• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thure Gustaf Rudbeck

  Przeczytaj także...
  Mösspartiet (partia czapek) - prorosyjskie stronnictwo polityczne w Szwecji XVIII wieku (era wolności (1718-1772) . Kierował nim Arvid Horn, choć za jego rządów nazywano ją raczej partią dworu ((szw) Hovpartiet).Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Thure Gustaf Rudbeck (ur. 21 listopada 1714, zm. 8 stycznia 1786) – szwedzki polityk, baron, jeden z przywódców tzw. partii czapek. W latach 1765–1768 pełnił funkcję przewodniczącego (Lantmarskalk) szwedzkiego parlamentu stanowego. Ponownie o to stanowisko ubiegał się w 1769 i 1771. W 1766 został mianowany generałem dywizji, przeniesiony w stanszpoczynku w 1771. W latach 1773–1782 był gubernatorem Uppsali.

  Szwedzkie miasto Uppsala zostało załozone w XII wieku. W późniejszym okresie było ważnym centrum kultury i nauki szwedzkiej ze względu na Uniwersytet. Było też stolicą prowincji Uppland ważnej, ponieważ nieodległej od Sztokholmu. Znani są namiestnicy bądź gubernatorzy (Landshövdingar) od roku 1634. Od tego stanowiska zaczynało wielu szwedzkich mężów stanu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Thure Gustaf Rudbeck (j. szwedzki)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.