• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tiamat - zespół muzyczny  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Skeleton Skeletron – album szwedzkiej grupy muzycznej Tiamat, wydany został w 1999 roku nakładem wytwórni muzycznej Century Media Records. Nagrania zostały zarejestrowane w Woodhouse Studios w Dortmundzie. Dodatkowe partie nagrano w Studio Wildhoney i Element Studios. Wydawnictwo dotarło do 56. miejsca szwedzkiej listy sprzedaży Sverigetopplistan. Z kolei w Niemczech płyta uplasowała się na 19. miejscu listy Media Control Charts. W ramach promocji do utworu "Brighter Than The Sun" został zrealizowany teledysk.Desdemona – polska grupa muzyczna, która powstała 1996 roku w Polkowicach, wykonująca gothic metal, z wpływami muzyki elektronicznej i industrialu. W listopadzie 2000 roku nakładem wytwórni muzycznej Morbid Noizz Production ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany Stagnacja, tego samego roku z grupy odeszła wokalistka Joanna Radłowska, którą zastąpiła Agata Pawłowicz. Debiutancki album grupy w 2001 roku ukazał się również w Japonii nakładem Black Wings Records.
  Historia[]
  Anders Iwers, 2014

  Grupa powstała 1988 w miejscowości Täby. Do 1989 roku zespół występował pod nazwą Treblinka, tego samego roku do zespołu dołączył gitarzysta Johan Edlund, jego późniejszy lider. Pod nazwą Treblinka ukazały się trzy wydawnictwa zatytułowane Crawling in Vomits (1988), The Sign of the Pentagram (1989) oraz Severe Abomination (1989). W 1990 roku ukazał się singel Tiamat pt. A Winter Shadow promujący debiutancki album grupy zatytułowany Sumerian Cry, który ukazał się 7 czerwca nakładem wytwórni muzycznej CMFT Productions. W 1991 roku ukazał się 5 way split – album pt. In the eyes of death. Znalazły się na nim utwory Tiamatu wraz z utworami grup Unleashed, Asphyx, Loudblast i Grave. 1 września tego samego roku ukazał się drugi album grupy pt. The Astral Sleep. 1 września 1993 roku ukazał się trzeci album studyjny zespołu pt. Clouds.

  Within Temptation – holenderski zespół grający metal symfoniczny, istniejący od 1996 roku. Wczesne płyty zespołu można zaliczyć do gothic metalu (na Enter także z elementami doom metalu), a ostatnie do metalu symfonicznego.Waldemar Sorychta (ur. 1967 w Zabrzu) – polski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny. W latach 80. XX w. wyemigrował z Chorzowa wraz z rodziną do Niemiec. Działalność artystyczną rozpoczął w 1986 w dortmundzkim zespole thrash-metalowym Despair, w którym grał na gitarze oraz produkował nagrania. W tym samym czasie pracował jako producent również poza Despair. Wśród pierwszych płyt wyprodukowanych przez Sorychtę znalazły się: debiut szwedzkiej formacji Unleashed pt. Where No Life Dwells (1991) oraz drugi album Tiamat – The Astral Sleep (1992).

  5 kwietnia 1994 roku ukazał się pierwszy album koncertowy zatytułowany The Sleeping Beauty - Live in Israel. 1 września również w 1994 roku ukazał się czwarty album pt. Wildhoney. Rok później ukazała się pierwsza kompilacja nagrań zespołu pt. The Musical History of Tiamat. 22 kwietnia 1997 roku ukazał się piąty album grupy pt. A Deeper Kind of Slumber promowany singlem pt. Cold Seed. W 1999 roku ukazał się singel pt. Brighter Than The Sun promujący szósty album Tiamat pt. Skeleton Skeletron, który ukazał się 11 sierpnia. Wydawnictwo zostało nagrane w trzech duńskich studiach Puk, Medley i Sun Studio w Kopenhadze, we współpracy z producentem Larsem Nissenem. Tego samego roku ukazał się pierwszy minialbum grupy pt. For Her Pleasure.

  Sumerian Cry – album szwedzkiej grupy muzycznej Tiamat, wydany został 7 czerwca 1990 roku nakładem CMFT Productions. Nagrania zostały zarejestrowane w Sunlight Studio w Szwecji w październiku 1989 roku.Pain – szwedzki zespół wykonujący industrial metal. Zespół powstał w 1997 roku jako autorski projekt Petera Tägtgrena – gitarzysty i wokalisty Hypocrisy. Tägtgren jest jedynym stałym członkiem zespołu.

  13 lutego 2002 roku ukazał się siódmy album grupy pt. Judas Christ. Wydawnictwo było promowane singlem pt. Vote For Love. Album został nagrany w duńskim Pukstudio we współpracy z producentem muzycznym Larsem Nissenem. Na limitowanej edycji albumu ukazał się ponadto teledysk do utworu "Vote For Love" oraz wersje demo utworów "Sixshooter" i "However You Look At It You Lose". 14 marca 2002 roku grupa wystąpiła w ramach fesitwalu Metalmania w katowickim Spodku. W 2003 roku ukazał się singel pt. Cain promujący ósmy album grupy pt. Prey, który ukazał się 27 października. Wydawnictwo zostało zmiksowane i zmasterowane w helsińskich Finnvox Studios. Ponadto do utworu "Cain" został zrealizowany teledysk w reżyserii Patrica Ullaeusa, pracownika Revolver Film Company, który współpracował również z takimi grupami jak Dimmu Borgir, Within Temptation i Passenger. W 2004 roku grupa wystąpiła na festiwalu Metalmania w Katowicach. Edlund o występach w Polsce:

  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Unleashed – szwedzka grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1989 roku w Kungsängen z inicjatywy Johnny’ego Hedlunda (znanego z występów w grupie muzycznej Nihilist) oraz Roberta Sennebäcka (ex Dismember). Zespół do 2008 roku nagrał dziewięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Wacken Open Air, Unholy Fest, Metalmania, Party San czy Neurotic Deathfest.

  Album był promowany również podczas dwutygodniowej trasy koncertowej w Europie, którą zespół odbył wraz z Theatre of Tragedy, Sirenia i Pain. W styczniu 2005 roku grupa wystąpiła trzykrotnie podczas koncertów we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Występ Tiamat poprzedziły grupy Pain, Desdemona i Sacriversum.

  W 2006 roku nakładem Metal Mind Productions ukazało się pierwsze wydawnictwo DVD grupy pt. The Church of Tiamat. Na wydawnictwo ukazał się m.in. koncert sfilmowany w styczniu 2005 w krakowskim studiu TVP na Krzemionkach, teledyski oraz materiały archiwalne. W 2007 roku ukazała się druga kompilacja grupy pt. Commandments. Było to ostatnie wydawnictwo, które ukazało się nakładem Century Media Records.

  Wildhoney – album szwedzkiej grupy muzycznej Tiamat, wydany został 1 września 1994 nakładem Century Media Records. Płyta dotarła do 29. miejsca niemieckiej listy sprzedaży Media Control Charts. Nagrania zostały zarejestrowane w Woodhouse Studios Dortmundzie w Niemczech w lipcu 1994 roku. Grupa w trakcie nagrań współpracowała z producentem muzycznym Waldemarem Sorychtą, który był także współkompozytorem kilku utworów. W ramach promocji do utworów "Whatever That Hurts" i "Visionaire" zostały zrealizowane teledyski.The Astral Sleep – album szwedzkiej grupy muzycznej Tiamat, wydany został 1 kwietnia 1991 roku nakładem Century Media Records. Nagrania zostały zarejestrowane w Woodhouse Studio w Dortmundzie we współpracy z producentem muzycznym Waldemarem Sorychtą. Płyta został zadedykowana pamięci Signe Thullberga i Björna Sönnera.

  18 kwietnia 2008 roku nakładem Nuclear Blast Records ukazał się dziewiąty album grupy pt. Amanethes. Wydawnictwo zostało poprzedzone singlem pt. The Temple of the Crescent Moon. Nagrania Amanethes odbyły się w greckim studiu Mansion, a także Cue oraz szwedzkim Studio Mega. Album został zmiksowany przez Siggi Bemma w należącym do Waldemara Sorychty Studio Woodhouse w miejscowości Hagen. 18 sierpnia tego samego roku ukazał się box pt. The Ark of the Covenant - The Complete Century Media Years zawierający kompilację nagrań zespołu. Wydawnictwo ukazało się w limitowanym do 3000 egzemplarzy nakładzie. Również w 2008 roku do zespołu dołączył sesyjny gitarzysta Johan Niemannm, który zastąpił Thomasa Wyresona. 13 lutego 2009 roku grupa wystąpiła w ramach trasy koncertowej Hellhound Tour Festival. Koncert grupy poprzedziły występy The 69 Eyes i Ava Inferi.

  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.

  Muzycy[]

  Roger Öjersson, 2014

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.
  Clouds – album szwedzkiej grupy muzycznej Tiamat, wydany został w 1992 roku nakładem Century Media Records. Nagrania zostały zarejestrowane w Woodhouse Studio w Dortmundzie w Niemczech we współpracy z producentem muzycznym Waldemarem Sorychtą. W ramach promocji do utworu "The Sleeping Beauty" został zrealizowany teledysk.
  Grave - szwedzka grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa powstała w 1988 roku w szwedzkiej miejscowości Visby. Do 2008 roku grupa wydała osiem albumów studyjnych pozytywnie oceniach zarówno przez fanów jak i krytyków muzycznych. Wielokrotnie koncertowała w Polsce, m.in. podczas festiwalu Metalmania w Katowicach.
  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.099 sek.