• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Timothy Hutton  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Pytania i odpowiedzi – amerykański kryminał z 1990 roku na podstawie książki sędziego Edwina Torresa. Film był wyświetlany w kinach polskich na pocz. l. 90. XX w. pod oryginalnym tytułem (Q & A).Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Timothy Tarquin Hutton (ur. 16 sierpnia 1960 w Malibu) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, reżyser oraz producent. Zdobywca Oscara.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Malibu, w stanie Kalifornia jako syn aktora Jima Huttona i nauczycielki, a także publicystki Maryline Poole. Na planie filmowym pierwszy raz pojawił się w wieku kilku lat (Nigdy za późno, 1965). Uczęszczał do szkoły średniej Fairfax High School w Los Angeles.

  Uprowadzeni / Porwany (ang. Kidnapped) – amerykański serial telewizyjny o tematyce kryminalnej, nadawany w USA w latach 2006-2007 przez stację NBC. Serial został wykreowany przez wytwórnię Sony Pictures. Projekt ten nadawano przez jeden sezon (13 odcinków), następnie zdjęto go z anteny. Serial od 7 stycznia 2010 emitowany był w Polsacie pod tytułem "Porwany".Suzanne Somers, właściwie Suzanne Marie Mahoney (ur. 16 października 1946 roku w San Bruno, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka, producentka i scenarzystka telewizyjna i filmowa, modelka i pisarka.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Wystąpił w telewizyjnym komediodramacie NBC Zuma Beach (1978) z udziałem Suzanne Somers, Michaela Biehna, Rosanny Arquette i Tanyi Roberts oraz dwóch odcinkach serialu familijnego NBC Cudowny świat Walta Disneya (Disneyland, 1972, 1980).

  Rolę życia zagrał jako dwudziestolatek w dramacie Roberta Redforda Zwyczajni ludzie (Ordinary People, 1980), a za kreację młodego mężczyzny nie potrafiącego się pozbierać psychicznie po tragicznej śmierci brata otrzymał Oscara i dwie nagrody Złotego Globu. Nigdy nie udało mu się powtórzyć sukcesu tej roli, ale nadal grał w filmach, a także reżyserował. Był producentem i zagrał jedną z głównych ról w serialu kryminalnym Śledztwo prowadzi Nero Wolfe (A Nero Wolfe Mystery).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Sekretne okno (ang. Secret Window) – film Davida Koeppa z 2004 roku, który został zrealizowany na podstawie opowiadania Stephena Kinga pt. „Tajemnicze okno, tajemniczy ogród” ze zbioru "Czwarta po północy".

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  16 marca 1986 poślubił aktorkę Debrę Winger, z którą ma syna Emmanuela Noaha (ur. 29 kwietnia 1987). Jednak w roku 1990 doszło do rozwodu. Spotykał się z Mary-Louise Parker (1990-92), Umą Thurman (1995-96) i Angeliną Jolie (1998-99). 21 stycznia 2000 roku poślubił Aurore Giscard d’Estaing (ur. w Paryżu), bratanicę byłego prezydenta Francji, Valéry’ego Giscarda d’Estainga. Mają córkę Milo (ur. 2002).

  Zwyczajni ludzie (ang. Ordinary People, 1980) – amerykański film obyczajowy z 1980 roku w reżyserii Roberta Redforda na podstawie powieści Judith Guest. Światowa premiera filmu miała miejsce 19 września 1980 roku. Film otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym Złoty Glob dla Najlepszego filmu dramatycznego oraz Oscara za najlepszy film 1980 roku.16 sierpnia jest 228. (w latach przestępnych 229.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 137 dni.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Tanya Roberts, właściwie Victoria Leigh Blum (ur. 15 października 1955 roku w Bronksie, w stanie Nowego Jorku, USA) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, modelka.
  The Legend of Zelda – seria gier komputerowych stworzona przez Shigeru Miyamoto i wydana przez Nintendo. Gatunek to połączenie gry akcji, przygodowej, fabularnej, logicznej. Pierwsza gra z serii została wydana w lutym 1986. Łącznie sprzedano 47 milionów egzemplarzy gier (stan na wrzesień 2005).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.889 sek.