• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tight end

  Przeczytaj także...
  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Offensive tackle (OT) (T) - pozycja zawodnika formacji ataku w futbolu amerykańskim i kanadyjskiego. Zawodnik ten należy do offensive line.
  Wide receiver (WR) (skrzydłowy) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku a jego zadaniem jest odbiór piłki podawanej przez rozgrywającego i jak najdalszy bieg z nią. Najczęściej skrzydłowy biegnie w wyznaczonym w zagrywce kierunku i w odpowiednim momencie odwraca się lub wyciąga ręce i łapie piłkę. Z tego powodu bywają najczęściej jednymi z najszybszych i najzwinniejszych zawodników w drużynie.
  Football-Formation-TE.svg

  Tight end (TE) (silny skrzydłowy, końcowy) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku.

  Quarterback (QB; rozgrywający) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, a jego zadaniem jest rozegranie piłki.

  Tight end jest to połączenie zawodnika z formacji offensive line, a także skrzydłowego, gdyż gracz ten może zarówno blokować zawodników drużyny broniącej jak i odbierać podania od rozgrywającego. Gracz ten ustawiony jest najczęściej obok tackle. W zależności od zagrania musi on zatrzymać atakującego obrońcę, albo pełnić rolę dodatkowego skrzydłowego. Ze względu na swoje warunki, zawodnikowi takiemu łatwiej uwolnić się od kryjącego go obrońcy, ale nie jest on tak szybki jak typowy skrzydłowy, dlatego najczęściej otrzymuje on podania od rozgrywającego na odległość kilkunastu jardów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.643 sek.