• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tina Turner  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r.

  Tina Turner, właściwie Anna Mae Bullock (ur. 26 listopada 1939 w Nutbush, Tennessee) – piosenkarka soulowa i rockowa, autorka tekstów, choreografka, tancerka, muzyk, aktorka, producentka i pisarka urodzona w Stanach Zjednoczonych, posiadająca aktualnie obywatelstwo Szwajcarii.

  Początki aktywności Tiny Turner w przemyśle muzycznym datuje się na lata 1959–1960. We wczesnych latach kariery występowała wraz z Ikiem Turnerem w zespole rock and rollowym Ike & Tina Turner jako wokalistka. Był on supportem na trasie The Rolling Stones w 1969 roku. Wraz z Ikiem zostali uhonorowani miejscem w Rock and Roll Hall of Fame w 1991 roku.

  The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  W 1983 roku, po opuszczeniu zespołu, jej piąty solowy album Private Dancer odniósł ogólnośwatowy sukces, osiągając liczbę 20 milionów egzemplarzy. Szacuje się, że nakład ze sprzedaży wszystkich wydawnictw Turner wynosi ponad 180 milionów egzemplarzy, co czyni ją rockową artystką z największą liczbą sprzedanych albumów i singli w dziejach w związku z czym nazwano ją „Królową Rock and Rolla”. Niektóre źródła podają jednak, że liczba sprzedanych przez nią płyt wynosić może nawet 200 milionów sztuk.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Należy do grupy artystów, którzy zdefiniowali główny nurt rocka lat 80. XX wieku. Jest jedną z najbardziej dochodowych artystek pod względem sprzedaży koncertów na świecie i jednym z najpopularniejszych artystów w historii. Według Księgi Rekordów Guinnessa nakład ze sprzedaży jej koncertów sięgnął najwyższego w historii. Jej majątek wyceniany jest na sumę 200 milionów dolarów.

  Nutbush - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Tennessee, hrabstwie Haywood. W 2000 roku populacja wyniosła 259 osób. W mieście 26 listopada 1939 roku urodziła się Tina Turner, amerykańska wokalistka, która Nutbush poświęciła piosenkę Nutbush City Limits.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Jest laureatką siedemdziesięciu prestiżowych nagród spośród stu nominacji, w tym aż ośmiu nagród Grammy, co czyni ją najczęściej nagradzaną artystką rock and rollową w historii przemysłu fonograficznego. Ponadto została wprowadzona do Grammy Hall of Fame. W 1986 roku otrzymała swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame. Uzyskała również gwiazdę w St. Louis Walk of Fame. Odznaczono ją Orderem Sztuki i Literatury we Francji. W 2010 roku została uznana przez czasopismo „Rolling Stone” za jedną ze 100 najwybitniejszych artystów wszech czasów (63. miejsce w zestawieniu).

  Proud Mary – utwór rockowy napisany przez Johna Fogerty’ego i nagrany przez jego zespół Creedence Clearwater Revival. Po raz pierwszy ukazał się na albumie Bayou Country oraz promującym go singlu w styczniu 1969. Utwór ten, uważany za jeden z najlepszych w dorobku zespołu, w 1998 został wprowadzony do Grammy Hall of Fame, a w 2004 został umieszczony na liście 500 najlepszych piosenek wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Anna Mae Bullock urodziła się w Tennessee, 26 listopada 1939 roku, jako najmłodsza córka Zelmy Priscilli i Floyd'a Richard'a Bullock'a. Zaczynała karierę muzyczną od śpiewania w chórach kościelnych muzyki gospel, która wprowadziła ją w świat rhythm and bluesa i soulu. Karierę profesjonalną rozpoczęła w chórkach towarzyszących popularnym pod koniec lat 50. grupom muzyki pop.

  Foreign Affair Tour – trzecia trasa koncertowa amerykańskiej wokalistki Tiny Turner. Trwała od 27 kwietnia 1990 do 4 listopada 1990 roku. Na trasę związaną z albumem Foreign Affair składało się 121 koncertów miastach europejskich. Nagranie z koncertu w Barcelonie wydano na płycie DVD pod tytułem "Tina Live From Barcelona 1990 – Do You Want Some Action?"Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Współpraca z Ikiem Turnerem[ | edytuj kod]

  Punktem zwrotnym w jej karierze był moment, gdy została dostrzeżona przez słynnego muzyka, lidera grupy Kings of Rhythm, Ike’a Turnera. Ich związek sceniczny zaowocował jednym z najbardziej znanych duetów rhythmandbluesowych o nazwie Ike & Tina Turner, a także małżeństwem obojga artystów. Zespół był autorem przebojów, takich jak m.in. „I Idolize You”, „It’s Gonna Work Out Fine, Poor Fool” i „Tra La La La La”. W zespole występowali też: Edward Burks (puzon), Warren Dawson (gitara basowa), Mackinley Johnson (trąbka), Soko Richardson (perkusja) i Claude „Fiddler” Williams (skrzypce). Krótko występował z nimi także (jako sideman) Jimi Hendrix.

  Mad Max pod Kopułą Gromu (tytuł oryg. Mad Max Beyond Thunderdome) – film fabularny z roku 1985, sequel Mad Maksa i jego kontynuacji Mad Maksa II. Rolę główną powtórzył Mel Gibson, któremu na ekranie towarzyszyła wokalistka Tina Turner.Kings of Rhythm amerykańska rhythm & bluesowa grupa muzyczna założona przez Ikea Turnera założona pod koniec lat 40. i działajaca do lat 60.XX wieku.. Od 1956 roku jedną z wokalistek w zespole była Tina Turner.

  Kariera solowa[ | edytuj kod]

  Ekstrawagancki tryb życia Ike’a Turnera, jego uzależnienie od alkoholu i narkotyków oraz agresywne i brutalne zachowania (maltretował fizycznie żonę) doprowadziły do nagłośnionego przez media rozwodu pary w 1978 roku. Rozstanie i związane z nim problemy nie tylko zniszczyły grupę, lecz także zachwiały znakomicie rozwijającą się karierą wokalistki. Przez następne osiem lat pozostała w cieniu, nagrywając niezauważane płyty i śpiewając w klubach oraz kasynach.

  Laurence John Fishburne III (ur. 30 lipca 1961 w Augusta w stanie Georgia) – amerykański aktor, producent i reżyser. Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Ike i Tina Turner, 1974

  Jej powrót na listy przebojów nastąpił w 1984 roku. Tina Turner porzuciła nie tylko swój muzyczny styl, lecz także skromny wizerunek sceniczny na rzecz wizerunku megagwiazdy i symbolu seksu. Lata pomiędzy 1984 a 1992 były dla niej pasmem wielkich sukcesów. W szczególności koncerty przyciągały miłośników jej muzyki. W tym okresie nagrała szereg wielkich przebojów, z których do najbardziej znanych należały: „What’s Love Got to Do with It”, „Private Dancer” (kompozycja Marka Knopflera), „We Don’t Need Another Hero” (z filmu Mad Max pod Kopułą Gromu, w którym zagrała główną rolę obok Mela Gibsona), „The Best” (cover utworu Bonnie Tyler), „Typical Male”, „Steamy Windows”, „I Can’t Stand the Rain” i „It Takes Two” (duet z Rodem Stewartem).

  Wembley Arena - hala w dzielnicy Londynu Wembley w gminie London Borough of Brent. Budynek znajduje się naprzeciwko stadionu Wembley.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1991 roku zespół Ike & Tina Turner został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W tym samym roku Tina Turner została wprowadzona do St. Louis Walk of Fame.

  W 1993 roku powstał film pt. Tina, opowiadający o życiu Tiny Turner. Rola artystki przypadła Angeli Bassett, natomiast Ike’a zagrał Laurence Fishburne. Została wydana ścieżka dźwiękowa do filmu, który zawierał kilka nowych piosenek. Niecały rok później Turner wyruszyła w trasę. Po zakończeniu trasy nagrała piosenkę „GoldenEye”, będącą motywem przewodnim filmu o Jamesie Bondzie o tym samym tytule.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.
  Tina Turner i Eric Clapton na Wembley Arenie, 1987

  W 1996 roku wydała album zatytułowany Wildest Dreams i wyruszyła w kolejną trasę koncertową. Później zajęła się nagrywaniem płyty, która została wydana w grudniu 1999 roku. Ostatni oficjalny wielki koncert Turner jako podsumowanie ostatniej trasy koncertowej i wspaniałej kariery odbył się 15 sierpnia 2000 roku w Polsce na hipodromie w Sopocie, dla ponad 100 tys. fanów. (niektóre źródła podają 120 tys.). Był nagrywany, i emitowany na żywo przez Telewizję Polską. Miało to być zakończenie kariery piosenkarki, jednak później, ok. 2003 roku, Phil Collins zaprosił ją do studia Disneya i razem nagrali piosenkę „Great Spirits” do filmu Mój brat niedźwiedź.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Choreografia (z gr. χορεία "taniec" i γραφή "pisać") - pierwotnie zajmowała się układem ruchów tanecznych w balecie, komponowaniem tańca, dziś pojęcie to rozszerzyło się na wszystkie dziedziny, w których ruch ludzki ma charakter artystyczny – na pokazowe walki, ruch gwiazd muzyki rozrywkowej, łyżwiarstwo figurowe czy gimnastykę artystyczną. Coraz częściej także choreograf - będąc odpowiednikiem kompozytora na etapie tworzenia, czy dyrygenta albo reżysera w teatrze operowym - układa sceny walk na potrzeby filmu.

  W 2004 roku Turner wydała album-składankę zatytułowaną All the Best, zawierającą największe przeboje w dorobku artystki i trzy premierowe nagrania: Open Arms, Complicated Disaster i Something Special. Rok później do tego wydawnictwa dołączyło DVD All the Best – the Live Collection.

  W 2008 roku, podczas 50. gali rozdania nagród Grammy, Turner zaśpiewała „What’s Love Got to Do with It” oraz „Better Be Good to Me”, a także wspólnie z BeyoncéProud Mary”. W tym samym roku w Las Vegas nakręcony został specjalny odcinek programu The Oprah Winfrey Show: „The Oprah Winfrey Show: Oprah, Cher and Tina in Vegas”, podczas którego Turner ogłosiła, że w październiku rusza w kolejne światowe tournée. W związku z nową trasą, 30 września 2008 roku ukazała się nowa płyta Tina!, zawierająca najbardziej znane utwory piosenkarki (w tym kilka wersji koncertowych) oraz dwa nowe utwory: „I’m Ready” oraz „It Would Be a Crime”.

  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.Aleja Gwiazd (ang. Hollywood Walk of Fame, pol. także: Hollywoodzka Aleja Sławy, Hollywoodzka Aleja Gwiazd) – chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierający ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
  Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.
  Mark Freuder Knopfler OBE (ur. 12 sierpnia 1949 w Glasgow) – brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista, przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował także jako dziennikarz i wykładowca. Jest najbardziej znany jako lider zespołu Dire Straits, ale grał także z innymi zespołami (przede wszystkim z Notting Hillbillies) i artystami (między innymi z Chetem Atkinsem, Erikiem Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem, Philem Lynottem, B.B Kingiem, Philem Collinsem, Stingiem). Jest także kompozytorem muzyki filmowej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  River Deep – Mountain High – piosenka wykonywana przez Tinę Turner i wydana w 1966 roku na singlu duetu Ike and Tina Turner.
  Fantastic – polski kodowany kanał telewizyjny dla dzieci i młodzieży. Uruchomiony został 1 listopada 1999. Program składał się głównie z 12-godzinnego pasma seriali z kanału Nickelodeon i z 2-godzinnego pasma kreskówek ze studia Xilam. Początkowo kanał pokazał seriale animowane i fabularne z polskim lektorem. Dopiero w 2000 wszystkie seriale zostały zdubbingowane. Z miesiąca na miesiąc stacja traciła widzów. 1 lipca 2001 właściciel kanału, Zone Vision (działający później jako Chello Zone), zlikwidował kanał Fantastic z powodu słabych wyników oglądalności i zbyt niskiego zasięgu. Po likwidacji stacji różne kreskówki i filmy Nickelodeon przeniesiono na kanały Canal+, MiniMax (obecnie teleTOON+), TVP3 (obecnie TVP Info), Tele 5, TVN7,, MTV, Polsat, TV 4, TVP1, Disney Channel i KidsCo dopóki nie stworzono oficjalnego polskiego kanału Nickelodeon.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.11 sek.