• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tim Cook

  Przeczytaj także...
  Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Compaq Computer Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe, założone w lutym 1982 przez Roda Caniona, Jima Harrisa i Billa Murto, produkujące głównie komputery osobiste i laptopy.

  Timothy Donald „Tim” Cook (ur. 1 listopada 1960 w Mobile) – dyrektor generalny Apple Inc.; w firmie od marca 1998. Został mianowany CEO, po rezygnacji Steve’a Jobsa 24 sierpnia 2011.

  Wykształcenie[ | edytuj kod]

  W 1982 roku Cook ukończył naukę na Uniwersytecie Auburn, zdobywając licencjat z inżynierii przemysłowej. Sześć lat później uzyskał stopień magistra menadżera (MBA) w Szkole Biznesowej Foqua na Uniwersytecie Duke’a.

  Rak trzustki (łac. carcinoma pancreatis, ang. pancreatic cancer) – złośliwy nowotwór części zewnątrzwydzielniczej trzustki.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Przed Apple[ | edytuj kod]

  Po zdobyciu licencjatu Cook został zatrudniony przez IBM, gdzie spędził 12 lat, osiągając stanowisko dyrektora na Amerykę Północną. Następnie spędził 6 miesięcy w firmie Compaq na stanowisku wiceprezesa ds. materiałów korporacyjnych. W 1998 został zatrudniony w Apple przez Steve’a Jobsa.

  Master of Business Administration, MBA (pol. Magisterskie Studia Menedżerskie) - stopień akademicki przyznawany po ukończeniu studiów podyplomowych (często wymaga się tu ponadto posiadania określonego doświadczenia zawodowego), najczęściej zaocznych. Studia MBA w Polsce trwają od 1 roku do 2 lat.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Apple[ | edytuj kod]

  W firmie Apple w 2002 roku został mianowany starszym wiceprezesem do spraw operacji światowych. Sytuacja w firmie była jednak bardzo słaba, nie było zbytu na produkty, które aktualnie tworzyło przedsiębiorstwo. Magazyny były zapełnione i występowały konflikty z dostawcami. Do września tego roku Cook’owi udało się znacznie zmniejszyć ilość towaru zalegającego w magazynach, skrócił również czas produkcji komputerów oraz ograniczył ilość dostawców, a także namówił ich do przeniesienia fabryk bliżej firmy. Dzięki tym zasługom Cook w styczniu 2007 roku awansował na stanowisko dyrektora do spraw operacyjnych (COO) w Apple. Od tego momentu odpowiedzialny był za globalną sieć sprzedaży.

  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  CEO[ | edytuj kod]

  Tim Cook trzykrotnie przejmował obowiązki dyrektora generalnego (CEO). Pierwszy raz miało to miejsce w 2004 roku, kiedy Steve Jobs udał się na zwolnienie lekarskie po operacji nowotworu trzustki. Pięć lat później, w 2009 roku, gdy Jobs wracał do zdrowia po przeszczepie wątroby, Cook ponownie objął stanowisko CEO.

  Mobile (wym. moʊˈbiːl) – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Alabama, siedziba administracyjna hrabstwa Mobile. Miasto położone jest nad zatoką Mobile stanowiącej estuarium rzeki Mobile do Zatoki Meksykańskiej. Założone w 1702 roku przez Francuzów, przeniesione na dzisiejsze miejsce w 1711 roku. Do 1723 roku było stolicą francuskiej Luizjany. Jedyny port morski Alabamy. Przemysł stoczniowy, chemiczny. Gej – mężczyzna o orientacji homoseksualnej, czyli taki, który odczuwa romantyczny i seksualny pociąg tylko i wyłącznie do innych mężczyzn, i w oparciu o ten pociąg może budować własną tożsamość oraz zawierać trwałe związki z innymi mężczyznami, a także odczuwać przynależność do społeczności osób odczuwających ten pociąg.

  W styczniu 2011 Jobs ponownie miał poważne problemy zdrowotne, a Cook po raz trzeci przejął jego obowiązki. Zajmował się wówczas podejmowaniem drobnych i bieżących decyzji, wciąż zostawiając te najważniejsze i mające największe znaczenie dla Steve’a Jobsa.

  24 sierpnia 2011 Jobs złożył rezygnację ze stanowiska CEO, wskazując na swojego następcę Tima Cooka.

  Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego.Uniwersytet Duke’a (ang. Duke University) – amerykański uniwersytet niepubliczny w Durham w stanie Karolina Północna, w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata z 2018 umieszczony na 26. miejscu.

  Tim Cook zarobił w 2018 roku, jako CEO Apple, prawie 16 mln dolarów.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  30 października 2014 w artykule opublikowanym na stronie „Bloomberg Businessweek” wyznał, że jest gejem. Podkreślił, że „nie uważa się za aktywistę”, ale ma nadzieję, że jego coming out zainspiruje innych, dodając, że „osobiście zamierza walczyć o równość dla wszystkich ludzi”.

  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.Dyrektor generalny (ang. Chief Executive Officer, CEO) – osoba dysponująca ostateczną władzą wykonawczą w organizacji lub przedsiębiorstwie. Funkcjonalnie odpowiada polskiemu prezesowi zarządu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anders Melin, Tom Metcalf: Tim Cook Hits Billionaire Status With Apple Nearing $2 Trillion (ang.). Bloomberg, 10 sierpnia 2020.
  2. Tim Cook zarobił w 2018 r. prawie 16 mln dolarów, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-01-11] (pol.).
  3. Tim Cook: Tim Cook Speaks Up (ang.). businessweek.com, 30 października 2014. [dostęp 2014-10-30].
  4. Tim Cook: Jestem dumny z bycia gejem. wp.pl, 30 października 2014. [dostęp 2014-10-30].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Notka biograficzna Tima Cooka na stronach Apple
 • Notatka biograficzna na portalu Biography.com
 • Sylwetka postaci: Tim Cook – Tabletowo.pl
 • Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Steven Paul Jobs (ur. 24 lutego 1955 w San Francisco, zm. 5 października 2011 w Palo Alto) – współzałożyciel (wspólnie ze Steve’em Wozniakiem), prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.