• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tim Gleason

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.
  NHL Entry Draft 2001 był 39. draftem NHL w historii. Odbył się w dniach 23-24 czerwca 2001 w National Car Rental Center w Sunrise. Rozlosowano 289 zawodników w 9 rundach. Z numerem 1 został wybrany Rosjanin, Ilja Kowalczuk do Atlanta Thrashers.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Timothy "Tim" Gleason (ur. 29 stycznia 1983 w Clawson, Michigan) – amerykański hokeista. Reprezentant USA, olimpijczyk.

  Oleg Fiodorowicz Twierdowski (ros. Олег Фёдорович Твердовский, ukr. Олег Федорович Твердовський - Ołeh Fedorowicz Twerdowski; ur. 18 maja 1976 w Doniecku) – rosyjski hokeista ukraińskiego pochodzenia. Reprezentant Rosji.Windsor Spitfires – juniorska drużyna hokejowa grająca w OHL w dywizji zachodniej, konferencji zachodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w mieście Windsor w Kanadzie.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

 • Kanada Leamington Flyers (1998-1999)
 • Kanada Windsor Spitfires (1999-2003)
 • Stany Zjednoczone Los Angeles Kings (2003-2004, 2005-2006)
 • Stany Zjednoczone Carolina Hurricanes (2006-2013)
 • Kanada Toronto Maple Leafs (2014)
 • Stany Zjednoczone Carolina Hurricanes (2014-2015)
 • Stany Zjednoczone Washington Capitals (2015)
 • Karierę rozwijał w Kanadzie. Grał w juniorskich rozgrywkach OHL w ramach CHL. W drafcie NHL z 2001 został wybrany przez Ottawa Senators z numerem 23. Następnie został zawodnikiem Los Angeles Kings i w barwach tego klubu grał w lidze NHL od 2003 (w międzyczasie także w zespole farmerskim w lidze AHL). We wrześniu 2006 na mocy umowy wymiennej trafił do klubu Carolina Hurricanes (wraz z nim Éric Bélanger, zaś do Los Angeles Kings zostali przekazani Jack Johnson i Oleg Twierdowski). W styczniu 2012 przedłużył umowę o cztery lata. Od 1 stycznia 2014 zawodnik Toronto Maple Leafs. Od lipca 2014 ponownie zawodnik Carolina Hurricanes. Od końca lutego 2015 zawodnik Washington Capitals.

  CHL (ang. Canadian Hockey League, fr. Ligue Canadienne de Hockey, LCH - pol. Kanadyjska Hokejowa Liga) – juniorskie rozgrywki hokeja na lodzie ustanowione w Kanadzie.Mistrzostwa świata U-20 w hokeju na lodzie jest to turniej hokeja na lodzie organizowany przez IIHF na przełomie roku tj. w grudniu i w styczniu, która ma na celu wyłonić najlepszą drużynę świata w kategorii do lat dwudziestu. Inną nazwą tych rozgrywek jest Mistrzostwa świata Juniorów w hokeju na lodzie.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  Jest reprezentantem USA. Występował w kadrach juniorskich kraju na mistrzostwach świata do lat 17 (2000) i do lat 20 (2001, 2003). W kadrze seniorskiej uczestniczył w turniejach mistrzostw świata w 2008 oraz zimowych igrzysk olimpijskich 2010.

  Sukcesy[ | edytuj kod]

  Reprezentacyjne
 • Silver medal olympic.svg Srebrny medal zimowych igrzysk olimpijskich: 2010
 • Indywidualne
 • Sezon OHL 2002/2003:
 • Trzeci skład gwiazd
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hurricanes Sign Tim Gleason to Four-Year Extension | NHL.com, hurricanes.nhl.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  2. Leafs Acquire Tim Gleason from Hurricanes | NHL.com, mapleleafs.nhl.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  3. Canes Agree to Terms with Tim Gleason | NHL.com, hurricanes.nhl.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  4. Capitals Acquire Tim Gleason from Carolina | NHL.com, capitals.nhl.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tim Gleason – statystyki na Eliteprospects.com
 • Tim Gleason – statystyki na The Internet Hockey Database
 • Tim Gleason – profil na stronie NHL
 • National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.NHL Entry Draft – coroczne spotkanie, na którym przedstawiciele zespołów z National Hockey League wybierają nowych zawodników do swoich drużyn w nowym sezonie. Do Entry Draft mogą przystąpić zawodnicy, którzy ukończyli 18 rok życia oraz nigdy nie grali w NHL. Ilość rund zależy od ilości zawodników, którzy wystartowali w drafcie. W każdej rundzie zespół wybiera jednego zawodnika (chociaż czasami może więcej lub w ogóle). Kolejność wyboru zawodników określa skomplikowany system losowań. Kolejność wyboru pierwszych czternastu zawodników mają zespoły, które w zeszłym sezonie nie zakwalifikowały się do play-off. Największe szanse na wybór gracza z numerem 1 ma zespół, który był ostatni w poprzednim sezonie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
  Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn – międzynarodowy turniej hokejowy organizowany przez IIHF. Poprzednikiem były Mistrzostwa Europy, które odbywały się między 1910 a 1932 rokiem. Igrzyska olimpijskie w Antwerpii zalicza się jako pierwsze mistrzostwa świata. Tak też było przez kolejne 11 imprez. Ostatnim razem połączono igrzyska z mistrzostwami w 1968 roku w Grenoble. Dotychczas czempionat rozegrano 76 razy. Najczęściej wygrywali Rosjanie (w tym ZSRR) którzy zdobyli 26 tytułów.
  John Joseph Louis „Jack“ Johnson III. (ur. 13 stycznia 1987 w Indianapolis) – amerykański hokeista. Reprezentant USA, olimpijczyk.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Hokejowe turnieje olimpijskie rozgrywane są od 1920 roku. Turniej mężczyzn wprowadzony został do programu igrzysk podczas letnich igrzysk w Antwerpii, zaś cztery lata później pojawiły się podczas pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich w Chamonix. Turniej kobiet po raz pierwszy odbył się w 1998 roku podczas igrzysk w Nagano. Turniej olimpijski pierwotnie przeznaczony był dla sportowców amatorskich. Od 1988 mogli uczestniczyć profesjonalni zawodnicy, zaś od 1998 roku liga National Hockey League (NHL) pozwoliła graczom tej ligi uczestniczyć w tym turnieju. Od 1924 do 1988 roku turniej rozgrywany był systemem kołowym, a po zakończeniu serii gier, odbywała się runda finałowa w której również grano systemem kołowym. Medale zostały przyznawane na podstawie punktów zgromadzonych podczas tej rundy. Mecze podczas turnieju rozgrywane są według zasad międzynarodowych, stosowanych podczas turnieju prowadzonych przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie. Zasady te różnią się od zasad obowiązujących w lidze NHL. Podczas turnieju odbywają się kontrole antydopingowe prowadzone przez Światową Agencję Antydopingową dotyczących dopingu wydolnościowego. Od momentu wprowadzenia tych testów w 1972 roku kilku zawodników uzyskało pozytywny wynik wobec zakazanych substancji.
  Turniej hokeja na lodzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 odbywał się praktycznie przez cały czas trwania imprezy (mecze kobiet rozegrano w dniach 13-25 lutego, a mężczyzn – 16-28 lutego). Mecz finałowy turnieju mężczyzn był jednocześnie ostatnim sportowym wydarzeniem przed ceremonią zamknięcia. Spotkania rozgrywano w halach Rogers Arena oraz UBC Winter Sports Centre. Po raz pierwszy w historii spotkania rozgrywane były na lodowiskach o wymiarach stosowanych w NHL. W męskiej rywalizacji udział brało 12 reprezentacji, a kobiecej – 8.
  Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w hokeju na lodzie mężczyzn – kadra Stanów Zjednoczonych w hokeju na lodzie mężczyzn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.845 sek.