• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Thor: Ragnarok  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Wyspa Południowa (maori: Te Wai Pounamu lub Tavai Poenammoo tj. "Wody Szmaragdów", czasem też Te Waka a Māui, "Łódź Māui") – największa z wysp Nowej Zelandii, o powierzchni 150 523 km². Położona jest pomiędzy Morzem Tasmana a Oceanem Spokojnym. Od Wyspy Północnej oddzielona jest cieśniną Cooka.Julie Bishop (ur. 17 lipca 1956 w Lobethal), australijska polityk, w latach 2003-2007 członkini gabinetu Johna Howarda, od 2007 wicelider Liberalnej Partii Australii, w latach 2007-2013 wicelider opozycji. Od 18 września 2013 jest ministrem spraw zagranicznych Australii.

  Thor: Ragnarokamerykański film akcji z elementami science fantasy z 2017 roku na podstawie serii komiksów o superbohaterze o imieniu Thor wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Taika Waititi na podstawie scenariusza Erica Perasona, Craiga Kyle’a i Christophera Yosta. Tytułową rolę zagrał Chris Hemsworth, a obok niego w rolach głównych wystąpili: Tom Hiddleston, Cate Blanchett, Idris Elba, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Karl Urban, Mark Ruffalo i Anthony Hopkins.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Główny bohater, Thor, musi pokonać Hulka w walce gladiatorów na planecie Sakaar, aby móc powrócić do Asgardu i uratować go przed Helą i Ragnarökiem.

  Thor: Ragnarok wchodzi w skład III Fazy Marvel Cinematic Universe. Jest to siedemnasty film należący do tej franczyzy i tworzy on jej pierwszy rozdział zatytułowany The Infinity Saga. Jest on kontynuacją filmów Thor z 2011 oraz Thor: Mroczny świat z 2013 roku. Czwarta część, Thor: Love and Thunder została zapowiedziana na 2022 rok.

  Sony Pictures Entertainment Inc. (lub w skrócie SPE) – producent oraz dystrybutor filmów oraz programów telewizyjnych należący do Sony Corporation. Notowania grupy w 2007 roku wyniosły ponad 8,58 miliardów $.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  Światowa premiera filmu miała miejsce 10 października 2017 roku w Los Angeles. W Polsce zadebiutował on 25 października tego samego roku. Przy budżecie 180 milionów dolarów Thor: Ragnarok zarobił prawie 855 milionów dolarów. Film otrzymał również pozytywne oceny od krytyków.

  Streszczenie fabuły[ | edytuj kod]

  Dwa lata po bitwie w Sokovii, Thor zostaje uwięziony przez Surtura, ognistego demona, który ujawnia mu, że Odyna nie ma w Asgardzie. Informuje go też, że Asgard zostanie wkrótce zniszczony podczas przepowiadanego Ragnaröku, kiedy jego korona połączy się z Wiecznym Płomieniem, który się tam znajduje. Thor uwalnia się, pokonuje Surtura i zabiera jego koronę.

  Rachel House (ur. 20 października 1971 w Auckland) – nowozelandzka aktorka, stała współpracownica Taiki Waititiego, sama reżyserująca przedstawienia teatralne i filmy krótkometrażowe. Gold Coast (ang."Złote Wybrzeże") – szóste co do wielkości miasto Australii, położone w południowo-wschodniej części stanu Queensland, około 78 km na południe od Brisbane. Znane jest przede wszystkim ze słonecznego, subtropikalnego klimatu, złocistych plaż, kwitnącego życia nocnego oraz wielu atrakcji turystycznych. Licznie odwiedzane przez miłośników surfingu oraz wszelkiego rodzaju sportów wodnych.

  Thor powraca do Asgardu, aby spotkać się z Heimdallem i odkrywa, że jego brat Loki podszywa się pod Odyna. Po zdemaskowaniu Lokiego Thor zmusza go do pomocy w odnalezieniu ojca. Dzięki wskazówkom od Stephena Strange’a odnajdują Odyna w Norwegii. Odyn informuje ich, że ​​umiera, a Ragnarök, pomimo wysiłków Thora, jest nieuchronny. Mówi im, że jego śmierć uwolni jego pierworodną córkę Helę z więzienia, w którym została zamknięta dawno temu. Hela była przywódczynią armii Asgardu, która razem z Odynem dążyła do podboju Dziewięciu Krain. Mimo to Odyn uwięził ją i wymazał z historii z obawy przed jej ambicjami i potęgą. Odyn umiera, a po chwili pojawia się Hela i niszczy młot Thora, Mjølner. Kiedy Loki i Thor próbują uciec przez Bifröst, wyrusza za nimi w pościg. Loki i Thor zostają wypchnięci w czasoprzestrzeń. Hela po przybyciu do Asgardu pokonuje armię i zabija Trzech Wojowników, po czym wskrzesza starożytnych zmarłych, którzy kiedyś z nią walczyli, w tym jej gigantycznego wilka Fenrisa. Mianuje Skurge’a na jej osobistego kata. Hela planuje wykorzystać Bifröst do rozszerzenia imperium Asgardu, jednak Heimdall wykrada miecz kontrolujący most i zaczyna ukrywać pozostałych Asgardczyków.

  The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Chris Hemsworth (ur. 11 sierpnia 1983) – australijski aktor znany z roli Kim Hyde w australijskiej operze mydlanej Zatoka serc i komiksowego bohatera Marvel, Thora w filmie o tym samym tytule. Hemsworth zagrał Thora ponownie w filmie "The Avengers".

  Thor rozbija się na Sakaarze, planecie śmieci otoczonej tunelami czasoprzestrzennymi. Handlarz niewolników oznaczony jako Scrapper 142 obezwładnia go i sprzedaje jako gladiatora władcy Sakaaru, Arcymistrzowi. Okazuje się, że wcześniej trafił tam też Loki, który towarzyszy Arcymistrzowi. Thor odkrywa, że Scrapper 142 to Walkiria, jedna z legendarnych kobiet wojowników, które poległy w walce z Helą dawno temu. Thor zostaje zmuszony do walki gladiatorów na arenie Arcymistrza, podczas której okazuje się, że jego przeciwnikiem jest Hulk. Thor, wzywając błyskawice, zyskuje przewagę, ale Arcymistrz sabotuje walkę, aby zapewnić zwycięstwo Hulkowi. Po walce, Thor próbuje przekonać Hulka i Walkirię, aby pomogli mu uratować Asgard, ale żadne z nich nie jest zainteresowane. W końcu udaje mu się uciec z pałacu i znajduje quinjeta, którym Hulk dostał się na Sakaar. Hulk wyrusza za Thorem do quinjeta, gdzie nagranie Natashy Romanoff powoduje, że po raz pierwszy od bitwy w Sokovii przekształca się z powrotem w Bruce’a Bannera.

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. „Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).

  Arcymistrz rozkazuje Walkirii i Lokiemu odnaleźć Thora i Hulka. Między Lokim a Walkirią dochodzi do kłótni, a Loki wywołuje u niej wspomnienia śmierci jej towarzyszek z rąk Heli. Walkiria decyduje się pomóc Thorowi i bierze Lokiego do niewoli. Nie chcąc zostać na planecie Loki pomaga im w kradzieży jednego ze statków Arcymistrza. Uwalniają pozostałych gladiatorów, którzy zbuntowani przez Korga i Mieka organizują rewolucję przeciwko Arcymistrzowi. Loki ponownie próbuje zdradzić swojego brata, ale Thor przewiduje to i zostawia go na Saakarze. Korg, Miek i gladiatorzy wkrótce go odnajdują. Thor, Banner i Walkiria uciekają przez tunel czasoprzestrzenny do Asgardu, gdzie siły Heli atakują Heimdalla i pozostałych Asgardczyków, aby odzyskać miecz kontrolujący Bifröst. Banner ponownie przemienia się w Hulka i pokonuje Fenrisa, a Thor i Walkiria walczą z Helą i jej wojownikami. Loki razem z gladiatorami pojawia się na miejscu i ratuje mieszkańców, a skruszony Skurge poświęca się, aby umożliwić im ucieczkę. Thor w starciu z Helą traci prawe oko, po czym ma wizję ojca, który pomaga mu zrozumieć, że tylko Ragnarök może powstrzymać Helę. Wysyła Lokiego, aby umieścił koronę Surtura w Wiecznym Płomieniu. Surtur odradza się i niszczy Asgard, zabijając Helę i siebie, a uchodźcy uciekają.

  Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym. Natalie Portman, właśc. Natalie Hershlag, hebr. נטלי הרשלג (ur. 9 czerwca 1981 w Jerozolimie) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Czarny łabędź.

  Na pokładzie statku kosmicznego Arcymistrza, Thor obejmuje tron, godzi się z Lokim i postanawia zabrać swój lud na Ziemię. W scenie pomiędzy napisami zostają przechwyceni przez duży statek kosmiczny. W scenie po napisach, obalony Arcymistrz konfrontuje się ze swoimi dawnymi poddanymi.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Chris Hemsworth jako Thor, następca tronu Asgardu, syn Odyna i Friggi; jego bronią jest młot Mjølner, dzięki któremu może wzywać pioruny oraz nimi władać.
 • Tom Hiddleston jako Loki, adoptowany brat Thora.
 • Cate Blanchett jako Hela, starsza siostra Thora, bogini śmierci, która wydostaje się z więzienia.
 • Idris Elba jako Heimdall, asgardzki wartownik pilnujący mostu Bifröst.
 • Jeff Goldblum jako Arcymistrz, istota pozaziemska, która lubi manipulować niższymi formami życia, takimi jak ludzie. Władca planety Sakaar.
 • Tessa Thompson jako Walkiria / Scrapper 142, asgardska wojowniczka, która lubi sobie wypić. Ukrywa się ona na Sakaarze, gdzie współpracuje z Arcymistrzem.
 • Karl Urban jako Skurge, asgardski wojownik, który zostaje mianowany na kata przez Helę.
 • Mark Ruffalo jako Bruce Banner / Hulk, naukowiec specjalizujący się w dziedzinach: biochemii, fizyki nuklearnej i promieniowania gamma. Banner posiada możliwość transformacji w Hulka – zielonego olbrzyma o nadludzkiej sile i wytrzymałości.
 • Anthony Hopkins jako Odyn, władca Asgardu, mąż Friggi, ojciec Thora i Heli oraz przybrany ojciec Lokiego.
 • W filmie wystąpili również: Zachary Levi, Tadanobu Asano i Ray Stevenson, którzy ponownie zagrali Trzech Wojowników: Fandrala, Hoguna i Volstagga; Benedict Cumberbatch jako Stephen Strange, były neurochirurg, który zajmuje się magią; Rachel House jako Topaz, współpracowniczka Arcymistrza oraz Luke Hemsworth, Sam Neill i Matt Damon jako asgardcy aktorzy, którzy odgrywają w sztuce postacie Thora, Odyna i Lokiego.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reżyser filmu, Taika Waititi, zagrał przy pomocy technologii motion capture dwie postacie: Korga, z którym Thor zaprzyjaźnił się na Saakarze i demona Surtura; użyczył także głosu temu pierwszemu. Clancy Brown podłożył głos Surturowi. Stephen Murdoch zagrał towarzysza Korga, Mieka, również za pomocą technologii przechwytywania ruchu.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.

  W roli cameo pojawił się twórca komiksów Marvel Comics, Stan Lee jako fryzjer na Sakaarze. W filmie wykorzystano także fragment z filmu Avengers: Czas Ultrona ze Scarlett Johansson jako Natasha Romanoff. W filmie pojawił się również wilk Fenris.

  Chris Hemsworth
  (Thor)
  Tom Hiddleston
  (Loki)
  Cate Blanchett
  (Hela)
  Idris Elba
  (Heimdall)
  Jeff Goldblum
  (Arcymistrz)
  Tessa Thompson
  (Walkiria)
  Karl Urban
  (Skurge)
  Mark Ruffalo
  (Bruce Banner / Hulk)
  Anthony Hopkins
  (Odyn)


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.
  Pom Klementieff (ur. 3 maja 1986 w Quebecu) – francuska aktorka, która wystąpiła m.in. w filmach Oldboy. Zemsta jest cierpliwa i Strażnicy Galaktyki vol. 2.
  San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.
  Bifröst – w mitologii nordyckiej tęczowy most łączący świat śmiertelników, Midgard, ze światem bogów, Åsgardem. Bogowie codziennie przemierzali ten most, aby odbywać spotkania w cieniu drzewa Yggdrasil. Strażnikiem był jeden z Azów, Hajmdal.
  Thor – amerykański film fantasy w reżyserii Kennetha Branagha. Jest produkcją Marvel Studios i Paramount Pictures zrealizowaną w technologii 3D. Opowiada o przygodach tytułowego bohatera, pochodzącego z komiksów Marvela. Film w Polsce miał premierę 29 kwietnia 2011 roku. Jego kontynuacja, Thor: Mroczny świat miała premierę w 2013 roku.
  Box Office Mojo – amerykańska strona internetowa zajmująca się publikacją filmów online oraz serwisem raportowania Box office.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.691 sek.