• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tim Farron

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Nicholas William Peter "Nick" Clegg (ur. 7 stycznia 1967 w Chalfont St Giles w hrabstwie Buckinghamshire) – brytyjski polityk, deputowany do Izby Gmin, były europoseł. Od 2007 lider Liberalnych Demokratów. Od 12 maja 2010 wicepremier Wielkiej Brytanii.
  Partia Liberalna (ang. Liberal Party) była jedną z dwóch głównych brytyjskich partii politycznych w okresie od połowy XIX wieku do lat dwudziestych XX wieku, obok Partii Konserwatywnej. Następnie, m.in. na skutek rozłamu, który wywołał David Lloyd George, straciła swoją pozycję na rzecz Partii Pracy i funkcjonowała jako mniejsza trzecia partia o wahającej się sile i znaczeniu aż do roku 1988, kiedy połączyła się z Partią Socjaldemokratyczną tworząc nową partię Liberalnych Demokratów.

  Timothy James (Tim) Farron (ur. 27 maja 1970 w Preston) – brytyjski polityk, deputowany do Izby Gmin, od 2015 lider Liberalnych Demokratów.

  Życiorys[]

  Kształcił się w Lostock Hall Community High School oraz w Runshaw College. W wieku 16 lat wstąpił do Partii Liberalnej, współtworzącej dwa lata później ugrupowanie Liberalnych Demokratów. Studiował nauki polityczne na Newcastle University. Był przewodniczącym Newcastle University Union i członkiem zarządu National Union of Students.

  Preston – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), ośrodek administracyjny hrabstwa Lancashire, port nad estuarium rzeki Ribble (Morze Irlandzkie). Populacja miasta wynosi ok. 132 tys. mieszkańców (VI 2008), miasto posiada status city. Siedziba uniwersytetu University of Central Lancashire i dwóch koledżów. Na północny wschód od miasta znajduje się Forest of Bowland.Okręg wyborczy Westmorland and Lonsdale powstał w 1983 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje miasta Kendal, Winderemere i Kirkby Lonsdale w południowej Kumbrii.

  Pracował w szkolnictwie wyższym, m.in. jako menedżer w St Martin's College. Był radnym dystryktu South Ribble i radnym hrabstwa Lancashire. W 1992, 1997 i 2002 bezskutecznie kandydował w różnych okręgach do Izby Gmin. W 2005 po raz pierwszy uzyskał mandat deputowanego do Izby Gmin w okręgu wyborczym Westmorland and Lonsdale. Z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w 2010 i 2015. W 2010 wygrał wybory na honorową funkcję przewodniczącego Liberalnych Demokratów.

  Lancashire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Morzem Irlandzkim i zatoką Morecambe.Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.

  Gdy po słabym wyniku partii w wyborach do parlamentu brytyjskiego w 2015 z funkcji lidera zrezygnował Nick Clegg, Tim Farron zdecydował się ubiegać o tę funkcję. 16 lipca 2015 został nowym liderem swojego ugrupowania, pokonując Normana Lamba.

  Przypisy

  1. Tim Farron (ang.). britannica.com. [dostęp 2016-05-11].
  2. Rosa Prince: Tim Farron: the Christian Lefty on course to be elected Liberal Democrat leader (ang.). telegraph.co.uk, 16 lipca 2015. [dostęp 2016-05-11].
  3. Tim Farron MP – MP for Westmorland and Lonsdale, Party President (ang.). libdems.org.uk. [dostęp 2016-05-11].
  4. Tim Farron MP (ang.). parliament.uk. [dostęp 2016-05-11].
  5. Tim Farron elected as Leader of the Liberal Democrats (ang.). libdems.org.uk, 16 lipca 2015. [dostęp 2016-05-11].
  Liberalni Demokraci (ang. Liberal Democrats, LD, pot. libdems; oficj. Social and Liberal Democrats) – brytyjska socjalliberalna partia polityczna powstała w 1988 r. w wyniku połączenia Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.