• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thrash metal

  Przeczytaj także...
  Sacred Reich – thrashmetalowy amerykański zespół muzyczny założony w Phoenix w 1985 roku. W 2000 roku grupa została rozwiązana. W 2007 roku zespół powrócił na scenę, nie są jednak planowane nowe nagrania.Voivod – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca w początkowym okresie działalności thrash metal, a następnie metal progresywny. Zespół był jedną z najbardziej wpływowych grup w metalowym undergroundzie lat 80. Powstał w Quebec w 1982 roku. Założycielami byli Michael „Away” Langevin (perkusja) i Denis „Piggy” D’Amour (gitara elektryczna). Voivod był jedną z pierwszych metalowych kanadyjskich grup, która stała się znana poza granicami swojego kraju. Muzykę formacji charakteryzowały oryginalne brzmienie gitar, teksty poruszały tematy futorologiczne, częstym wątkiem było przejęcie władzy nad światem przez maszyny.
  Sadus – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu. Powstała 1984 roku w Antioch w stanie Kalifornia.

  Thrash metal (sporadycznie thrash) – gatunek muzyczny, odmiana heavy metalu, będąca połączeniem jego cech charakterystycznych i cech muzyki gatunku punk, mająca swój początek w latach 80. XX wieku w USA. Za pierwszy album thrashmetalowy uznaje się Kill 'Em All zespołu Metallica. Podwaliny gatunku zostały jednakże stworzone przez Black Sabbath, na twórczość którego Metallica jawnie się powoływała.

  Gwar (zapis stylizowany: GWAR) – heavy metalowa grupa muzyczna utworzona w 1985 roku. Zespół zyskał popularność dzięki swemu wyglądowi zaczerpniętemu z filmów grozy, a także z często niepoprawnych politycznie tekstów, poruszających tematy tabu.Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.

  Fuzja tych dwóch gatunków dała w efekcie bardzo szybkie i brutalne kompozycje charakteryzujące się (początkowo) prostymi aranżacjami, niskimi rejestrami, agresywnym wokalem, zaawansowanymi technicznie solówkami oraz częstymi zmianami rytmu, jak i perkusji łamiącej rytm kompozycji .

  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Kreon – znany również pod nazwą Test Fobii Kreon to polski zespół thrash metalowy powstały w 1982 roku we Wrocławiu. Pierwszy znaczący sukces grupa odniosła w 1985 roku zostając laureatem festiwalu Jarocin. Następnie w grupie doszło do rozłamu. Liderzy zespołu Zbigniew Zaranek i Rafał Żelechowski postanowili zmienić styl wykonywanej przez zespół muzyki z melodyjnego Heavy Metalu na szybki, dynamiczny Thrash. W tym czasie nazwa zespołu została zmieniona na Test Fobii Kreon. W 1988 roku grupa wydała swój pierwszy album demo zatytułowany "Thrash Demo Live". Jeszcze w tym samym roku ukazał się longplay – "Zdrada, prawo, kara... i co jeszcze czeka nas?".

  Nazwa gatunku, thrash (chłostać), nawiązuje do surowego, agresywnego brzmienia.

  Sceny regionalne[]

  USA[]

  Bay Area

  Cechy: Najbardziej progresywny i techniczny styl thrash metalu Razem z florydzką Tampą, Bay Area wiąże się z początkiem amerykańskiego thrash i death metalu (datowane na początek lat 80.).

  Annihilator – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca thrash metal. Powstała w 1984 roku w Ottawie z inicjatywy gitarzysty Jeffa Watersa, który do współpracy zaprosił wokalistę Johna Batesa, basistę Davea Daviesa i perkusistę Paula Maleka. Do 2010 roku ukazało się trzynaście albumów studyjnych zespołu oraz szereg pomniejszych wydawnictw. Mimo częstych zmian personalnych zespół utrzymał łatwo rozpoznawalny styl oparty na kompozycjach i wirtuozerskiej grze gitarzysty Jeffa Watersa, który pozostał jedynym członkiem oryginalnego składu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reprezentanci: Exodus, Megadeth, Metallica, Slayer, Testament, Forbidden, Vio-lence, Heathen, Death Angel, Sadus, Dark Angel, Defiance, Hirax. Wschodnie wybrzeże

  Cechy: Widoczne większy wpływ muzyki punk rock i hardcore.

  Reprezentanci: Anthrax, Nuclear Assault, Overkill, Whiplash, Blood Feast, Gwar. Arizona

  Reprezentanci: Flotsam and Jetsam, Sacred Reich.

  Destruction - niemiecka grupa wykonująca muzykę z pogranicza speed i thrash metalu. Powstała w 1982 roku w Weil am Rhein początkowo pod nazwą Knight of Demon. Pierwszy skład utworzyli perkusista Thomas "Tommy Sandmann" Senmann, basista i wokalista Marcel "Schmier" Schirmer oraz gitarzysta Mike Sifringer.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Niemiecki thrash metal (Teutonic thrash metal)[]

  Cechy: Jest ona najszybszą spośród dotychczas wymienionych.

  Reprezentanci: Exumer, Kreator, Sodom, Assassin, Destruction, Violent Force, Tankard.

  Brazylijski thrash metal[]

  Cechy: W muzyce zespołów słychać naleciałości black/death metalu.

  Reprezentanci: Sepultura, Sarcofago, Overdose, Holocausto, Korzus, Executer, MX, Sexthrash, Mutilator, Chakal, Attomica.

  Acid Drinkers — polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu. Zespół tworzą basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzyści Darek „Popcorn” Popowicz i Wojciech „Jankiel” Moryto (od 2009) oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta.Sepultura - brazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.

  Polski thrash metal[]

  Reprezentanci: KAT, Turbo, Virgin Snatch,War-saw, Wolf Spider, Quo Vadis, Acid Drinkers, Testor, Horrorscope, Alastor, Dragon, Kreon.

  Brytyjski thrash metal[]

  Reprezentanci: Onslaught, Venom, Sabbat, Xentrix, Atomkraft.

  Kanadyjski thrash metal[]

  Reprezentanci: Annihilator, Infernal Majesty, Exciter, Sacrifice, Razor, Slaughter, Voivod.

   Zobacz też kategorię: Zespoły thrashmetalowe.

  Przypisy

  1. Bradley Torreano: Black Sabbath, Symptom of the Universe Review (ang.). [dostęp 22 sierpnia 2012].
  2. Wiesław Weiss, Wielka Rock Encyklopedia, tom I, Wydawnictwo: Iskry, Warszawa, 2000, ISBN 83-207-1658-6
  3. Bay Area Thrash
  4. A To Z Of Thrash Metal | Rockdetector
  5. oaklandish.org
  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Forbidden - amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal składająca się z wielu znanych muzyków m.in. Death, Nevermore, Slayer, Testament, Machine Head. Powstała w Hayaward w Kalifornii w 1987 roku jako Fobidden Evil, jednak w tym samym roku zmieniła nazwę na obecną. Po wydaniu w 1997 r. albumu Green zespół przestał istnieć. W 2007 reaktywował się aby zagrać kilka koncertów w Europie i Bay Area. 22 października 2010 roku, nakładem wytwórni Nuclear Blast, ukazała się płyta Omega Wave.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hirax to amerykański thrash metalowy zespół z Orange County w Kalifornii. Historia grupy rozpoczęła się w 1984 roku, pod wodzą wokalisty Katona W. De Pena (który grywał poza Hirax w Phantasm, L.A Kaos oraz House of Suffering). Katon jest jedynym członkiem zespołu, który go nigdy nie opuścił. Hirax dużo koncertował z zespołami takimi jak Slayer, Metallica czy Exodus. W przeciwieństwie do nich jednak, Hirax skupiał się bardziej na koncertowaniu, niż na wydawaniu płyt przez co nie zyskał takiej sławy jak wspomniane zespoły.
  Sarcófago – brazylijska grupa muzyczna wykonująca thrash metal z wpływami black metalu i death metalu. Powstała 1985 roku w Belo Horizonte z inicjatywy Wagnera Lamounier oraz Geraldo Minelli.
  KAT – polska grupa muzyczna, powstała w Katowicach na przełomie 1979 i 1980 roku z inicjatywy gitarzysty Piotra Luczyka oraz perkusisty Ireneusza Lotha. Zespół określany jest jako prekursor rodzimego heavy i thrash metalu. Obok zespołów Turbo i TSA należał do tzw. "Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu". Na przestrzeni lat zespół wypracował własne charakterystyczne brzmienie inspirowane m.in. wczesnymi dokonaniami grupy Metallica do tekstów wieloletniego wokalisty grupy Romana Kostrzewskiego, który odszedł z zespołu w wyniku konfliktu z liderem, Piotrem Luczykiem w roku 2004.
  Exumer - niemiecki zespół thrash metalowy. Powstał w 1985, działalność zakończył w 1990 roku. Zespół zagrał koncert w 2001 podczas Wacken Open Air. W roku 2008 zespół reaktywowano, a w roku 2012 zespół wydał kolejny album zatytułowany Fire & Damnation. Na ich muzykę wpływały takie zespoły jak Slayer, Exodus i Venom.
  Wolf Spider – polski zespół thrashmetalowy. Powstał w 1985 roku w Poznaniu w składzie: Leszek Szpiegiel - śpiew, gitarzyści Maciej Matuszak i Piotr Mańkowski, basista Mariusz Przybylski oraz perkusista Tomasz Goehs. Początkowo zespół nazywał się Wilczy Pająk, w 1988 roku po występie na Metalmanii zmienił nazwę na jej anglojęzyczny odpowiednik. .
  Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.
  Heathen – album Davida Bowiego wydany w 2002 roku. Przez wielu krytyków uznany najlepszym albumem Bowiego wydanym od czasu Scary Monsters (and Super Creeps) z 1980 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.