• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tinian

  Przeczytaj także...
  Aguijan jest wyspą należącą do archipelagu Marianów Północnych. Znajduje 8 km na południowy - zachód od Tinian. Wyspa nie jest zamieszkana.Mariany Północne (Wspólnota Marianów Północnych; ang.: Northern Mariana Islands, Commonwealth of the Northern Mariana Islands; czamorro: Notte Mariånas, Sankattan Siha Na Islas Mariånas) – terytorium stowarzyszone (Terytorium zorganizowane o statusie wspólnoty -US Commonwealth) Stanów Zjednoczonych położone w północno-zachodniej Oceanii.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Wyspy Saipan, Tinian i Aguiguan
  Okręg administracyjny Tinian

  Tinian – jeden z czterech okręgów administracyjnych wchodzących w skład Marianów Północnych. Okręg obejmuje wyspę o tej samej nazwie, jedną z trzech głównych wysp terytorium, a także bezludną wyspę Aguijan położoną na południe od wyspy Tinian (niektóre źródła podają, że Aguijan wchodzi w skład okręgu Saipan). .

  Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki – jedyne w historii dwa przypadki użycia broni atomowej do działań zbrojnych. Ataków dokonano w 1945 roku: 6 sierpnia o godzinie 8:15 w Hiroszimie, a 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki.Boeing B-29 Superfortress (Superforteca) – amerykański ciężki bombowiec strategiczny produkcji zakładów Boeing, użytkowany przez lotnictwo armii Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Wypożyczone B-29 (88 egz.) były również używane przez Wielką Brytanię w latach 1950-1955 pod nazwą Boeing Washington.

  Okręg zajmuje powierzchnię 108 km² i jest zamieszkany przez około 4900 osób. Stolicą okręgu jest miejscowość San Jose.

  W czasie II wojny światowej baza amerykańskiego lotnictwa strategicznego, używana do nalotów na Japonię. Stąd wystartowały bombowce B-29 z bombami atomowymi do nalotów na Hiroszimę i Nagasaki. Obecnie główny pas startowy na wyspie jest dostosowany do odprawiania i przyjmowania samolotów, których droga startu i przyziemienia jest nie dłuższa niż 2600 metrów. Sam pas startowy ma długość 2745 metrów.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Warto wiedzieć że... beta

  San Jose – miasto w Marianach Północnych; na wyspie Tinian; stolica okręgu Tinian; według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 2 307 mieszkańców. Ośrodek turystyczny; jedenaste co do wielkości miasto kraju.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.707 sek.