Tinidazol
Wymioty (łac. vomitus, emesis) – gwałtowny wyrzut treści pokarmowej na zewnątrz z żołądka (bądź z żołądka i jelit) poprzez przełyk i jamę ustną, w wyniku silnych skurczów mięśni brzucha, przepony oraz klatki piersiowej. Często nudności poprzedzają lub towarzyszą wymiotom.Lek – każda substancja, niezależnie od pochodzenia (naturalnego lub syntetycznego), nadająca się do bezpośredniego wprowadzana do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego, lub w celu zapobiegania chorobie, często podawana w ściśle określonej dawce. Lekiem jest substancja modyfikująca procesy fizjologiczne w taki sposób, że hamuje przyczyny lub objawy choroby, lub zapobiega jej rozwojowi. Określenie lek stosuje się też w stosunku do substancji stosowanych w celach diagnostycznych (np. metoklopramid w diagnostyce hiperprolaktynemii) oraz środków modyfikujących nie zmienione chorobowo funkcje organizmu (np. środki antykoncepcyjne).
Mocz (łac. urina) - uryna, płyn wytwarzany w nerkach i wydalany z organizmu, zawierający produkty przemiany materii bezużyteczne lub szkodliwe dla ustroju.
Tinidazol, tynidazol – organiczy związek chemiczny, pochodna 5-nitroimidazolu, lek przeciwpasożytniczy i przeciwbakteryjny.
Mechanizm działania[ | edytuj kod]
Lek uszkadza strukturę DNA lub hamuje jego syntezę w komórkach drobnoustrojów.
Wskazania[ | edytuj kod]
Tinidazol stosuje się w leczeniu rzęsistkowicy, a także w chorobach wywołanych przez Giardia intestinalis i Entamoeba histolytica. Z racji działania na podobne patogeny co metronidazol, tynidazol stosuje się zamiennie (na przykład w przypadkach, gdy metronidazol jest nietolerowany przez pacjenta).
Tinidazol może być również stosowany w leczeniu wielu zakażeń bakteryjnych, w tym Helicobacter pylori.
Dawkowanie[ | edytuj kod]
Dawkę ustala lekarz. Wielkość dawki zależy typu od infekcji i masy ciała. U kobiet zarażonych rzęsistkiem pochwowym stosuje się zazwyczaj dawkę jednorazową. Należy także leczyć partnera seksualnego, jako że zakażenie Trichomonas vaginalis może przebiegać bezobjawowo u mężczyzn.
Podczas leczenia i co najmniej przez 3 dni po jego zakończeniu nie należy pić alkoholu, ze względu na ryzyko wystąpienia efektu disulfiramowego, objawiającego się zaczerwienieniem twarzy, wzrostem ciśnienia tętniczego, przyspieszeniem bicia serca, nadmierną potliwością, dusznościami.
Działania niepożądane[ | edytuj kod]
Preparaty[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Tinidazole, [w:] ChemIDplus [online], United States National Library of Medicine [dostęp 2017-09-18] (ang.).
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.