• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tissot Arena

  Przeczytaj także...
  Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).FC Biel-Bienne – szwajcarski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Biel/Bienne. Klub został założony w 1896 roku. Największymi sukcesami klubu było zwycięstwo w Pucharze Szwajcarii w 1961 i zwycięstwo w najwyższej klasie rozgrywkowej w 1947 roku oraz zajęcie w niej drugiego miejsca w 1948 roku i ponownie w 1960.
  Lodowisko to specjalnie zorganizowane miejsce do uprawiania sportów łyżwiarskich. Lodowiska dzielą się na dwie podstawowe grupy: naturalne i sztuczne. Wielkość lodowiska zależy od możliwości technicznych organizatorów oraz od ewentualnych wymogów dyscypliny, dla uprawiania której są stworzone.

  Tissot Arena – kompleks sportowy w Biel/Bienne, w Szwajcarii. Kompleks składa się z połączonych ze sobą: hali do curlingu, krytego lodowiska i stadionu piłkarskiego. Całość stanowi zwartą bryłę architektoniczną w kształcie podłużnego prostokąta. Obiekt został wybudowany w latach 2012–2015. Głównymi użytkownikami areny są: klub piłkarski FC Biel-Bienne oraz klub hokejowy EHC Biel.

  Stadion Gurzelen – stadion piłkarski w Biel/Bienne, w Szwajcarii. Został otwarty w 1913 roku. Może pomieścić 15 000 widzów. Swoje spotkania na stadionie rozgrywa drużyna FC Biel-Bienne.EHC Biel (fr. HC Bienne) – szwajcarski klub hokejowy z siedzibą w Biel/Bienne. Klub występuje w rozgrywkach National League A.

  Stadion piłkarski[ | edytuj kod]

  Stadion piłkarski wchodzący w skład kompleksu może pomieścić 5200 widzów. Na obiekcie swoje spotkania rozgrywają piłkarze klubu FC Biel-Bienne, którzy przed otwarciem nowej areny występowali na stadionie Gurzelen. Ponadto 10 października 2017 roku na stadionie odbył się towarzyski mecz międzypaństwowy Korea PołudniowaMaroko (1:3), grywały tutaj również reprezentacje kobiece i młodzieżowe. Stadion był także areną spotkań finałowych kobiecego Pucharu Szwajcarii oraz jedną z aren kobiecych Mistrzostw Europy U-19 w 2018 roku.

  Bienne Eisstadion - hala sportowa znajdująca się w Biel/Bienne w Szwajcarii, mogąca pomieścić 8 200 widzów. Organizowane są w niej głównie mecze hokeja. Obecnie na Bienne Eisstadion swoje mecze rozgrywa drużyna EHC Biel.Kwalifikacje do Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2018 miały na celu wyłonienie męskich reprezentacji narodowych w piłce ręcznej, które wystąpią w finałach tego turnieju.

  Kryte lodowisko[ | edytuj kod]

  Lodowisko Tissot Areny

  Głównym użytkownikiem lodowiska są hokeiści klubu EHC Biel, którzy przenieśli się tutaj z Eisstadion Biel. Na obiekcie występowała również hokejowa reprezentacja Szwajcarii. Hala może pomieścić 6500 widzów. Chociaż arena wykorzystywana jest głównie jako lodowisko do hokeja, może gościć również inne imprezy sportowe, np. 4 maja 2017 roku reprezentacja piłkarzy ręcznych Szwajcarii przegrała tutaj 25:27 z Portugalią w spotkaniu el. do ME 2018, a 27 kwietnia 2019 roku na obiekcie odbyły się spotkania finałowe Pucharu Szwajcarii w koszykówce (zarówno mężczyzn, jak i kobiet).

  Reprezentacja Portugalii w piłce ręcznej mężczyzn – narodowy zespół piłkarzy ręcznych Portugalii. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych.Reprezentacja Szwajcarii w piłce ręcznej mężczyzn – narodowy zespół piłkarzy ręcznych Szwajcarii. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Portrait (niem.). www.tissotarena.ch. [dostęp 2019-07-14].
  2. Tissot Arena (pol.). stadiony.net. [dostęp 2019-07-14].
  3. Korea fall to Morocco in friendly football match (ang.). www.koreaherald.com, 11 października 2017. [dostęp 2019-07-14].
  4. Statistik und Resultate (niem.). www.football.ch. [dostęp 2019-07-14].
  5. Tissot Arena (ang.). www.football-lineups.com. [dostęp 2019-07-14].
  6. Schweizer Cup Frauen Final (niem.). www.fussball-fussball.ch. [dostęp 2019-07-14].
  7. Pascal Moser: Cupfinal der Frauen: FCZ trifft auf Rekordsieger YB (niem.). www.nau.ch, 20 kwietnia 2019. [dostęp 2019-07-14].
  8. L’Euro féminin M19 de l’UEFA aura lieu à Bienne, Yverdon, Wohlen et Zoug (fr.). www.football.ch, 15 stycznia 2018. [dostęp 2019-07-14].
  9. Eisstadion (ang.). hockeyarenas.net. [dostęp 2019-07-14].
  10. Switzerland Men All Time Results (ang.). www.nationalteamsoficehockey.com. [dostęp 2019-07-14].
  11. Switzerland 25 : 27 Portugal (ang.). www.eurohandball.com. [dostęp 2019-07-14].
  12. PATRICK BAUMANN SWISS CUP FINALS (niem.). swiss.basketball. [dostęp 2019-07-14].
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Curling należy do zespołowych sportów precyzyjnych, podobnych do pétanque czy bocce. Jest on rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się ciężkich granitowych kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Reprezentacja Korei Południowej występuje na międzynarodowych imprezach od 1948 (igrzyska olimpijskie), nazywana również Tygrysy Azji, jest 2 najbardziej utytułowanym zespołem narodowym na kontynencie azjatyckim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.