• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tiago Monteiro

  Przeczytaj także...
  Sezon 2012 w World Touring Car Championship – dziewiąta edycja serii wyścigowej World Touring Car Championship. Sezon rozpoczął się 11 marca na Monzy, a zakończył się 18 listopada na torze ulicznym w Makau, po rozegraniu 12 rund składających się z 24 wyścigów. Od tego sezonu pięciu najszybszych kierowców w kwalifikacjach otrzymuje punkty według klucza 5-4-3-2-1. Po sześciu latach przerwy do rywalizacji powrócił Ford, wycofało się natomiast Volvo mimo zapowiedzi z września 2010 o wystawieniu w sezonie 2012 dwóch samochodów. Tytuł mistrzowski wśród kierowców zdobył po raz pierwszy Robert Huff, natomiast wśród producentów mistrzostwo trzeci raz z rzędu, już podczas weekendu w Japonii, przypadło Chevroletowi. Mistrzostwo kierowców niezależnych zdobył Norbert Michelisz, a mistrzostwo zespołów niezależnych Lukoil Racing Team.Formuła 3000 (w skrócie F3000) – seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych o otwartym nadwoziu, istniejąca w latach 1985-2004.
  Sezon 2013 w World Touring Car Championship – dziesiąta edycja serii wyścigowej World Touring Car Championship. Sezon rozpoczął się 24 marca na Monzy, a zakończy się 17 listopada na torze ulicznym w Makau, po rozegraniu 12 rund składających się z 24 wyścigów. Po zakończeniu sezonu 2012 Chevrolet wycofał się z mistrzostw, jednak RML Group pod którego szyldem amerykańska marka prowadziła swój program pozostał w serii jako zespół prywatny. Do rywalizacji na pełny sezon dołączyły natomiast Honda i Łada. Tytuł mistrzowski wśród kierowców już podczas Wyścigu Japonii wywalczył po raz czwarty Yvan Muller, natomiast mistrzostwo wśród producentów rundę wcześniej przypadło Hondzie.
  Tiago Monteiro w serii WTCC (2012)

  Tiago Vagaroso da Costa Monteiro (ur. 24 lipca 1976 w Porto) – portugalski kierowca wyścigowy, reprezentował barwy zespołów Jordan Grand Prix i MF1 Racing w Formule 1. Obecnie jest kierowcą zespołu Castrol Honda World Touring Car Team w serii World Touring Car Championship.

  Compagnie Générale des Établissements Michelin – największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon. Jego siedziba znajduje się w Clermont-Ferrand (Puy-de-Dôme) we Francji. Michelin znany jest również z wydawanych przez siebie map i przewodników („Guide Michelin”) dla turystów zmotoryzowanych.Sezon 2005 Formuły 1 był 56 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Michaela Schumachera z 1994 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1997 roku startując we francuskim Pucharze Porsche Carrera odniósł kilka zwycięstw i zdobył tytuł mistrza w klasie B. Od 1998 do 2001 roku startował we francuskiej Formule 3 w zespole ASM Formule 3, zaliczając jednocześnie pojedyncze starty w innych seriach F3. W 2000 i 2001 roku został wicemistrzem francuskiej Formuły 3.

  World Series by Renault (dawniej World Series by Nissan) – formuła wyścigowa organizowana od 1998 r. W ramach serii organizowane są wyścigi m.in Formuły Renault 3.5 i Europejskiego Pucharu Formuły Renault 2.0 Sezon 2013.Honda Motor Co. (jap. 本田技研工業株式会社 – Honda Giken Kōgyō Kabushiki Kaisha) – japońska, międzynarodowa korporacja produkująca samochody, motocykle, skutery, samoloty, silniki oraz różnego rodzaju maszyny do celów budowlanych, rolniczych i innych. Obecnie jest największym producentem silników na świecie. Produkuje ich ponad 25 milionów rocznie. Zakłady produkcyjne umieszczono w ponad 30 różnych krajach. Główna siedziba znajduje się w Tokio. Natomiast siedziba Honda Motor Europe Ltd. znajduje się w Slough (Wielka Brytania).

  W 2002 roku wystartował w międzynarodowej Formule 3000 w której zajął 13. miejsce. W następnym sezonie przeniósł się do amerykańskiej serii Champ Car, gdzie w barwach zespołu Fittipaldi-Dingman Racing zajął 15. miejsce na koniec sezonu.

  W sezonie 2004 wystartował w serii World Series by Nissan zdobywając tytuł wicemistrzowski. Jednocześnie pełnił rolę kierowcy testowego w zespole Formuły 1 – Minardi.

  W sezonie 2005 zadebiutował w F1 w zespole Jordan i pobił rekord kolejnych ukończonych wyścigów przez debiutanta. Zdołał także stanąć na podium podczas kontrowersyjnego Grand Prix Stanów Zjednoczonych, po wycofaniu się zespołów korzystających z opon Michelin. W sezonie 2006 pozostał w tym samym zespole, jednak występował on już pod nazwą MF1 Racing.

  Porto (wym. [ˈpoɾtu]) – miasto położone w północnej części Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, u ujścia rzeki Duero (port. Douro). Druga co do wielkości metropolia w państwie, po Lizbonie. W gminie (município) Porto mieszkało (2011 r.) 237 584 mieszkańców, zespół miejski (cidade) zamieszkiwało w 2014 roku 1 496 000 mieszkańców, natomiast w całej metropolii (Área Metropolitana do Porto) mieszka 1 762 524 mieszkańców. World Touring Car Championship (WTCC) – ogólnoświatowe wyścigowe mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w 1987 i corocznie od 2005. Zastąpiły one serię European Touring Car Championship rozgrywaną w latach 1963-1988 i 2000-2004. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie 10-12 rund złożonych z dwóch wyścigów każda na różnych torach wyścigowych. Obecnie seria ta uznawana jest za drugą (po Formule 1) co do ważności światową serię wyścigową organizowaną przez FIA.

  W grudniu 2006 roku, zespół Spyker, który powstał z przekształcenia MF1 Racing ogłosił, że w sezonie 2007 ich kierowcą będzie Adrian Sutil zamiast Portugalczyka. W tej sytuacji Monteiro przeniósł się do serii WTCC w której występuje w zespole SEAT Sport.

  Przez trzy lata startów w zespole Seata odniósł dwa zwycięstwa, a najlepszy wynik w klasyfikacji generalnej zanotował w 2009 kiedy zakończył sezon na dziewiątej pozycji. W sezonie 2010 Seat wycofał swój zespół fabryczny z WTCC, a Monteiro dołączył do zespołu Sunred Engineering. W dwóch latach startów z hiszpańską ekipą odniósł dwa zwycięstwa. Został sklasyfikowany odpowiednio na piątej i szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej.

  Minardi – włoski zespół wyścigowy założony przez Giancarlo Minardiego w 1979. Team zadebiutował w Formule 1 w sezonie 1985. Przez 20 lat startów (do końca sezonu 2005) uczestniczył w 340 wyścigach Grand Prix. Zespół nigdy nie wywalczył miejsca na podium. W 2005 roku ówczesny właściciel, Australijczyk Paul Stoddart, sprzedał Minardi koncernowi Red Bull, w wyniku czego został on przekształcony w zespół Scuderia Toro Rosso.Formuła 3 (znana również pod skrótem F3) – klasa wyścigów samochodowych przeprowadzanych w różnych cyklach w Europie, Australii, Ameryce Południowej i Azji. Jest to jednocześnie określenie biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Wielu kierowców prestiżowych wyścigów Formuły 1 ma za sobą etap w Formule 3. Udział w wyścigach Formuły 3 jest stosunkowo drogi (miejsce w brytyjskiej F3 kosztuje obecnie około 400,000 funtów szterlingów za udział w rocznym cyklu wyścigów, w Azji cena wynosi około 80,000 funtów). Z tego powodu w wyścigach Formuły 3 biorą udział głównie początkujący zawodowcy, a nie amatorzy. Sukces w F3 może zaowocować dla kierowcy udziałem w wyścigach wyższej klasy, takich jak Seria GP2, Formuła Renault 3.5 lub nawet wyścigów testowych Formuły 1.

  W 2012 roku Portugalczyk rozpoczął starty w fabrycznym zespole Hondy, dla której pierwsze zwycięstwo odniósł w sezonie 2013. Z dorobkiem 164 punktów został wówczas sklasyfikowany na ósmym miejscu w końcowej klasyfikacji kierowców, a japoński konstruktor świętował tytuł mistrzowski. W sezonie Monteiro nie wygrywał wyścigów, jednak regularnie zdobywał punkty i czterokrotnie stanął na podium. Sezon ukończył na piątym miejscu.

  Spyker (Spyker F1 Team, Etihad Aldar Spyker F1 Team) – holenderski konstruktor i zespół wyścigowy powstały na bazie dawnego rosyjskiego zespołu MF1 Racing. Fabryczny team firmy Spyker Cars startował w Formule 1 w sezonie 2007 zdobywając jeden punkt za ósme miejsce w Grand Prix Japonii, kończąc sezon na 10. pozycji w klasyfikacji konstruktorów. W krótkiej historii zespołu, reprezentowało go czterech kierowców: Adrian Sutil jeżdżący dla Spykera cały sezon, a także Christijan Albers, który startował do Grand Prix Wielkiej Brytanii, Markus Winkelhock startujący w Grand Prix Europy i Sakon Yamamoto prowadzący samochód Spykera od Grand Prix Węgier do końca sezonu. Samochodem holenderskiego konstruktora był Spyker F8-VII, zmodernizowany przed Grand Prix Włoch do wersji B. Zmagający się z problemami finansowymi zespół, jeszcze w trakcie trwania sezonu, sprzedano konsorcjum hinduskiego biznesmena Vijaya Mallyi i przekształcono go w Force India F1 Team.MF1 Racing – rosyjski zespół wyścigowy, utworzony w 2004 roku przez Alexa Shnaidera. Po wykupieniu teamu Jordan Grand Prix, zespół brał udział w mistrzostwach świata Formuły 1 w sezonie 2006, nie zdobywając żadnego punktu. Po Grand Prix Włoch 2006 zespół sprzedano holenderskiej firmie Spyker Cars, która stała się sponsorem tytularnym teamu. Po zakończeniu sezonu, MF1 Racing został przemianowany na Etihad Aldar Spyker F1 Team i pod nową nazwą występował w mistrzostwach w sezonie 2007.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  Podsumowanie startów[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tiago Monteiro
 • Tiago Monteiro (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  ART Grand Prix (dawniej Lotus ART, Lotus GP) – francuski zespół wyścigowy startujący w wyścigach samochodów jednomiejscowych w Europie. Został utworzony w roku 2005. Obecnie zespół startuje w serii GP2, serii GP3, Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0, FFSA GT Championship, i Blancpain Endurance Series. W przeszłości zespół pojawiał się na starcie Formuły 3 Euroseries i azjatyckiej serii GP2.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
  Champ Car – nazwa odnosząca się do serii wyścigowej samochodów tzw. open wheel (konstrukcja nadwozia pozbawiona błotników karoserii) w Stanach Zjednoczonych.
  JAS Motorsport – włoski zespół wyścigowy założony w 1995 roku. Od 1998 roku zespół jest oficjalnym partnerem koncernu Honda w wyścigach samochodowych i obsługuje zespół Hondy w European Touring Car Championship/World Touring Car Championship. Poza tym zespół pojawia/ł się także w stawce European Supertouring Championship, German Touring Championship, British Touring Car Championship, Blancpain Endurance Series, Intercontinental Rally Challenge, Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Rajdowych Mistrzostw Europy. Siedziba zespołu znajduje się we włoskiej miejscowości Arluno.
  Sezon 2006 Formuły 1 był 57 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso, a tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.