• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Titus Corlățean

  Przeczytaj także...
  Partia Europejskich Socjalistów (fr. Parti Socialiste Européen, PSE, ang. Party of European Socialists, PES) – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne i demokratyczno socjalistyczne krajów Unii Europejskiej. PES powstała w listopadzie 1992 w wyniku przekształcenia Konfederacji Partii Socjalistycznych (utworzonej w 1974). Tworzy drugą co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim.Medgidia – miasto w południowo-wschodniej Rumunii, w okręgu Konstanca, nad Kanałem Dunaj-Morze Czarne. Liczy około 44,8 tys. mieszkańców.
  Wybory do Parlamentu Europejskiego w Rumunii odbyły się 25 listopada 2007, pierwotnie były planowane na 13 maja 2007, jednak były przełożone z powodu wydarzeń w polityce krajowej.

  Titus Corlățean (ur. 11 stycznia 1968 w Medgidii) – rumuński polityk, prawnik, były poseł i eurodeputowany, senator i minister.

  Życiorys[]

  Ukończył w 1994 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Bukaresztańskiego. Kształcił się następnie w paryskiej École nationale d'administration.

  Do 2001 pracował jako urzędnik w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Następnie przez dwa lata pełnił funkcję osobistego doradcy premiera Rumunii ds. polityki zagranicznej. Od 2003 do 2004 zajmował stanowisko sekretarza stanu ds. Rumunów mieszkającymi poza granicami kraju w urzędzie Prezesa Rady Ministrów.

  Izba Deputowanych (rum. Camera Deputaţilor) - izba niższa parlamentu Rumunii. Konstytucyjnie liczy 315 członków wybieranych na czteroletnią kadencję, jednak ze względu na specyfikę ordynacji wyborczej, faktyczna liczba deputowanych może być większa. W bieżącej kadencji (2012-2016) wynosi ona 412 posłów.Wybory prezydenckie w Rumunii w 2014 roku zostały przeprowadzone w dwóch turach – 2 i 16 listopada 2014. W ich wyniku wyłoniono nowego prezydenta na okres pięcioletniej kadencji. Wybory wygrał Klaus Iohannis, popierany przez centroprawicowy sojusz Partii Narodowo-Liberalnej i Partii Demokratyczno-Liberalnej. W drugiej turze głosowania pokonał lewicowego premiera Victora Pontę.

  W 2004 został wybrany w skład Izby Deputowanych z ramienia Partii Socjaldemokratycznej. W 2006 objął stanowisko sekretarza generalnego tego ugrupowania.

  Od 2005 był obserwatorem w Europarlamencie, w styczniu 2007 uzyskał status posła do PE, zrezygnował jednak już w marcu tego samego roku. W listopadzie 2007 w powszechnych wyborach z listy PSD zdobył ponownie mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Był członkiem grupy socjalistycznej oraz wiceprzewodniczącym Komisji Prawnej.

  Senat (rum. Senatul) - izba wyższa parlamentu Rumunii, złożona ze 137 członków wybieranych na czteroletnią kadencję. W wyborach stosuje się tzw. ordynację mieszaną, łączącą elementy systemu większościowego i proporcjonalnego. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom rumuńskim w wieku co najmniej 18 lat, posiadającym pełnię praw publicznych. Kandydaci muszą spełniać wyższy cenzus wieku, wynoszący 33 lata. Dodatkowo obowiązuje ich cenzus domicylu na terytorium Rumunii. Prawa do kandydowania pozbawieni są urzędnicy państwowi (z wyjątkiem członków rządu) i samorządowi, sędziowie, żołnierze, policjanci, kadra zarządzająca państwowych przedsiębiorstw oraz osoby zatrudniane przez rządy obcych państw (chyba, iż zatrudnienie to wynika z aktu aktu prawa międzynarodowego, którego Rumunia jest stroną).Victor Ponta (ur. 20 września 1972, Bukareszt) – rumuński polityk, były minister, przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej (PSD) od 21 lutego 2010, Premier Rumunii od 7 maja 2012 roku.

  Z PE odszedł w grudniu 2008 w związku z wyborem do Senatu, gdzie pełni funkcję przewodniczącego komisji polityki zagranicznej. Od 7 maja do 6 sierpnia 2012 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Victora Ponty, następnie został nominowany na ministra spraw zagranicznych. Odwołany 10 listopada 2014 po pierwszej turze wyborów prezydenckich po krytyce związanej z niezapewnieniem odpowiedniej liczby miejsc do głosowania dla rumuńskiej diaspory.

  Język rumuński (dakorumuński, limba română, limba dacoromână, arch. limba rumână) to język z grupy romańskiej (podgrupa wschodnioromańska) języków indoeuropejskich, którym posługuje się około 24 mln osób, z czego około 17,25 mln w Rumunii, około 2,7 mln w Mołdawii (zob. język mołdawski), około 200 tysięcy w Izraelu, około 100 tysięcy w Serbii i około 400 tysięcy na Ukrainie; mniejsze skupiska użytkowników w innych krajach (Australia, Azerbejdżan, Kanada, Węgry, Kazachstan, Rosja i USA).Partia Socjaldemokratyczna (rum. Partidul Social Democrat lub PSD) – lewicowa rumuńska partia polityczna utworzona w 2001. Od grudnia 2009 największa partia opozycyjna (w stosunku do rządzących PD-L i PLN).

  Odznaczony mołdawskim Orderem Honoru (2014).

  Przypisy

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2015-06-29].
  2. Titus Corlăţean şi-a anunţat DEMISIA: "L-am informat pe premier că am decis să îmi depun mandatul de ministru al Afacerilor de Externe" (rum.). mediafax.ro, 10 listopada 2014. [dostęp 2015-06-29].
  3. Decret Nr. 1321 (rum.). lex.justice.md, 5 września 2014. [dostęp 2015-06-29].

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie Senatu (rum.). [dostęp 2015-06-29].
 • Profil na stronie Izby Deputowanych (rum.). [dostęp 2015-06-29].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.