Tifariti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tifariti, także Tifarita (arab. تيفاريتي) – miasto i oaza w Saharze Zachodniej na obszarze kontrolowanym przez ruch Polisario. Liczy ok. 3000 mieszkańców i stanowi de facto stolicę tego nieuznawanego państwa.

Al-Ujun (arab. العيون) - nieoficjalna stolica Sahary Zachodniej, dawnej kolonii hiszpańskiej, obecnie pod kontrolą marokańską. Ludność: 194 668 (2009).Neolit (gr. néos „nowy” i líthos „kamień”), młodsza epoka kamienia, epoka kamienia gładzonego – ostatni okres epoki kamienia (poprzedzający epokę brązu). Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt oraz stałe osady. Proces ten nazwano „rewolucją neolityczną”. W neolicie rozwijały się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów.

Rząd Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej, urzędujący na uchodźstwie w Tinduf w Algierii, od 2011 rezyduje w mieście i ma je za tymczasową stolicę (jako że główne miasto Sahary Zachodniej Al-Ujun znajduje się pod kontrolą marokańską). Wcześniej za stolicę uznawano Al-Bir al-Hilw (Bir Lehlou). Zabudowa w tym miejscu sięga czasów neolitu. Miasto było też areną walk podczas wojen z Marokiem o niepodległość Sahary Zachodniej.

Algieria (arab. الجزائر, trl. Al-Jazā’ir, trb. Al-Dżaza’ir), Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna (arab. الجمهورية الجزائرية الديمقراطية الشعبية, trl. Al-Jumhūriyyah al-Jazā’iriyyah ad-Dīmuqrāţiyyah ash-Sha‘biyyah, trb. Al-Dżumhurijja al-Dżaza’irijja ad-Dimukratijja asz-Szabijja, tamazight ⴷⵣⴰⵢⴻⵔ) – 10. co do wielkości państwo świata (największe w Afryce), położone w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym, członek Unii Afrykańskiej. Znaczną część obszaru Algierii zajmują wchodzące w skład Sahary pustynie oraz półpustynie. Front Polisario (hiszp. Frente POLISARIO = Frente Popular para la Liberación de Saguia el Hamra y Río de Oro, arab. الجبهة الشعبية لتحرير الساقية الحمراء ووادي الذهب = Al-Dżabha asz-Szabija li-tahrir as-Sakija al-Hamra wa-Wadi az-Zahab, pol. Ludowy Front Wyzwolenia Sakiji al-Hamry i Río de Oro) – wojskowa i polityczna organizacja w Saharze Zachodniej.

W mieście znajdują się szpitale, parlament, budynki administracyjne, szkoły, meczet, a od 2013 także pierwszy w Saharze Zachodniej uniwersytet.

Przypisy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
Tinduf (arab.: تيندوف, fr. Tindouf) – miasto w Algierii, stolica prowincji Tinduf; ok. 58 tys. mieszkańców (2012). W pobliżu znajduje się kilka algierskich baz wojskowych oraz obozy dla uchodźców z Sahary Zachodniej (zob. Sahrawi). W jednym z nich działa front Polisario, walczący o niezależność Sahary Zachodniej od Maroka.
Maroko, Królestwo Marokańskie (arab. المملكة المغربية Al-Mamlaka al-Maghribijja, berb. ⵜⴰⴳⵍⴷⵉⵜ ⵏ ⵍⵎⵖⵔⵉⴱ Tagldit N Lmaġrib) – państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią (na wschodzie), Saharą Zachodnią (na południu) i hiszpańskimi eksklawami w Afryce: Ceutą i Melillą (na północy). Należy do państw Maghrebu.

Reklama