• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ti West

  Przeczytaj także...
  Dom diabła (tytuł oryg. The House of the Devil) − amerykański film grozy z 2009 roku, napisany, wyreżyserowany i zmontowany przez Ti Westa, z Jocelin Donahue obsadzoną w roli głównej. Donahue na ekranie towarzyszą aktorzy znani z ról w horrorach: Mary Woronov, Dee Wallace i Tom Noonan. Fabuła filmu skupia się na losach głównej bohaterki, Samanthy, która skuszona ofertą wysokiego wynagrodzenia postanowiła podjąć się opieki nad dziećmi żyjącej z dala od miasta rodziny. Dziewczyna nie wie, że wpadła w pułapkę zastawioną przez kult wyznawców satanizmu. Dom diabła odnosi się do satanistycznej paniki, jaka w dobie lat 70. i 80. wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi. Film pełen jest nawiązań do kina grozy tej ery, rekonstruuje też charakter owych produkcji, stylizowany przez Westa na obraz z nurtu grindhouse. Krytycy pozytywnie ocenili projekt, jako jego zalety wymieniając silny suspens oraz stylową formę. Dom diabła minął się z kolei z sukcesem komercyjnym, inkasując w sumie niewiele ponad sto jeden tysięcy dolarów.VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.
  The Innkeepers − amerykański film grozy z 2011 roku, napisany, wyreżyserowany, wyprodukowany i zmontowany przez Ti Westa, z Sarą Paxton i Kelly McGillis obsadzonymi w rolach głównych. Premiera filmu odbyła się w marcu 2011 podczas South by Southwest Film Festival.

  Ti West (ur. 5 października 1980 w Wilmington) − amerykański reżyser i scenarzysta, twórca horrorów. Wśród popularnych tytułów autorstwa Westa znajdują się Dom diabła (2009) oraz Śmiertelna gorączka 2 (2009). Reżyserii Domu diabła przyniosła mu nominacje do kluczowych nagród podczas Chicago International Film Festival i Puchon International Fantastic Film Festival.

  Scream – amerykański serial telewizyjny (dramat, horror) wyprodukowany przez MTV Production Development oraz Dimension TV. Serial jest oparty na serii filmów Krzyk (film 1996) Wesa Cravena. Premierowy odcinek zostanie wyemitowany 30 czerwca 2015 rokuŚmiertelna gorączka (ang. Cabin Fever) – amerykański horror filmowy z 2002 roku, wyreżyserowany przez Eliego Rotha. Światowa premiera filmu miała miejsce 14 września 2002 roku podczas Festiwalu Filmowego w Toronto. W polskich kinach Śmiertelna gorączka pojawiła się 30 lipca 2004 r. Film zdobył m.in. dwie nominacje do nagrody Saturna, został też nagrodzony na Catalonian International Film Festival (Sitges). Powstał sequel filmu: Cabin Fever 2: Spring Fever.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Uczęszczał do nowojorskiej szkoły artystycznej School of Visual Arts (SVA). W lipcu 2001 roku jego studencka etiuda The Wicked została zaprezentowana widzom New York International Independent Film and Video Festival. Podczas gali West został uhonorowany nagrodą dla twórcy najlepszego filmu krótkometrażowego. Pierwszy film fabularny reżysera, horror The Roost, wyświetlany był na licznych festiwalach w 2005, a rok później trafił do dystrybucji kinowej i video. W ciągu kolejnych lat powstały następne filmy Westa, w tym Trigger Man (2007), Dom diabła (2009). The Innkeepers (2011) i Śmiertelna gorączka 2 (2009). Ostatni z tytułów stanowił sequel popularnego horroru Eli Rotha z 2002 roku. West zrzekł się autorstwa filmu, uznając, że producenci przemontowali go, dostosowując do własnej wizji.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Eli Raphael Roth (ur. 18 kwietnia 1972 roku w Newton, w stanie Massachusetts) – amerykański scenarzysta, reżyser, aktor i producent filmowy żydowskiego pochodzenia. Jego najbardziej znane filmy to Śmiertelna gorączka (2002), Hostel (2006), Hostel 2, Bękarty wojny (2009). W 2007 roku wyreżyserował fikcyjny trailer do filmu Grindhouse o nazwie Thanksgiving.

  Na antologię grozy V/H/S (2012), powstałą jako efekt współpracy dziewięciu reżyserów, złożył się jego segment Second Honeymoon. West napisał i nakręcił też etiudę M is for Miscarriage, która stała się częścią horroru The ABCs of Death (2012). Kolejny film reżysera, The Sacrament, miał premierę w 2013 roku. Projekt wyróżniono licznymi laurami, w tym nominacją do nagrody Venice Horizons podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. W latach 2015−2016 reżyserował wybrane odcinki seriali grozy Scream, South of Hell oraz Miasteczko Wayward Pines.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ti West w bazie IMDb (ang.)
 • Ti West w bazie Filmweb
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. "Ti West − Award − IMDb". imdb.com. (ang.) [dostęp 2013-12-12]
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  The Roost − niezależny amerykański film grozy z 2005 roku, napisany, wyreżyserowany i zmontowany przez Ti Westa. Jest to pierwszy pełnometrażowy projekt Westa. Obraz prezentowano podczas festiwali filmowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Argentynie, Belgii, Holandii i we Włoszech.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Śmiertelna gorączka 2 (tytuł oryg. Cabin Fever 2: Spring Fever) − amerykański film fabularny z 2009 roku, napisany przez Joshuę Malkina oraz wyreżyserowany przez Ti Westa. Sequel horroru Śmiertelna gorączka w reżyserii Eli Roth a z 2002. W rolach głównych wystąpili Noah Segan, Alexi Wasser i Giuseppe Andrews, rolę z prequelu powtórzył Rider Strong (występ cameo). Premiera obrazu nastąpiła 21 sierpnia 2009 podczas Fantasy Filmfest w Niemczech. W 2014 roku wydano prequel filmu, zatytułowany Cabin Fever: Patient Zero.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.