• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tiergarten - dzielnica Berlina

  Przeczytaj także...
  Linia U55 metra berlińskiego, w skrócie U55 - linia metra berlińskiego. Docelowo linia będzie mieć 8 stacji. Trzy pierwsze stacje na trasie o długości 1,8 km (Hauptbahnhof, Bundestag, Brandenburger Tor), zostały otwarte 8 sierpnia 2009. Jest to obecnie jedna z najkrótszych linii metra na świecieBerlin Tiergarten – przystanek kolejowy w Berlinie, w Niemczech. Znajduje się tu 1 peron. Przystanek powstał w 1885 roku. Przebudowany został w 1936 roku i ponownie w latach 1994-96.
  Linia U1 metra berlińskiego, w skrócie U1 - linia metra berlińskiego. Linia ma długość 8,8 km i 13 stacji. Jest najstarszą linią metra w Niemczech.

  Tiergarten, Berlin-Tiergarten – dzielnica (Ortsteil) Berlina w okręgu administracyjnym Mitte. Od 1 stycznia 1861 w granicach miasta. Nazwa okręgu pochodzi od zajmującego znaczną jej część parku Großer Tiergarten.

  W dzielnicy znajduje się ponad 30 ambasad i dwa konsulaty.

  Transport[ | edytuj kod]

  Stacja kolejowa w dzielnicy to Berlin Tiergarten.

  Linia U2 berlińskiego metra obsługuje obecnie 29 przystanków i ma długość 20,7 kilometrów. Rozpoczyna się w położonym na północnym wschodzie Berlina okręgu administracyjnym Pankow, biegnie przez wschodnie centrum i Alexanderplatz, następnie przechodzi pod placem Poczdamskim w kierunku zachodniego centrum (Wittenbergplatz, Bahnhof Zoo) oraz pod stadionem olimpijskim, kończąc bieg na stacji Ruhleben. Razem z liniami U1, U3 i U4 należy do otwartej w 1914 części sieci berlińskiego metra, która określana jest jako sieć małoprofilowa.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przez dzielnicę przebiega linia metra U1 ze stacją Kurfürstenstraße, linia metra U2 ze stacją Mendelssohn-Bartholdy-Park, linia metra U55 ze stacją Bundestag.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Amt für Statistik Berlin-Brandenburg, Poczdam
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kurfürstenstraße - stacja metra w Berlinie, w dzielnicy Tiergarten, w okręgu administracyjnym Mitte, na linii U1. Stacja została otwarta w 1902.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Mitte – pierwszy okręg administracyjny (Bezirk) Berlina. Liczy ponad 330 000 mieszkańców. Powstał w 2001 z połączenia dwóch okręgów administracyjnych Berlina Zachodniego: Tiergarten i Wedding oraz jednego okręgu administracyjnego Berlina Wschodniego - Mitte. Siedziba administracji okręgu znajduje się w ratuszu Tiergarten.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.