• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thorsten Nordenfelt

  Przeczytaj także...
  Helge Palmcrantz (ur. 7 lipca 1842, zm. 22 listopada 1880) - szwedzki wynalazca i przemysłowiec. Opracował między innymi kartaczownicę Nordenfelta.Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.
  1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.
  Turecki okręt podwodny "Abdülhamid" (1886) (Nordenfelt II)

  Thorsten Nordenfelt (ur. 1 marca 1842 w Örby Socken, zm. 18 sierpnia 1920 w Sztokholmie) – szwedzki przemysłowiec, bankier i producent uzbrojenia.

  Około 1879 został poproszony przez Helge Palmcrantza o finansowe wsparcie projektu kartaczownicy (poprzednik karabinu maszynowego). W związku z warunkiem, jaki postawił, że broń ta musi zawierać w nazwie jego nazwisko, Palmcrantz zrezygnował z dalszej współpracy z Nordenfeltem. Nordenfelt sfinansował projekt kartaczownicy, sprzedał go i założył firmę Nordenfelt Gun and Ammunition Company z fabrykami w Szwecji, Anglii i Hiszpanii. Firma produkowała działa przeznaczone dla okrętów i wojsk obrony wybrzeża oraz inne wzory uzbrojenia.

  Kartaczownica Nordenfelta − kartaczownica opracowana w latach 70. XIX wieku, prekursor karabinu maszynowego, używana przez wiele flot końca XIX wieku do obrony przed torpedowcami.Kartaczownica - szybkostrzelna, wielolufowa broń odtylcowa (inaczej mitraljeza), poprzednik ciężkiego karabinu maszynowego.

  We współpracy z brytyjskim wynalazcą George'em Garrettem Nordenfelt zbudował w latach 80. XIX wieku serię wczesnych okrętów podwodnych: Nordenfelt I (sprzedany Grecji), II i III (sprzedane Turcji) oraz IV (sprzedany Rosji).

  Bibliografia[]

 • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak, Encyklopedia współczesnej broni palnej, WiS, Warszawa 1994, ISBN 83-86028-01-7. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.