• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thorsten Nordenfelt

  Przeczytaj także...
  Helge Palmcrantz (ur. 7 lipca 1842, zm. 22 listopada 1880) - szwedzki wynalazca i przemysłowiec. Opracował między innymi kartaczownicę Nordenfelta.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.
  Turecki okręt podwodny "Abdülhamid" (1886) (Nordenfelt II)

  Thorsten Nordenfelt (ur. 1 marca 1842 w Örby Socken, zm. 18 sierpnia 1920 w Sztokholmie) – szwedzki przemysłowiec, bankier i producent uzbrojenia.

  Około 1879 został poproszony przez Helge Palmcrantza o finansowe wsparcie projektu kartaczownicy (poprzednik karabinu maszynowego). W związku z warunkiem, jaki postawił, że broń ta musi zawierać w nazwie jego nazwisko, Palmcrantz zrezygnował z dalszej współpracy z Nordenfeltem. Nordenfelt sfinansował projekt kartaczownicy, sprzedał go i założył firmę Nordenfelt Gun and Ammunition Company z fabrykami w Szwecji, Anglii i Hiszpanii. Firma produkowała działa przeznaczone dla okrętów i wojsk obrony wybrzeża oraz inne wzory uzbrojenia.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  We współpracy z brytyjskim wynalazcą George'em Garrettem Nordenfelt zbudował w latach 80. XIX wieku serię wczesnych okrętów podwodnych: Nordenfelt I (sprzedany Grecji), II i III (sprzedane Turcji) oraz IV (sprzedany Rosji).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak, Encyklopedia współczesnej broni palnej, Warszawa: WiS, 1994, ISBN 83-86028-01-7, OCLC 169820275.
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  18 sierpnia jest 230. (w latach przestępnych 231.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 135 dni.
  Kartaczownica Nordenfelta − kartaczownica opracowana w latach 70. XIX wieku, prekursor karabinu maszynowego, używana przez wiele flot końca XIX wieku do obrony przed torpedowcami.
  Kartaczownica - szybkostrzelna, wielolufowa broń odtylcowa (inaczej mitraljeza), poprzednik ciężkiego karabinu maszynowego.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.