riordana (dziadka wokalistki), którzy zginęli w roku wydania albumu. Wszystkie teksty i muzykę napisała Dolores O’Riordan, oprócz utworów 2,8,9 i 12, do których muzykę napisała wraz z Noelem Hoganem. W 2002 roku pojawiło się drugie wydanie tego albumu wzbogacone o dodatkowe utwory. Jeden z nich, "Ave Maria", zaśpiewany w duecie z Luciano Pavarottim, dotarł do czwartego miejsca listy Billboard 200.

  Luciano Pavarotti (ur. 12 października 1935 w Modenie, zm. 6 września 2007 tamże) – włoski śpiewak operowy (tenor liryczny). Uważany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków XX wieku.Mike Hogan - (ur. 29 kwietnia 1973 w Moycross), irlandzki muzyk, basista grupy The Cranberries. Brat gitarzysty zespołu Noela Hogana.

  To the Faithful Departed to album mroczniejszy i bardziej gitarowy niż wcześniejsze nagrania zespołu. Pokrył się poczwórną platyną na Tajwanie, potrójną w Kanadzie i Nowej Zelandii i podwójną w Austrii, Francji, Hongkongu, Malezji i USA. Do dziś sprzedano ponad 6 milionów jego egzemplarzy. Pochodzą z niego m.in. takie single jak "Salvation", "Free To Decide" i "When You're Gone".

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.

  Na wielu wersjach albumu po "The Rebels", na miejscu ósmym pojawia się ponad dwuminutowy utwór "Intermission", a po "Joe", na miejscu czternastym, utwór "Cordell".

  Lista utworów[]

  1. Hollywood (5:08)
  2. Salvation (2:23)
  3. When You're Gone (4:56)
  4. Free to Decide (4:25)
  5. War Child (3:50)
  6. Forever Yellow Skies (4:09)
  7. The Rebels (3:20)
  8. Intermission (2:08)
  9. I Just Shot John Lennon (2:41)
  10. Electric Blue (4:51)
  11. I'm Still Remembering (4:48)
  12. Will You Remember? (2:49)
  13. Joe (3:22)
  14. Bosnia (5:40) W 2002 roku pojawiło się drugie wydanie albumu, na którym znalazły się dodatkowe utwory:
  15. Cordell (3:41)
  16. The Picture I View (2:28)
  17. Ave Maria (4:13, Luciano Pavarotti z Dolores O'Riordan (na żywo))
  18. Go Your Own Way (4:03, cover zespołu Fleetwood Mac)
  19. God Be with You (3:34, Dolores O'Riordan solo)

  Muzycy[]

 • Dolores O'Riordan Burton (śpiew, gitara)
 • Mike Hogan (gitara basowa)
 • Noel Hogan (gitara)
 • Fergal Lawler (perkusja)
 • Gościnnie na płycie[]

 • Randy Raine-Reusch (khaen (rodzaj organek ustnych)) na "Free to Decide"
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  The Cranberries – irlandzki zespół rockowy założony w 1989 w Limerick. W latach 2003 – 2009 zespół nie występował i nie nagrywał płyt. Działalność wznowił w 2009 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.