• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thurn und Taxis

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Tytuł przyznawany przez władcę danego państwa, łączył się z nadaniem ziemi lub przywilejów dla obdarowanego na zasadzie dziedziczenia (primogenituralnie, secundogenituralnie lub dla wszystkich potomków), lub bez prawa dziedziczenia (szlachectwo osobiste), jako wyraz wdzięczności za działalność na rzecz państwa lub samego panującego.
  Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).
  Herb książęcej rodziny von Thurn und Taxis

  Thurn und Taxisniemiecka rodzina książęca, która w XVI wieku odegrała kluczową rolę w kształtowaniu się europejskiej poczty oraz zasłynęła jako właściciele browarów i licznych zamków. Dzięki sprawowaniu urzędu generalnego pocztmistrza w Rzeszy Niemieckiej i Niderlandach Hiszpańskich zdobyli i ugruntowali bogactwo swojego rodu. W XIX wieku należeli do największych posiadaczy ziemskich na ziemiach niemieckich. Swój stan posiadania rozszerzyli przez banki, browary i przedsiębiorstwa handlowe.

  Bergamo – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Bergamo. Dawna nazwa miejscowości to Bergomum.Niderlandy Hiszpańskie (Południowe Niderlandy nid. Zuidelijke Nederlanden, hisz. Países Bajos del Sur, fr. Pays-Bas méridionaux) – potoczna nazwa holenderskich i belgijskich posiadłości Hiszpanii w latach 1556-1581; od abdykacji cesarza Karola V Habsburga do momentu rewolty w Holandii, gdzie powstała wówczas niepodległa holenderska Republika Zjednoczonych Prowincji. Pozostałe przy Hiszpanii i zamieszkane przez katolików tereny belgijskie zwano odtąd Niderlandami Południowymi.

  W XIII wieku lombardzka rodzina de la Torre (torre po włosku znaczy wieża) rezydowała w Bergamo. Wieża (niem. Turm) w rodzinnym herbie stała się Thurn, a borsuk (wł. tasso, niem. Dachs) przekształcił się w Taxis.

  Rodzina Thurn und Taxis posiada następujące tytuły arystokratyczne:

 • Książę (duque) von Thurn und Taxis w hiszpańskich Niderlandach (1681),
 • Książę (fürst) von Thurn und Taxis w Świętym Cesarstwie Rzymskim (1695),
 • Książę (herzog) von Krotoszyn (1819) w Prusach,
 • Książę (herzog) von Wörth und Donaustauf (1899) w Bawarii.
 • 49 idzie pod młotek (ang. The Crying of Lot 49) – jedna z najważniejszych powieści Thomasa Pynchona, wydana w 1966 roku. Uważana za najbardziej przystępną w dorobku pisarza (jest też najkrótszą z dotychczas wydanych). Główną bohaterką powieści jest Edypa Maas (ang. Oedipa Maas), która staje się niespodziewanie dziedziczką sporej fortuny swojego eks-kochanka Pierce’a Inveraritego. Próba ustalenia, co kryje się za tą niespodzianką, docieranie do prawdy, prowadzi przez labirynt znaczeń i powiązań (klasyczny obraz pynchonowskiej paranoi). Tłem dla głównego wątku jest fikcyjny konflikt pomiędzy dwiema firmami pocztowymi: Thurn und Taxis oraz Tristero. Pierwsza z wymienionych firm istniała naprawdę, druga powstała w wyobraźni autora.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Dynastia Thurn und Taxis[]

  Generalny Pocztmistrz Świętego Cesarstwa Rzymskiego[]

  Głowa Domu Thurn und Taxis od 1805/06[]

  Głowa Domu Thurn und Taxis od 1918/19[]

  Ciekawostki[]

  Nazwa Thurn i Taxis oraz jej „pocztowy” kontekst odgrywają znaczącą rolę w powieści 49 idzie pod młotek Thomasa Pynchona.

  Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.Lombardia – kraina historyczna i region administracyjny w północnych Włoszech, między Szwajcarią na północy a rzekami: Pad na południu, Ticino na zachodzie, Mincio na wschodzie. Jej nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Longobardów, którzy w VI wieku podbili północne Włochy i założyli swoje królestwo z ośrodkiem w lombardzkim mieście Pawia – początkowo słowo „Lombardia” oznaczało wszystkie części Italii pod panowaniem Longobardów, następnie znaczenie słowa zostało zawężone się do obszarów wokół ich stolicy (zob. Romania). Od północy graniczy ze Szwajcarią, od wschodu z regionami Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, od południa z Emilią-Romanią a od zachodu z Piemontem.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Thurn und Taxis (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Thomas Ruggles Pynchon Jr. (ur. 8 maja 1937 w Glen Cove w stanie Nowy Jork) – amerykański pisarz, czołowy twórca postmodernistyczny.
  Poczta – ogólnie dostępna instytucja, przeważnie państwowa, zajmująca się obrotem przesyłek, a także wykonywaniem niektórych usług na rzecz telekomunikacji oraz usług pieniężno-bankowych. Od połowy XIX wieku usługi w zakresie łączności dzielono na pocztowe i telekomunikacyjne, a od połowy XX wieku zaczęto pocztę nazywać łącznością pocztową.
  Zamek – według prof. Bohdana Guerquina zespół elementów warownych i budynków mieszkalnych powiązanych w zamknięty obwód obronny, który to zespół powstał w ustroju feudalnym jako ośrodek władzy książęcej, siedziba możnowładcy, siedziba rycerza lub placówka militarna. Zasadniczą cechę takiego zespołu stanowi zamknięty obwód obronny początkowo w postaci wałów lub konstrukcji drewniano-ziemnej, a w następnych okresach murowany.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Krotoszyn (niem. Krotoschin) – miasto w województwie wielkopolskim, na Wysoczyźnie Kaliskiej, siedziba powiatu krotoszyńskiego i gminy Krotoszyn; muzeum (1957).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.